Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Wszystko o sprzęcie i jego wyposażeniu, który wspomaga astroamatorów w rozwijaniu swojej pasji
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Post autor: abc »

Dzisiaj dotarł do mnie okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie. Duży plus dla Pana od którego go nabyłem . W środku był kompletny zestaw + faktura zakupu o której nawet nie pomyślałem, aby zapytać. Paczka wysłana w poniedziałek, dzisiaj (wtorek) po południu już była u mnie w paczkomacie. Jeżeli były właściciel to czyta, to pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego. Pierwsze wrażenie? Fajny lekki okular. W zestawie ściereczka i pochłaniacz. Szkoda, że nie było specjalnego, dość drogiego płynu do czyszczenia optyki, który moja żona bez mojej wiedzy wykorzystała czyszcząc jakieś głupoty :sciana . Gdy się dowiedziała ile za tą małą buteleczkę zapłaciłem, to nie chciała się przyznać na co go wypsikała.
Obserwacje za dnia w niezbyt dobrych warunkach. Duże zachmurzenie i chwilowe opady deszczu ze śniegiem, były prawdopodobnie przyczyną tego, że okular nie wywarł na mnie dużego, pierwszego wizualnego wrażenia, pokrywającego "ból" wydanych na niego pieniędzy. Pole faktycznie ogromne. Część, aby zobaczyć, trzeba zaglądać za diafragmę okularu, ale jest to marginalny procent, który i tak raczej nie będzie zachwycał korekcją pod ciemnym niebem. Osunięcie źrenicy od oka bardzo wygodne. Niema mowy o szuraniu powiekami o szkło, na czym najbardziej mi zależało. Es 11mm pod tym względem tak mnie zawiódł, że zaraz po zakupie pozbyłem się go. Najbardziej co mi się nie spodobało, to kolorowa, czerwonawa obwódka widoczna na krańcach pola widzenia. W nocy raczej będzie niewidoczna, jednak w dzień rzuca się w oczy. Aberracja w centrum bardzo mała. Im bliżej skrajów pola, tym wyraźniejsza. Dystorsja lekka zauważalna na bokach, tylko gdy się ją wypatruje. Bardzo mi się spodobała regulowana muszla, choć mogła by mieć trochę większy opór, dzięki czemu była by mniej podatna na przypadkowe przestawienie się. Napiszę coś więcej po nocnych obserwacjach. Jeszcze jedna rzecz, która mi się nie spodobała w okularze. Wiem że one prawie wszystkie, ale mogli by sobie darować na takim ładnym okularze ten drażniący napis CHINA na tulei mocującej okular do wyciągu.
Poniżej kilka zdjęć.
Załączniki
DSC09206.jpg
DSC09204.jpg
DSC09202.jpg
DSC09199.jpg
DSC09197.jpg
DSC09196.jpg
DSC09196.jpg (92.59 KiB) Przejrzano 2770 razy
DSC09195.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Post autor: abc »

Dzisiaj, między opadami śniegu z deszczem, wykorzystując dziury w chmurach, udało mi się uzyskać pierwsze światło z Luminosa 15mm. Może w dzień mnie nie zachwycił, jednak w nocy pokazał pazury i nie żałuję przesiadki z SW SWA 13mm 70 stopni. O ile w SWA nie miałem ochoty spoglądać na gromady gwiazd, to w Luminosie nie mogłem oderwać oczu od hihotek. Zdecydowanie większe pole widzenia z lepszą korekcją. Gwiazdy w gromadzie mieniły się różnymi kolorkami na kontrastowym, czarnym tle. Podobnie M35 i M45. M31 mimo niezbyt dobrej adaptacji wzroku i warunków, pokazała oba pasy pyłowe. Z ogrodu jeszcze tak wyraźnie i kontrastowo ich obu nie widziałem. M32 i M110, szczególnie ta ostatnia pokazała naprawdę moc transmisji i kontrastu Luminosa. Na M42 również dało się poczuć ten kontrast. Próbowałem kiedyś z ogrodu wypatrzeć Mgławicę Płomień prze SWA 13mm moją Syntą 8" z miernym skutkiem. Dzisiaj, mimo świecącej latarni pod Orionem w Luminosie dostrzegłem mgławicę bez problemu. W końcu nie przeszkadzały mi odblaski jasnych gwiazd. W SWA pod tym względem było tragicznie. Parę słów krytyki, aby mi koś nie zarzucił, że tylko wychwalam okular. Pole widzenia jednak na brzegach wydaje się być rozjaśnione i nie ma mowy o znakomitej korekcji. Jest zdecydowanie lepiej niż SWA, ale do ideału daleko. Przy przesuwaniu teleskopem w gąszczu gwiazd, można dostrzec lekką krzywiznę pola. Okular jest bardzo wygodny pod względem odsunięcia źrenicy wyjściowej od oka i ma naprawdę fajną, regulowaną muszlę oczną.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Post autor: abc »

