20 rocznica zaćmienia.

Historia, teoria, badania, przyszłość, wpływ Słońca na ziemię itp.
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

20 rocznica zaćmienia.

Post autor: SPUNTI »

Wszyscy pamiętamy datę 11 – 08 - 1999. Właśnie w tym roku 20 lat temu mogliśmy obserwować głębokie częściowe zaćmienie Słońca. Podczas maksymalnej fazy zostało zakryte 85% powierzchni tarczy słonecznej. Było to ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w XX wieku, którego pas centralny przechodził przez Europe. Jeżeli pamiętacie państwo to zaćmienie to proszę o liczne pozostawienie komentarzy.Dajcie znać skąd te przepiękne zjawisko przez was było obserwowane. Program ©2015 J.B. Panel Zaćmień i Zakryć.
Załączniki
pas centralny w Europie
pas centralny w Europie
przebieg zaćmienia
przebieg zaćmienia
Paweł25
Społeczność SOS
Posty: 40
Rejestracja: 8 lut 2019, o 22:49
 Polubiane: 3 times

Re: 20 rocznica zaćmienia.

Post autor: Paweł25 »

Pamiętam to zaćmienie doskonale. Byłem wtedy w pracy na terenie Elektrowni Bełchatów i oglądaliśmy je przez ciemne szkiełka masek spawalniczych :) Potem żałowałem że nie pojechałem na Węgry obejrzeć całkowite zaćmienie. Dużo ludzi pojechało wtedy nad Balaton i stamtąd oglądało to zjawisko.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: 20 rocznica zaćmienia.

Post autor: abc »

W 99 roku również obserwowałem zaćmienie z swojego ogrodu przez filtr od maski spawalniczej. Następne częściowe w Polsce będziemy mogli obserwować 25-10-2022r. Koniec października? mogą być problemy z pogodą. Tak to u mnie będzie wyglądało, symulacja utworzona za pomocą Stellarium
[youtube][/youtube]

Następne 29 marca 2025 również będzie częściowe i tak to wygląda na Stellarium dla mojej lokalizacji.
[youtube][/youtube]

12 sierpnia 2026 będziemy mieć kolejne po roku 1999 zaćmienie całkowite Słońca widoczne z kontynentu Europejskiego. Jeśli zdrowie dopisze, będzie to również okazja aby odwiedzić Pana Jimeneza Francisco.
Awatar użytkownika
Krukarius
Społeczność SOS
Posty: 46
Rejestracja: 11 lut 2019, o 22:09
Lokalizacja: Krosno / Cambridge
 Polubił: 3 times
 Polubiane: 13 times
Kontakt:

Re: 20 rocznica zaćmienia.

Post autor: Krukarius »

abc pisze:W 99 roku również obserwowałem zaćmienie z swojego ogrodu przez filtr od maski spawalniczej. Następne częściowe w Polsce będziemy mogli obserwować 25-10-2022r. Koniec października? mogą być problemy z pogodą. Tak to u mnie będzie wyglądało, symulacja utworzona za pomocą Stellarium
[youtube][/youtube]

Następne 29 marca 2025 również będzie częściowe i tak to wygląda na Stellarium dla mojej lokalizacji.
[youtube][/youtube]

12 sierpnia 2026 będziemy mieć kolejne po roku 1999 zaćmienie całkowite Słońca widoczne z kontynentu Europejskiego. Jeśli zdrowie dopisze, będzie to również okazja aby odwiedzić Pana Jimeneza Francisco.
12.08.2026 to będzie naprawdę fajne zaćmienie, bowiem większość Europy doświadczy zjawiska skróconego zmierzchu. Zachód Słońca nastąpi przy średnim zakryciu 80%, a zatem zmierzch cywilny będzie bardzo krótki. We Włoszech będzie to podhoryzontalne zaćmienie Słońca.
Jerzy Bohusz
Społeczność SOS
Posty: 8
Rejestracja: 9 lut 2019, o 10:04
 Polubił: 4 times
 Polubiane: 3 times

Re: 20 rocznica zaćmienia.

Post autor: Jerzy Bohusz »

Pamiętam to :D Wtedy byłem na ekspedycji zaćmieniowej pod Verdun... :D
Pozdrawiam Aquarius
Astropodcast.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolna dywagacja o Słońcu/Free Dissertation on the Sun.”