Archiwum mChat

  • tafigsob lut 24, 2024 2:26 pm
    3590 z tej relacji
  • tafigsob lut 24, 2024 2:26 pm

    obrazek
  • plejadssob lut 24, 2024 1:37 pm
    Słońce w paśmie h-alpha na żywo od Nocny Marek 🌞🌞
  • abcpt lut 23, 2024 7:07 pm
    Sprzed kilkunastu minut. Obecnie trochę się rozchmurzyło. Ale jakoś nie chce mi się taszczyć teleskopu dla samego Jowisza. Tamron 17/50 17mm f2.8 1/8s iso 6400 600d
    obrazek
  • Astrojanucpt lut 23, 2024 6:55 pm
    Niestety nie cały dzień pochmurno tylko na zachód się trochę poprawiło .
  • plejadspt lut 23, 2024 6:30 pm
    No nieźle, pogoda dopisuje ? :D
  • Astrojanucpt lut 23, 2024 6:21 pm
    Takie piękności z przed chwili
    obrazek
  • tafigczw lut 22, 2024 8:28 pm
    Pogoda do bani.
  • abcczw lut 22, 2024 7:47 pm
    Halo halo tu Księżyc :D 50mm f1.8 iso 6400 1/60s 600D. Przez otwarte okno dachowe.
    obrazek
  • plejadsśr lut 21, 2024 9:39 pm
    Abc fajnie, że udało Ci się wykorzystać trochę pogody, ja niedługo miesiąc bez obserwacji Słońca, nie mówiąc o nocnym niebie ;/
  • plejadsśr lut 21, 2024 9:38 pm
    Dzisiejszy wieczór poświęciłem na napisanie postu zatytułowanego PORZĄDEK NA FORUM. Od początku odkąd dołączyłem do SOS sugerowałem uporządkowanie forum. Strona i forum to kawał dobrej pracy Tadeusza i Krzyśka, ale jeśli jej nie uporządkujemy to po pierwsze nie przyciągniemy nowych osób a po drugie ciągle będą o to spory.. Osoby które czynnie uczestniczą na forum proszę o wyrażenie zdania w moim poście. Poświęciłem na przejrzenie i analize cały wieczór, więc proszę o komentarz.
  • abcśr lut 21, 2024 8:33 pm
    Liczę na to, że to ortho BCO będzie przydatne przy wyłuskiwaniu z tła słabych galaktyk. Zobaczymy czy zda przy takim zastosowaniu egzamin.
  • abcśr lut 21, 2024 8:30 pm
    Generalnie na tarczy Jowisza obecnie trochę nudnawo, dlatego długo nie siedziałem przy teleskopie. Zerknąłem również chwilkę na Księżyc, ponieważ nie chciało mi się iść do domu po filtr. Najpierw BCO, myślę łął. Następnie Luminus. EEE widzę to samo i lepiej. Ale akurat przewalały się po niebie mgiełki. Efektem tego krótkiego rzutu okiem na Księżyc bez filtra ściemniającego w moim teleskopie jest uczucie piasku w oku. Ale to nie pierwszy raz. Do jutra przejdzie :lol:
  • abcśr lut 21, 2024 8:13 pm
    Jakiejś przepaści nie widać. W jednym i drugim widzę na Jowiszu raczej to samo. No może subtelnie więcej szczegółu przy lepszych okienkach seeinu przez BCO, ale daje on mi nieco większe powiększenie. BCO cały czas lekko pokazuje kolorową obwódkę wokół planety. Luminos przy dobrym ustawieniu oka, pokazuje mniejszą, ale gdy nieco oko ucieknie na boki względem okularu, robi się bardziej kolorowo wokół planety niż w BCO. Za to w Luminosie jak się patrzy na planetę, czuć prawdziwy kosmos dzięki dużemu polu widzenia. Prawdziwa bitwa o transmisję między oboma okularami będzie miał miejsce w ciemną noc przy porównaniu na słabych gwiazdach. BCO delikatnie lepiej kontrastował tarczę planety. Mogło być to spowodowane nieco większym powiększeniem i ciemniejszym obrazem.
  • abcśr lut 21, 2024 7:44 pm
    Trochę chmur, trochę mogliście, ale porównanie na Jowiszu BCO 6mm z Luminosem 7mm się robi. Niewiadomo kiedy będzie znów okazja.
  • Astro Milaśr lut 21, 2024 3:04 pm
    Udało mi się dzisiaj podczas 30 minutowego okienka spojrzeć na Słońce. Aktualnie dominuje obszar 3590, który prezentuje się pięknie i sklasyfikowałam go jako Ehc. Oprócz tego mamy grupę 3586. Brak aktywności na półkuli południowej :)
  • tafigwt lut 20, 2024 9:56 pm
    :xok:
  • abcwt lut 20, 2024 9:54 pm
    Jak go skończę, to podeślę ci info co i jak. Zrobię go na bazie waszego serwer. Będzie przechowywał sam tekst, więc dużo zasobów nie zajmie. Dużo roboty niema, ale bez natchnienia ani rusz. ;)
  • tafigwt lut 20, 2024 9:47 pm
    Jasne. Na mojej stronie, którą mi wywalili miałem jakiś swój dorobek w d/s
  • abcwt lut 20, 2024 9:45 pm
    A będziesz z niego korzystał? :D
  • tafigwt lut 20, 2024 9:34 pm
    Abc dla mnie miałeś zrobić skrypt na sos może w moim profilu. Dałem w odpowiedzi.
  • plejadswt lut 20, 2024 8:39 pm
    Zgadzam się :D Też przewiduje maksimum pod koniec tego roku lub na początku następnego. Faktycznie powinna być widoczna, przydałaby się pogoda podczas zachodu Słońca:)
  • abcwt lut 20, 2024 8:34 pm
    Możliwe, że będzie ją można wypatrzyć bez przyrządów powiększających o ile pogoda pozwoli. Ten rok może być "przełomowy" dla 25 cyklu. Ale raczej dopiero w drugiej połowie tego roku, ewentualnie na początku następnego.
    obrazek
  • plejadswt lut 20, 2024 7:55 pm
    Ale nam się plama wyłania za wschodniej krawędzi ! AR 3590 będzie cieszył oko w najbliższych dniach :)
  • Archiwalne wpisy.

Legenda – kolory grup: Administratorzy, Moderatorzy globalni, SOS