ZAĆMIENIA SŁOŃCA(70) – obliczanie zaćmień Słońca.

Od wielkiego wybuchu po dzień dzisiejszy i daleko w przyszłość.
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

ZAĆMIENIA SŁOŃCA(70) – obliczanie zaćmień Słońca.

Post autor: SPUNTI »

W drugim moim poście przedstawiam dalszy ciąg algorytmu sposobu obliczenia zaćmień Słońca ogólnie dla naszego ziemskiego globu. Wyliczenie pochodzi z książki Astronomical Algorithms Jean Meeus wyd. 2 Żeby takich wyliczeń wykonać nie musimy posiadać komputera i pisać specjalnego programu. Do wyliczenia zjawiska wystarczy mała znajomość matematyki i kalkulator z funkcjami trygonometrycznymi. Liczenie rozpoczynamy od wyznaczenia na zamianę daty kalendarzowej (R, M ,D) na datę juliańską (JD). Do najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych zachodzących na niebie ziemskim należą własne zaćmienia Słońca i Księżyca. Zjawiska te są jedynymi , które w sposób bezpośredni o bez nadzwyczajnych przyrządów astronomicznych mogą być obserwowane przez największą rzeszę obserwatorów. W przypadku zaćmień Słońca należy zadbać tylko o bezpieczeństwo własnego wzroku i uzbroić się w odpowiedni ciemny filtr, który skutecznie „zagłuszy” oślepiający blask Słońca. Jeżeli tylko tego dokonamy, dalej wypada nam się cieszyć, że jesteśmy świadkami tak przepięknego spektaklu na sferze niebieskiej z udziałem Słońca i Księżyca. Mam nadzieję, że nie zanudziłem państwa matematycznym aspektem wyliczeniowym zaćmień Słońca. Zamieściłem również przykłady wyliczeń.
Załączniki
ZAĆMIENIA SŁOŃCA(70) – obliczanie zaćmień Słońca.
ZAĆMIENIA SŁOŃCA(70) – obliczanie zaćmień Słońca.
ZAĆMIENIA SŁOŃCA(70) – obliczanie zaćmień Słońca.
ZAĆMIENIA SŁOŃCA(70) – obliczanie zaćmień Słońca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Astronomia teoretyczna”