Archiwum mChat

  • abcsob mar 09, 2024 9:32 pm
    Po M79 była mała przerwa. Gdy wróciłem do teleskopu, zaczęła już go atakować rosa. Ustał mi się tylko jeden okular 15mm reszta zaparowała. Postanowiłem jednak zmierzyć się z kolejną kometą 62P Tsuchinshan w gwiazdozbiorze Panna, który jeszcze był jednak nisko nad horyzontem. Wynik niejednoznaczny. Niby coś widziałem w miejscu komety, ale pewny nie jestem. Uznaję to podejście do 62P Tsuchinshan za porażkę.
  • abcsob mar 09, 2024 8:00 pm
    M 79. W tym rejonie nieba mam mocną łunę światła, ale zimowa kulista zaliczona. Zerkaniem było nawet widać pojedyncze gwiazdy. Generalnie, ze względu na zanieczyszczenia światłem z latarni szału niema.
  • abcsob mar 09, 2024 7:47 pm
    Kastor oba składniki pięknie widoczne przy 180.Mocn iskrzą przez kiepski seeing
  • abcsob mar 09, 2024 7:35 pm
    A teraz odpoczynek przy M42. Trochę się spociłem przy komecie 144P Kushida
  • abcsob mar 09, 2024 7:33 pm
    Kometa zaliczona, ale bardzo ciężki obiekt jak na moje niebo. Mocnym zerkanie chwilami widoczna dobrze słaba mgiełka.
  • abcsob mar 09, 2024 6:58 pm
    No to teraz powalczymy z 144P Kushida
  • abcsob mar 09, 2024 6:39 pm
    Jeżeli dobrze się jej przyjrzeć przez lornetkę, to można wyodrębnić jasne jądro o mglistą otoczkę
  • abcsob mar 09, 2024 6:33 pm
    Względem punktowych gwiazd trochę widać tych rozmiarów kątowych komety
  • abcsob mar 09, 2024 6:29 pm
    12P Pons-Brooks przez Lornetkę 10x50
  • plejadssob mar 09, 2024 1:24 pm
    Astrolife na żywo obserwuje Słońce![[/glow]
  • tafigpt mar 08, 2024 10:30 pm
    No to mały maraton :xteleskop:
  • abcpt mar 08, 2024 10:04 pm
    Zaczęliśmy od komety 12P Pons-Brooks. Wszystkiego i w jakiej kolejności nie za bardzo pamiętam. Były na pewno te obiekty M31, M81, M82, M35, chichotki, M1, M45, M51 w niezbyt sprzyjających warunkach, M34, Gromady w Woźnicy. Oczywiście o M42 nie zapomniałem. Akurat na Jowiszu była widoczna WCP. Osobiście wydziałem ją bez problemu. Mój towarzyszy chyba nie za bardzo. Obgadaliśmy kilka jaśniejszych gwiazd tego wieczoru jak Syriusza, Polarną, Betelgezę, sąsiadów, którzy co 10-15minut wychodzą z domu i palą papierosa. Było trochę kosmologii, chwilowo zrobiło się mocno atomowo, przestrzenie i czasowo. Powspominaliśmy naszych przodków. Tych co jeszcze na drzewach mieszkali i obsmarowaliśmy ich potomkach próbujących dogonić swój postęp techniczny. Kolejne ustalone spotkanie przy blasku Księżyca.
  • abcpt mar 08, 2024 9:24 pm
    Po komecie 12P Pons-Brooks zacząłem szukać kolejnej. 144P Kushida w Orionie. Już miałem ustawione pole widzenia 80x dokładnie w miejsce gdzie powinna przebywać kometa, ale dotarł znajomy, więc odpuściłem i zaczęliśmy przeglądać jaśniejsze galaktyk, gromady gwiazd, mgławice i Jowisza. Być może widziałem tą kometę. Jak jutro pogoda dopisze, to wrócę do 144P Kushida. Niestety, dzisiaj cały teleskop pokrył się szronem. Biedak będzie potrzebował kilka godzin aby dojść do siebie.
  • abcpt mar 08, 2024 6:47 pm
    W lornetce rozmyta gwiazda. W teleskopie widoczne jasne jądro i mglista otoczka. O warkoczu ciężko powiedzieć, ale dobrze widać w którą stronę kometa leci
  • abcpt mar 08, 2024 6:43 pm
    Pons-Brooks w lornetce Nikon ViII 10x50 jak i w teleskopie 10" bardzo jasna.
  • abcpt mar 08, 2024 8:28 am
    Aktualne informacje o kometa na niebie są dostępne pod tym linkiem https://heavens-above.com/Comets.aspx Są tam też informacje o bieżącej jasności, a po kliknięciu w daną nazwę komety przyjazne mapki gdzie je szukać na tle gwiazdozbiorów. Link ten można znaleźć w zbiorze moich linków na tym forum. Zapowiada się dzisiaj i u mnie pogoda wieczorem. Więc być może zapoluję na niektóre. Być może, ponieważ być może będę miał dzisiejszej w nocy towarzystwo przy obserwacjach, które już od kilku tygodni czeka na odpowiednie warunki aby skonfrontować swój refraktor 70mm z reflektorem 10”, więc będę musiał poświęć czas na pokazy jaśniejszych i ciekawych obiektów. Niemniej kometę 12P Pons-Brooks na pewno dopiszę do menu. Być może, ponieważ, być może towarzysza odstraszy zapowiadane ochłodzenie.
  • tafigczw mar 07, 2024 9:31 pm
    Ja użyłem lornetki 20 x 60. Obiekt w lornetce słaby. Jak podają jej jasność to 5.8 mag. Głowa komety rozmyta. Ciężko było dostrzec warkocz. Jak się utrzyma pogoda to jutro wystawię teleskop.
  • tafigczw mar 07, 2024 9:27 pm
    Zamiast powiedzieć, szukać pod M31. To oczywiście mapa a w realu wygląda jakby Pegaz stanął dęba na tylnych łapach.
  • tafigczw mar 07, 2024 9:27 pm
    obrazek
  • tafigczw mar 07, 2024 9:25 pm
    Chyba nie ma dzisiaj obserwatora, który nie wziął by lornetki i spróbował zapolować na kometę 12P/Pons Brooks. Mnie się udało, choć łatwo nie było. Podpowiedź z neta była tylko, że należy jej szukać na wysokości Jowisza. Ale mamy zdolnych w tym kraju.a
  • plejadsśr mar 06, 2024 9:20 pm
    Podsumowanie jutro na forum oraz FB
  • tafigśr mar 06, 2024 9:18 pm
    Ci co wytrwali do końca
  • tafigśr mar 06, 2024 9:17 pm
    obrazek
  • plejadsśr mar 06, 2024 7:45 pm
    Mega ciekawa prezentacja wczoraj na zoom-ie. Całkiem nowe spojrzenie na zaćmienia Słońca :)
  • Archiwalne wpisy.

Legenda – kolory grup: Administratorzy, Moderatorzy globalni, SOS