Pierwszy człowiek w Kosmosie.

Czyli człowiek i jego narzędzia w przestrzeni kosmicznej.
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Pierwszy człowiek w Kosmosie.

Post autor: SPUNTI »

Po wystrzeleniu pierwszego sztucznego satelity Ziemi miesiąc później Rosjanie umieszczają pierwsze stworzenie w Kosmosie jest nim pies Łajka. Już na początku 1959 roku Łuna – 1 osiągając II prędkość kosmiczną przelatuje obok Księżyca. Technika rakietowa tworzona przez ZSRR staje na wyższym poziomie od USA w dwa lata po Sputniku -1 Rosjanie fotografują niewidoczną stronę Księżyca. Teraz powoli nadchodzi czas do przygotowania pierwszego człowieka w kosmos. Za czym wystrzelono człowieka w kosmos poleciały dwa psy 19 sierpnia 1960 roku Bielka i Striełka, które sprowadzono z powrotem na Ziemię. W dniu 12 kwietnia 1961 roku na wyrzutni Bajkonur podniosły się mechanizmy wyrzutni rakiety Wostok-1. Na niej na szczycie rakiety umieszczona kapsuła w kształcie kuli, a w niej pierwszy kosmonauta świata gotowy do lotu Jurij Gagarin. Później sam kosmonauta mówi …” Usłyszałem gwizd i narastający huk. Poczułem jak olbrzymia rakieta zadrżała i całym swoim kadłubem i powoli bardzo wolno oderwała się od wyrzutni startowej” …. Z kosmodromu Bajkonur wystrzelono pierwszego kosmonautę w przestrzeń kosmiczną jego lot trwał zaledwie 108 minut. W sumie sam lot Jurija Gagarina był bardziej lotem propagandowym niż naukowym. Choć uczeni badali zachowanie organizmu ludzkiego w stanie nieważkości. Pierwszy lot kosmonauty nie odbył się bez zakłóceń. Wystąpiła awaria silnika hamującego na skutek wycieku utleniacza co z kolei przełożyło się na jego rotację kapsuły wraz z Gagarinem. Spowodowało to niemożliwość odłączenia kapsuły od reszty statku i nadal połączony był przewodami. Podczas wejścia w atmosferę przewody zostały spalone i kapsuła już normalnie mogła wykonywać zadanie lądowania. Gagarin na wysokości 6-7 km nad powierzchnią Ziemi zostaje katapultowany i opada swobodnie na spadochronie. Kapsuła także opada na spadochronie cały lot Gagarina trwał 108 minut. Jurij Gagarin wspomina….”jak odbywałem lot jako pierwszy obywatel Kosmosu zobaczyłem przez iluminator statku jak piękna jest nasza planeta. Ludzie dbajmy i chrońmy jej dobro”……
Załączniki
12 kwietnia 1961 rok J.B. źródło agencjaTASS
12 kwietnia 1961 rok J.B. źródło agencjaTASS
face.jpg (30.45 KiB) Przejrzano 615 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kosmonautyka”