Wczoraj skierowałem teleskop z Luminosem 15mm na pokładzie w stronę Wenus w celu sprawdzenia odblasków. Znacznie mniejszy krzyż (od pająka) niż w SWA 13mm. Niestety, koło Wenus biegały sobie malutkie odbicia tej planety widoczne praktycznie cały czas w kolorze warstw okularu. Takich malutkich odblasków nie widziałem na wprost w SWA 13mm. Za to przy lekkim zejściu z osi widzenia, pokazywały mi się duże, chyba na każdym kawałku szkła obrazy planety. Było to dość irytujące i śmieszne. Można było naliczyć z conajmniej 6 wyraźnych odbić planety. Czegoś takiego nie mam w Luminosie 15mm. Z wyjątkiem tych malutkich duszków jasnej planety Wenus, nie dostrzegłem żadnych odbić w przypadku jaśniejszych gwiazd. Wczoraj również zwróciłem uwagę na małą niedogodność związaną z Luminosem. Nie da się go umieścić na specjalnej półce na okulary zamontowanej do montażu Dobsona teleskopu. :bezradny
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Post autor: abc »

Jestem w trakcie obserwacji. Przed chwilką obserwowałem Syntą 8" z Luminosem na pokładzie M33. Mimo wcześniejszych wielu prób z mojego ogrodu za pomocą SW SWA 13mm, nie byłem w stanie dostrzec żadnych śladów ramion w tej galaktyce. W Luminosie 15mm widzę zerkaniem zewnętrzne partie galaktyki i jedno jaśniejsze odnóże ramiona. Transmisja i kontrast Luminosa 15mm względem SWA 13mm jest kosmiczna. Luminos rozjechał SWA wałem drogowym.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Post autor: abc »

Podsumowanie.

Plusy:
- Transmisja i kontrast. Celestron Luminos 15mm względem wcześniej posiadanego SW SWA 13mm, dzięki transmisji dołożył do mojego teleskopu 1-1.5 cala.
- Waga.
- Cena.
- W f6 przyzwoita korekcja brzegów pola. Podobno w es 14mm jest minimalnie lepsza do wypatrzenia przez wprawione oko, lub właściciela esa, porównującego swoją własność z Luminosem. Może wkrótce sam dokonam takiego porównania.
- Duże pole widzenia.
- Brak odblasków przy jaśniejszych gwiazdach, utrudniających wyszukiwanie słabych obiektów.
- Bardzo wygodna odległość oka od okularu, pozwalająca objąć całe, duże pole widzenia okularu.
- Odkręcana tulejka z wbudowanym szkłem. Można pokombinować z tym okularem. np po dorobieniu drugiej tulejki 1.25 możemy mieć do dyspozycji okular szerokokątny o o mniejszym powiększeniu. Ile? Nie wiem. Nie wnikałem w to. Jednak informuję, że jest taka możliwość.
- Nie ma problemu z uzyskaniem punktowych obrazów gwiazd. Pod tym względem jest bardzo dobrze.

Minusy:
- Nie mieści się w półce na okulary zamontowanej fabrycznie przy Synta 8"
- Regulowana muszla po odkręceniu ma luz. Po wstrząśnięciu okularem w rękach, słychać i czuć ten latający element. Po zakręceniu muszli w pozycji spoczynkowej, luzu brak.
- Trochę luźna górna zaślepka.
- Brak wypełnienia argonem. Na razie nie wiem jak z szczelnością. Do tej pory mi w środku nie zaparował. Ale to wypełnienie argonem np w ES-ach może ustrzec przed zamgleniem i utratą z czasem ostrości okularu.
- Zauważalna, lekka dystorsja. Ale podobno znacznie mniejsza niż w ES 14mm 82 stopni.
- Widoczna aberracja. Jak wyżej, podobno znacznie mniejsza niż w ES 14mm 82 stopni.
- Przy jasnym obiekcie jak Wenus, pojawiają się małe "duszki" tej planety. Więc trochę mogło by być lepiej z odblaskami.
- Pojaśnienie na brzegach w nocy, a w dzień zabarwienie tak 10-15%.
- Osobiście nie kupił bym tego okularu z myślą o dziennych obserwacjach. Trochę mi nie odpowiada jego kolorystyka i mam niedosyt ostrości.

Dzisiaj powinien dojść do mnie barlow Soligor 2" x2. Wkrótce opiszę jak ten okular z nim współpracuje.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Post autor: abc »

Na zagranicznych forach, co niektórzy zarzucają temu okularowi że ma co najwyżej 76 stopni. Dzisiaj zrobiłem pomiar pola widzenia mojego Luminosa i wyszło mi minimum 79,5 stopnia. Pomiar robiłem na podstawie czasu przejścia gwiazdy położonej na równiku przez pole widzenia okularu. Aby zwiększyć precyzję takiego pomiaru, musiał bym jeszcze dokładnie zmierzyć ogniskowej swojego Teleskopu. ;)
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Post autor: tafig »

Nie uważasz, że taki okular z już wyższej półki nie powinien mieć mniej wad.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Okular Celestron Luminos 15mm 82 stopnie.

Post autor: abc »

Ten okular to średniak. Tak naprawdę nie ma idealnych, nawet premium. Kupiłem go używany za niewiele większe pieniądze od tych z tego co obserwuję, jakie ludzie płacą za 13mm "granat". Dla mnie cena/jakość jest rewelacja, biorąc pod uwagę jego transmisję. Używany sprzedaje się taniej od esa 14mm, a podobno potrafi więcej wyciągnąć z tego samego teleskopu przy bezpośrednim porównaniu. Jednych drażnią kolorki czy tam korekcja na brzegach pola widzenia, mnie drażni gdy okular jest "wąskim gardłem" dla zasięgu teleskopu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt, akcesoria, oprogramowanie”