Archiwum mChat

  • plejadsśr lis 08, 2023 10:08 pm
    Rozumiem. Jeśli Słońce jest w minimum, nie często zdarzają się CME, nie obserwujemy wtedy też zorzy polarnej w takiej okazałości jak choćby podczas ostatniego weekendu.
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:49 pm
    W fazie maksymalnej aktywności emituje Słońce emituje więcej energii i cząstek wysokoenergetycznych w postaci wiatru słonecznego. Na powierzchni wówczas Słońca obserwujemy zwiększoną ilość plam, pochodni i rozbłysków. Znacznie częściej dochodzi w tym do koronalnych wyrzutów masy (CME),. Natomiast w minimum aktywności proces jest całkiem odwrotny.
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:44 pm
    Pochodnie ale w szczególności plamy słoneczne, to punkty odniesienia obserwacji w ustaleniu rotacji Słońca na poszczególnych szerokościach heliograficznych
  • plejadsśr lis 08, 2023 9:44 pm
    Mnie właśnie interesuje jak aktywność Słońca wpływa na CME, czy CME są zależne od aktywności Słońca. No właśnie powiedzcie mi, wy zdecydowanie dłużej obserwujecie Słońce. Kiedy Słońce znajduje się w minimum aktywności, nie dochodzi do CME ? Nie ma wtedy zórz na Ziemi ? Jak to działa ?
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:38 pm
    To w zależności uprzednio od ilości grup ja zazwyczaj obserwując tarczę słoneczną widzę obszary 3-4 pochodni ale bywają miesiące kiedy jest ich znacznie więcej
  • plejadsśr lis 08, 2023 9:36 pm
    Tak duże nasilenie pochodni zwiastuje zazwyczaj zwiększoną aktywność, niemniej pochodni na tarczy Słońca również jak na lekarstwo
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:36 pm
    Zapraszam członków forum do dyskusji wybrałem temat aktywności i plam słonecznych .... może członkowie forum sami narzucą temat do rozmowy o Słońcu ??? chętnie się przyłączę :-)
  • plejadsśr lis 08, 2023 9:33 pm
    A jak aktywność Słońca ma się do CME ? W ostatnim czasie aktywność nie była zbyt duża mimo to dochodziło to ogromnych wyrzutów masy, czego następstwem były zorze polarne w ostatni weekend.
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:31 pm
    Nawet kiedy już się wygeneruje plama są nadal otoczone jaśniejszymi obszarami jeszcze istniejących pochodni i polami ewentualnych rozbłysków. Są to formacje utrzymujące się znacznie dłużej (chodzi mi o pochodnie) , obserwowane w świetle białym zazwyczaj bliżej krawędzi Słońca
  • tafigśr lis 08, 2023 9:24 pm
    Trzeba dodać również pola pochodni, które niejako są zarodkiem plam. Obserwacje ich też mogą dawać satysfakcję.
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:21 pm
    Jednak dla nas obserwatorów Słońca najbardziej zauważalnymi obiektami na jego tarczy są plamy słoneczne. Miejsca zimniejszych obszarów powierzchni Słońca, z silnymi polami magnetycznymi.
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:07 pm
    W rzeczywistości Słońce jest zawsze aktywne, to znaczy zachodzą na nim zjawiska zmieniające się w czasie w sposób dynamiczny pod względem mocy, ilości, częstotliwości występowania różnych tam zjawisk. niewidocznych w sposób optyczny (wizualny) przez teleskopy.
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:07 pm
    Są takie momenty wydarzenia na Słońcu ale.....???
  • plejadsśr lis 08, 2023 9:04 pm
    Czyli sytuacja w tym cyklu się powtarza ?
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:03 pm
    Czasami rozwój wydarzeń słonecznych staje się tak intensywny, a nawet gwałtowny, że Słońce zmienia się ze spokojnego swojego stanu w sekwencję swojej wzmożonej aktywności.
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 9:02 pm
    Pamiętam w 24-cyklu w 2015 roku w miesiącu lipcu lub sierpniu mieliśmy kilkudniową zerową aktywność
  • plejadsśr lis 08, 2023 9:00 pm
    Jestem właśnie zaskoczony niską aktywnością. Na wschodniej krawędzi nie widać nowych obszarów :/
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 8:58 pm
    Co sądzicie państwo o obecnej aktywności Słońca? jestem przekonany, że w ostatnim czasie pod względem wizunym jest ona najniższa od przeciętnej jaką notowaliśmy miesiąc czy dwa miesiące temu :-)
  • tafigśr lis 08, 2023 7:48 pm
    Wielkopolska do niedzieli i początek przyszłego tygodnia brak szans na pogodę obserwacyjną. :bezradny
  • plejadsśr lis 08, 2023 7:37 pm
    U mnie na 90% opady :( Ale i tak wezmę teleskop do auta na wszelki wypadek :D
  • abcśr lis 08, 2023 6:37 pm
    Io
  • abcśr lis 08, 2023 6:37 pm
    Seeing beznadziejny, ale i tak pięknie widać na tarczy Jowisza cień rzucany przez księżyc
  • SPUNTI2021śr lis 08, 2023 5:27 pm
    U mnie pogoda na jutro zmienna oby nie było zachmurzenia na niebie w miejscu występowania zjawiska
  • Astro Milaśr lis 08, 2023 5:26 pm
    U mnie na południu póki co zapowiada się całkiem nieźle. Przed wschodem słońca idę jeszcze uchwycić tą parkę, zapowiadają się niezłe widoki :D
  • Astro Milaśr lis 08, 2023 5:24 pm
    Jak tam pogoda u Was na jutrzejsze zakrycie? ;)
  • Archiwalne wpisy.

Legenda – kolory grup: Administratorzy, Moderatorzy globalni, SOS