Kilka słów o okularze SW SWA 13mm i porównanie z kitowcami.

Wszystko o sprzęcie i jego wyposażeniu, który wspomaga astroamatorów w rozwijaniu swojej pasji
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Kilka słów o okularze SW SWA 13mm i porównanie z kitowcami.

Post autor: abc »

Od kilku tygodni jestem w posiadaniu okularu jak w temacie. Wykonałem już za jego pomocą kilka obserwacji, więc postanowiłem napisać o nim kilka słów. Ponieważ nie mam do porównani innego okularu o zbliżonej ogniskowej, z wyjątkiem kitowego Celestrona 10mm, opisuję tylko moje osobiste wrażenia z jego użytkowania i przedstawię kilka porównawczych zdjęć z kitowymi okularami. Nie nazwał bym tego tematu recenzją okularu.
Miał być ES 14mm, jednak nawiną się ten okular o wiele tańszy na rynku wtórny i generalnie dobrze, a czasem nawet bardzo dobrze opisywany przez osoby będące w jego posiadaniu.
Wiedziałem, że będzie duży i ciężki, ale i tak mnie zaskoczył swoimi rozmiarami. Okular dzięki ogniskowej 13mm daje z moim obecnie posiadanym teleskopem powiększenie 92x, czyli kila razy większe od tzw. powiększenia rozdzielczego. Dzięki polu widzenia 70° mamy wrażenie dużej przestrzeni, ale niestety w Newtonie f6 około 20% z nie najlepszą korekcją. Na brzegach gwiazdki trochę zaczynają się rozjeżdżać i mam się wrażenie przymglenia. Punktowość gwiazd na przyzwoitym poziomie, aberracja przy dawanym powiększeniu mało dokuczliwa, ale widoczna. Okular niezbyt sobie radzi z jasnymi gwiazdami i obiektami. Wenus na ciemnym niebie to jeden potężny krzyż w polu widzenia, miałem też problemy z odblaskami przy poszukiwaniu słabych obiektów w pobliżu jasnych gwiazd. Rozległe gromady otwarte, ze względu na kiepskie te 20% też nie zachwycają. Transmisja wydaje mi się być na przyzwoitym poziomie. Na ciemny niebie, przy ratio 0.215 dostrzegłem za pomocą tego okularem w Syncie 8" niesamowite ramiona galaktyki M33. Źrenica wyjściowa jest naprawdę wygodna, jak również regulowana muszla oczna. Kiedyś kupiłem nowego ES-a 11mm i zaraz się go pozbyłem ze względu na katastrofalny LER. Z ES-a 6.7mm byłem bardzo zadowolony i chyba go ponownie kupię. SWA 13mm, prawdopodobnie przez to duże odsunięcie źrenicy wyjściowej jest dość w dużym stopniu wrażliwy na nieosiowe patrzenie.

Okular z dwiema zaślepkami i pudełko z wypełnieniem widocznym na poniższym zdjęciu.
DSC09039.JPG
Widok z góry. Optyka trochę zakurzona, ale w idealnym stanie o zielonkowatych warstwach.
DSC09041.JPG
Widok od spodu. Ma mocowanie 2" i 1,25". Osobiście używam tylko 2"
DSC09040.JPG
Porównanie z okularami kitowymi. Od prawej Super 25mm, Celestron 10mm, SW SWA 13mm i LET 28mm.
DSC09043.JPG
Waga SW SWA 13mm.
DSC09049.JPG
Waga kitowca Super 25mm
DSC09045.JPG

Waga LET 28mm
DSC09046.JPG
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Kilka słów o okularze SW SWA 13mm i porównanie z kitowca

Post autor: abc »

Gdyby ktoś się zastanawiał nad kupnem tego okularu i trafi na ten temat, napiszę dlaczego go szybko sprzedałem. Pewnego wieczoru, obserwując Wenus okularem Antares 40mm 2", zapragnąłem większego powiększenia i w wyciągu wylądował SWA 13mm 70 stopni. Chwila nieuwagi po zmianie okularu i tuba runęła z impetem w dół. Uznałem, że miarka się przebrała i okular jeszcze tego samego wieczora wylądował na giełdzie. Przez jego wagę, musiałem mocniej dokręcać tubę syny do montażu Dobsona, co miało negatywny wpływ na płynne prowadzenie teleskopu. Okular w F6 niezbyt dobrze spisywał się na brzegach pola i generował spore odblaski. Co prawda, ostatnie dwie wady były znośne i do zaakceptowania w ceni używanego okularu, jednak waga stanowiła poważny problem. To mocowanie 2" w okularze może być kuszące, ale zdecydowanie odradzam jego zakup do teleskopów mniejszych niż 12". Próbowałem użyć ten okular w SW70/400, ale miałem obawy o plastikowy, miernej jakości wyciąg z kątówką. Chyba że ktoś używa 30mm Scoposa, lub innego podobnie ciężki okular, to może problemy z wagą będą mniej dokuczliwe.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Kilka słów o okularze SW SWA 13mm i porównanie z kitowca

Post autor: tafig »

Bardzo możliwe, że cięższe okulary 2" mogą również przeważyć tubę, ponieważ tuba na dobsie nie ma możliwości przesunięcia. To też sprawiło, ze zrezygnowałem z montażu dobsona i wolę montaż "U" jednak paralaktyczny, gdzie mamy możliwość przesunięcia tuby a co za tym idzie właściwego wyważenia. Moja tuba to 200 x 1000 i montaż dobsona był amatorski. Kiedyś opiszę o moim zakupie. W tej chwili muszę pomagać córce z jej nowo-narodzonym synkiem a moim wnukiem. Jeśli chodzi o okular z ogniskową 13 mm to używam okularów z serii SW UWA.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Kilka słów o okularze SW SWA 13mm i porównanie z kitowca

Post autor: abc »

Gratulacje i wszystkiego dobrego, dużo zdrowia wnuczce i córce życzę. Dziadziowi również :D :xsun2
Na razie eksperymentuję z okularami. W drodze jest TS HR 6mm i jestem w trakcie negocjacji okularu Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.
Daje radę ten montaż Uniwersał?
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Kilka słów o okularze SW SWA 13mm i porównanie z kitowca

Post autor: abc »

Podsumowanie SW SWA 13mm

Plusty:
- 70 stopni pola widzenia.
- Regulowana muszla oczna.
- Wygodna odległość źrenicy wyjściowej od oka.
- Standard 2" i 1.25.

Minusy
- Kiepska transmisja i kontrast. Gdy go kupiłem, wydawało mi się że jest ok. Pod ciemnym niebem pokazał nawet ładne widok. Po przesiadce na Celestro Luminos 15mm, który nowy kosztuje obecnie tyle samo co SWA 13mm, mój teleskop zyskał około 1-1.5" :shock:
- Waga. Jak co niektórzy piszą. Do samoobrony w sam raz.
- Cena za nowy okular. Według mnie mocno wygórowana. Wielu prawdopodobnie kusi się na ten standard 2". Zdecydowanie lepiej wybrać mniejszy i lżejszy okular + redukcja 2"/1.25"
- Cena za używany okular. Kupiłem za 250zł i sprzedałem za takie same pieniądze. Według mnie, nie jest tyle wart.
- Paskudne odblaski. Przeszkadzają przy jaśniejszy gwiazdach w odszukaniu słabszych obiektów. To co działo się na Venus, mocno mnie zszokowało.
- W f6 nie najlepsza korekcja brzegów pola. W ogóle nie miałem ochoty patrzeć przez ten okular na gromady otwarte.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt, akcesoria, oprogramowanie”