Lot w kosmos 12-04-1961 rok.

Czyli człowiek i jego narzędzia w przestrzeni kosmicznej.
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Lot w kosmos 12-04-1961 rok.

Post autor: SPUNTI »

Rosjanie pod każdym względem w technologicznym w technice rakietowej na początku lat 60-tych XX wieku wyprzedzały USA pod każdym względem. Nadszedł w historii kosmonautyki wysłanie pierwszego człowieka w kosmos. Był dzień 12 kwietnia 1961 miejsce kosmodrom Bajkonur kiedy to na platformie startowej nastąpił zapłon silników rakiety Wostok – 1. Na szczycie rakiety Wostok – 1 w kapsule przedziału załogowego znajdował się lotnik-kosmonauta Jurij Gagarin. Po powrocie 108 minutowego lotu relacjonował dziennikarzom. Najpierw usłyszałem potężny gwizd, klika potem dosłownie sekund nastąpił huk. Cała rakietą wstrząsnęło i czułem jak się odrywa powoli od platformy startowej. Nagle rakieta dostał przyspieszenia osiągając prędkość 28000 km/h. prędkość ta pozwoliła aby pierwszy obywatel kosmosu wraz z kabina kosmiczną Wostok – 1 znalazł się na orbicie okołoziemskiej Kiedy wszedłem na orbitę wokółziemską poczułem w moim przedziale załogowym zapanowała nieważkość. Prze iluminator statku mógł oglądać Ziemię jako błękitna planetę widział oślepiające jaskrawe Słońce. Jurij Gagarin okrążając Ziemię w czasie pierwszego historycznego lotu znalazł się na orbicie jej parametry wynosił 175 km x 302 km. Wysokość nad powierzchnią naszej planety na jakiej się znajdował była rekordowa ponieważ nikt z ludzi z takiej wysokości nie widział wcześniej naszej planety. Od momentu startu po 30 minutach lotu Gagarin był już nad oceanem Spokojnym przebywając w strefie cienia Ziemi. Widział kilka minut później jak nad przylądkiem Horn następuje powolne pojaśnienie, a później wschodzące Słońce. Jego orbita była tak ukształtowana, że sowim nad powierzchniowym zasięgiem znajdowała się w górnych warstwach jonosfery. Na tej wysokości w jakiej znajdowała się Jurij Gagarin warunki jakie tam panują niczym się nie różnią od warunków panujących w otwartej przestrzeni kosmicznej. Warto tylko wspomnieć, że nie ma ścisłej granicy pomiędzy atmosferą ziemską, a granicą Kosmosu. Obecnie takim progiem przestrzeni kosmicznej jest wysokość wynosząca 120 km nad powierzchnią naszej planety. Przelatując nad przylądkiem Horn Gagarin przygotowywał się do procedury lądowania.
Załączniki
pierwszy obywatel Kosmosu
pierwszy obywatel Kosmosu
face.JPG (14.03 KiB) Przejrzano 552 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kosmonautyka”