Świat planet z powierzchni Wenus (2/2)

Od wielkiego wybuchu po dzień dzisiejszy i daleko w przyszłość.
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Świat planet z powierzchni Wenus (2/2)

Post autor: SPUNTI »

Najjaśniejszym obiektem po Słońcu na wenusjańskim niebie jest planeta Ziemia. Planeta co 584 dni znajduje się w opozycji względem Wenus przybliża się niekiedy na odległość 39 mln km wówczas naprawdę imponująco wygląda i jest po Słońcu drugim obiektem pod względem jasności. Świeci znacznie jaśniej niż Wenus u nas na niebie jasność naszej planety osiąga blask nawet – 7 mag . Nasz Księżyc podczas maksymalnej elongacji oddala się od Ziemi na odległość 33‘ minut kątowych i świeci jako gwiazda -2,0 mag. Stanowi doskonały układ jako gwiazda podwójna z okresem obiegu ok. 30 dni musi naprawdę efektownie to wszystko wyglądać. Stosując do obserwacji naszej planety teleskop możemy obserwować nie tylko tarczę ale zaćmienia Księżyca czyli tranzyt na tle Ziemi. Pozorna tarcza Ziemi widoczna z Wenus jest dobrze gołym okiem ponieważ podczas opozycji osiąga rozmiar 66’ minut kątowych. Oko ludzkie bez przyrządów optycznych ma rozdzielczość jednej minuty w takim przypadku z Wenus naszą planetę zaobserwujemy nie jako punkt świecący tylko jako tarczę. W teleskopie powiększający 120x obraz pozorny Ziemi w okularze wyniósłby 2* kątowe przy takich rozmiarach nie mielibyśmy żadnych problemów odróżnieniu wielu szczegółów na jej powierzchni. Zaobserwowalibyśmy jak Słońce odbija światło wodach oceanów. Dosyć jasnym obiektem na wenusjańskim niebie jest Czerwona Planeta co 332 dni znajduje się w opozycji z Wenus. Przy najdogodniejszym położeniu obie planety dzieli odległość 95 mln km i z takiej odległości świeci jako gwiazda -0,9 mag. posiadającą średnicę pozorną 14’’. Jowisz podczas opozycji świeci blaskiem nie mniejszym niż u nas na Ziemi -2,4 mag. Saturn +0,1 mag . Należymy do pokolenia, które miało to szczęście obserwować rzadkie zjawisko z Ziemi jakie jest niewątpliwie przejście planety Wenus na tle tarczy słonecznej miało to miejsce 8 czerwca 2004 roku i 6 czerwca 2012 roku. Ten pierwszy tranzyt widoczny w Polsce był w całości od początku do końca drugi 2012 jedynie koniec zjawiska przy wschodzie Słońca. Podczas wschodu Słońca 6 czerwca 2012 roku Wenus kończyła przepiękne zjawisko opuszczają jego tarczę można było w tym czasie wykonywać efektowne zdjęcia. Mars w opozycji z planetą Wenus data. Do koniunkcji Ziemi z Marsem dochodzi regularnie co 779 dni.
Załączniki
ustawienie na jednej linii
ustawienie na jednej linii
face.JPG (14.27 KiB) Przejrzano 581 razy
Awatar użytkownika
Dany
Społeczność SOS
Posty: 9
Rejestracja: 15 lut 2019, o 19:19
Lokalizacja: Worksop, Wielka Brytania
Kontakt:

Re: Świat planet z powierzchni Wenus (2/2)

Post autor: Dany »

Niewątpliwie jesteś źródłem wielu ciekawych informacji, za co bardzo dziękuję :) Zawsze, nawet w znanym mi temacie, znajdę coś czego nie wiedziałem, więc dzięki tobie bogacę się za każdym razem :D Mam nadzieję obserwować na żywo przyszłe tranzyty, dotychczas nie miałem ani sprzętu ani nie interesowałem się aż tak, teraz zmierzam do odpowiednich zakupów a i odwiedzin tych co mają się czym pochwalić.

Pomyśleć, że tak jak nasi przodkowie mówili "Mars jest coraz bardziej czerwony i większy, nadchodzi wojna" tak ... Wenusianie (?) Wenusjanie (chyba tak by było poprawnie), mówią (pozwolę sobie przełożyć na polski) "Nammu jaśnieje swoją niebieską aurą. To czas odrodzenia i życia!"

Tak mnie wzięło :D
"Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony"
Stanisław Lem Solaris
Przemyślane przy kawie
Pisarski blog Ikcolbaz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Astronomia teoretyczna”