Szukacz SW prosty vs GSO kątowy.

Wszystko o sprzęcie i jego wyposażeniu, który wspomaga astroamatorów w rozwijaniu swojej pasji
Awatar użytkownika
abc
Posty: 236
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 11 times
 Polubiane: 12 times

Szukacz SW prosty vs GSO kątowy.

Post autor: abc »

Szukacz prosty z odwróconym polem widzenia z zestawu Synta 8" postanowiłem wymienić na kątowy GSO z ziemskim polem widzenia. Wcześniej używałem jako szukacza SW 70/400, jednak z racji wagi i gabarytów zrezygnowałem z takiego rozwiązania.
Wykonanie mechaniczne w obu szukaczach jest na podobnym poziomie. Próżno szukać w tym zakresie jakichś różnic, nawet ich waga jest podobna.
Jednak pod względem optycznym są zauważalne różnice. Obiektyw SW jest jednakowego rubinowego koloru. Obiektyw GSO oprócz rubinowo fioletowego, pod odpowiednim kątem pokazuje również zielony. Od strony okularów, oba szukacze mają takie same kolory błękitno zielone z tą różnicą, że w SW są one wyraźnie intensywne. Porównując powłoki okularów obu szukaczy ma się wrażenie, jakby w GSO trochę skąpili na nich. Oba szukacze posiadają krzyż i ten sam sposób ustawiania ostrości.
Dzienne porównanie obrazów.
Szukacze różnią się 1x powiększeniem. SW ma 9x a GSO 8x przy tej samej średnicy obiektywu 50mm. Niby 1x, ale przy bezpośrednim porównaniu mam wrażenie, że ta różnica powiększeń jest jednak nieco większa. W GSO mamy wyraźnie większe pole widzenia, jednak patrząc przez niego rzuca się w oczy niebieska obwódka na krańcach tego pola widzenia i mały efekt studni. W SW obraz jest bardziej przestrzenny i zdecydowanie mniej dostrzegalna zielona obwódka na brzegach pola. Oba szukacze na podobny poziomie pokazują aberrację (w SW delikatnie mniejsza) i dystorsję. O ile w SW mamy ładne czyste krańce pola widzenia, to w GSO widać jakieś nierówności na krańcach pola i na krzyżu celowniczym
SW jest zdecydowanie lepiej wyczerniony w środku. Od strony obiektów w GSO widać w środku biel pochlapaną czarną farbą, w SW ładną równomierną warstwę czerni.

No cóż. Podaruję sobie nocne testy. Już mogę wydać werdykt. O ile mechanicznie z wyjątkiem wyczernienia (GSO spaprał je na maxa) są podobne, to optycznie jednak SW jest zdecydowanie lepszym sprzętem. Gdyby głównym kryterium w wyborze między tymi dwoma szukaczami była optyka, to GSO dostał by mocnego kopniaka na drogę. Jednak zależy mi na wygodzie i ziemskim obrazie, do którego przyzwyczaiłem się w SW 70/400. Szukacz ma tylko służyć do nakierowania teleskop na dany obiekt a nie ich obserwacji, więc muszę jakoś przełknąć te optyczne niedociągnięcia.
IMG_20200225_101711.jpg
Powłoki SW
Powłoki SW
Powłoki GSO
Powłoki GSO
IMG_20200225_102818.jpg
IMG_20200225_102834.jpg
IMG_20200225_102926.jpg
W przeszłości viewtopic.php?p=294#p294
Obecnie lornetka Nikon Action VII 10x50, Olympus 8-16x40.
ODPOWIEDZ