Okular TS HR Planetary 6mm 58 stopni

Wszystko o sprzęcie i jego wyposażeniu, który wspomaga astroamatorów w rozwijaniu swojej pasji
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Okular TS HR Planetary 6mm 58 stopni

Post autor: abc »

Wczoraj dotarł do mnie okular TS HR Planetary 6mm. Korzystając z dziur w chmurach, udało mi się popatrzeć przez niego na Wenus i M45. Jednak wiatr był tak silny wczorajszego dnia, że musiałem szybko schować teleskop z powrotem w obawie, że się przeniesie do sąsiada. Po krótkim spojrzeniu na Wenus przy raczej złym seeingu, mogę napisać, że jest to naprawdę przyjemny w obserwacji okular o dużym przestrzennym polu, które wydaje się być większe niż 58 stopni. Na tarczy planety przyjrzałem się dostrzegalnym subtelnym szczegółom chmur, które w tym okularze nabierały charakterystycznego koloru. Aberracja jest widoczna, ale biorąc pod uwagę cenę okularu, to jest naprawdę dobrze i niema się powodu czepiać. W SW SWA 13mm była chyba większa. Mam inny okular kitowy 6mm firmy Celestron. Myślałem, że zrobię ich porównanie, ale gdy pierwszy raz spojrzałem przez TS HR 6mm, stwierdziłem, że Celestrona został rozjechany wałem i niema sensu o nim pisać cokolwiek. Czytałem gdzieś porównanie togo TS z ES 6.7mm, którego kiedyś posiadałem. Podobno różnią się tylko polem widzenia i ceną. Może kiedyś to zrewiduję i dopiszę w tym temacie. Teraz pozostało mi czekać na pogodną ciemną noc i planety, aby dokładniej przetestować okular.
Okular i jego opakowanie.
Okular i jego opakowanie.
DSC09174.JPG
DSC09175.JPG
Porównanie z super 25mm
Porównanie z super 25mm
Waga 144g
Waga 144g
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular TS HR Planetary 6mm 58 stopni

Post autor: abc »

Głupio się przyznać, mam już chwilkę ten okular, co prawda jeszcze wiele o nim nie napiszę, ponieważ nie ma aktualnie ciekawych planet na niebie, ale już pokazał pazurki na Mgławicy Eskimos. Dzisiaj odkryłem, że kręcąc w lewo-prawo obudową wysuwa-obniża się muszla oczna. :mysli:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt, akcesoria, oprogramowanie”