Astronautyka(66) – pierwszy człowiek w Kosmosie.

Czyli człowiek i jego narzędzia w przestrzeni kosmicznej.
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Astronautyka(66) – pierwszy człowiek w Kosmosie.

Post autor: SPUNTI »

Rosjanie pod każdym względem w technice rakietowej na początku lat 60-tych XX wieku wyprzedzały USA pod każdym względem. Nadszedł w historii kosmonautyki czas wysłanie pierwszego człowieka w kosmos. Był dzień 12 kwietnia 1961 rokn, miejsce kosmodrom Bajkonur kiedy to na platformie startowej nastąpił zapłon silników rakiety Wostok – 1. Na szczycie rakiety Wostok – 1 w kapsule przedziału załogowego znajdował się lotnik-kosmonauta Jurij Gagarin. Po powrocie 108 minutowego lotu relacjonował dziennikarzom. Najpierw usłyszałem potężny gwizd, klika potem dosłownie sekund nastąpił huk. Cała rakietą wstrząsnęło i czułem jak się odrywa powoli od platformy startowej. Nagle rakieta dostał przyspieszenia osiągając prędkość 28000 km/h prędkość ta pozwoliła aby pierwszy obywatel kosmosu wraz z kabina kosmiczną Wostok – 1 znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Kiedy wszedłem na orbitę wokółziemską poczułem jak w moim przedziale załogowym zapanowała nieważkość. Prze iluminator statku mógł oglądać Ziemię jako błękitną planetę, widziałem oślepiające jaskrawe Słońce. Jurij Gagarin okrążając Ziemię w czasie pierwszego historycznego lotu znalazł się na orbicie jego parametry wynosił 175 km x 302 km. Wysokość nad powierzchnią naszej planety na jakiej się znajdował była rekordowa ponieważ nikt z ludzi z takiej wysokości nie mógł wcześniej ją podziwiać. Od momentu startu po 30 minutach lotu Gagarin był już nad Oceanem Spokojnym przebywając w strefie cienia Ziemi. Widział kilka minut później jak nad przylądkiem Horn następuje powolne pojaśnienie, a później wschodzące Słońce. Jego orbita była tak ukształtowana, że sowim nad powierzchniowym zasięgiem znajdowała się w górnych warstwach jonosfery. Na tej wysokości w jakiej znajdowała się Jurij Gagarin warunki jakie tam panują niczym się nie różnią od warunków panujących w otwartej przestrzeni kosmicznej. Warto tylko wspomnieć, że nie ma ścisłej granicy pomiędzy atmosferą ziemską, a granicą Kosmosu. Obecnie takim progiem przestrzeni kosmicznej jest wysokość wynosząca 120 km nad powierzchnią naszej planety. Przelatując nad przylądkiem Horn, Gagarin przygotował się już się do procedury lądowania.
Załączniki
Astronautyka(66) – pierwszy człowiek w Kosmosie.
Astronautyka(66) – pierwszy człowiek w Kosmosie.
face.JPG (20.25 KiB) Przejrzano 629 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kosmonautyka”