Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Program GOVSATCOM w toku konsultacji z europejskimi użytkownikami
2021-04-21.
Począwszy od 19 kwietnia br. w całej Unii Europejskiej uruchomiono badania ankietowe, które mają pozwolić na określenie potrzeb użytkowników oraz przypadków zastosowania zintegrowanej rządowej łączności satelitarnej (GOVSATCOM), w ramach projektu ENTRUSTED. Ankieta jest skierowana do podmiotów rządowych i instytucji odpowiedzialnych za realizację bądź nadzór nad misjami, operacjami lub infrastrukturą o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu. W Polsce za przeprowadzenie ankiety odpowiada Polska Agencja Kosmiczna.
GOVSATCOM (Governmental Satellite Communications) to unijna inicjatywa, której celem jest stworzenie niezależnego, autonomicznego i bezpiecznego systemu łączności satelitarnej dla rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Program prowadzony jest wspólnie prze Komisję Europejską, Europejską Agencję Obrony oraz Europejską Agencję Kosmiczną. GOVSATCOM jest przy tym czwartym flagowym komponentem programu Unii Europejskiej w obszarze przestrzeni kosmicznej, obok inicjatyw: Copernicus, Galileo oraz systemu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej (SSA).
Badania dotyczące GOVSATCOM będą prowadzone w okresie od kwietnia do czerwca br., a ich wyniki dostarczą informacji na temat wymogów operacyjnych, jakim powinny odpowiadać usługi GOVSATCOM. Badania ankietowe, koordynowane przez Centrum Satelitarne UE (SatCen), pozwolą przeanalizować aktualne i zmieniające się potrzeby potencjalnych użytkowników GOVSATCOM oraz wykorzystywane obecnie technologie użytkownika. Wymogi użytkowników będą stanowiły podstawę tworzonych przepisów wykonawczych GOVSATCOM. Tym samym będą one kształtować dalsze działania rozwojowe w obszarze rządowej łączności satelitarnej w Europie.
W Polsce za przeprowadzenie ankiety odpowiada Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Jednym z celów Polskiej Agencji Kosmicznej w konsorcjum jest zabieranie głosu w imieniu polskich podmiotów, w tym także użytkowników końcowych.
Zaprojektowanie wspólnej łączności satelitarnej dla państw członkowskich UE to ambitne przedsięwzięcie. Cieszę się, że POLSA może być jego częścią. Jednakże, aby zaprojektować coś dobrze należy najpierw zrozumieć wymagania. I temu ma służyć ta ankieta. ENTRUSTED to projekt, który będzie również edukował o potencjale łączności satelitarnej i sposobie działania. Przed nami bardzo intensywne dwa lata i do zaangażowania w te prace zapraszam wszystkich użytkowników komunikacji satelitarnej – zarówno tych doświadczonych, jak i potencjalnych.
Prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
Konsorcjum projektu ENTRUSTED zidentyfikowało ok. 350 potencjalnych respondentów na terenie Europy, a liczba ta powinna wzrosnąć w okresie prowadzonych badań. W ankiecie mogą wziąć udział zarówno użytkownicy korzystający z usług łączności satelitarnej, jak i potencjalni użytkownicy bez wcześniejszego doświadczenia w tym obszarze. Więcej informacji o ankiecie można znaleźć na stronie internetowej.
Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające program kosmiczny Unii Europejskiej na lata 2021-2027 wprowadza GOVSATCOM jako nowy komponent programu kosmicznego. Jego celem będzie stworzenie niezależnego, autonomicznego i bezpiecznego systemu łączności satelitarnej dla administracji państw członkowskich i agencji Unii Europejskiej. W ramach projektu ENTRUSTED koordynowanego przez European Global Navigation Satellite Systems Agency (GSA), przeprowadzone zostaną ogólnoeuropejskie badania, które będą koncentrować się wyłącznie na perspektywie użytkownika.
W GSA łączymy przestrzeń kosmiczną z potrzebami użytkowników. Zarządzamy i wspieramy konsorcjum projektu ENTRUSTED, ponieważ wiemy, jak ważne jest, aby dotrzeć do użytkowników i zrozumieć ich wymagania dotyczące usług GOVSATCOM. Będzie to kluczowe dla realizacji naszej misji stworzenia GOVSATCOM, istotnego elementu programu kosmicznego Unii Europejskiej.
Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy GSA
ENTRUSTED (akronim od „European Networking for satellite Telecommunication Roadmap for the governmental Users requiring Secure, inTeroperable, innovativE and standardiseD services”) to europejski projekt badawczy koordynowany przez GSA, którego celem jest rozpoznanie potrzeb użytkowników rządowych w zakresie bezpiecznej łączności satelitarnej w państwach członkowskich UE. Projekt realizowany jest przez instytucje reprezentujące państwa członkowskie oraz agencje unijne. ENTRUSTED dostarczy katalog wymogów potencjalnych użytkowników bezpiecznej łączności satelitarnej dla przyszłego programu GOVSATCOM oraz mapę drogową z długoterminowym planem działań w zakresie badań i innowacji.
Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Źródło: Space24.

Ilustracja: ENTRUSTED/GOVSATCOM

https://www.space24.pl/program-govsatco ... tkownikami
Załączniki
Program GOVSATCOM w toku konsultacji z europejskimi użytkownikami.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Bilans programu Horyzont 2020. Wicepremier krytycznie o skali polskiego udziału
2021-04-21.
"Udział Polski w programie Horyzont 2020 był niski; więcej wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To musi się zmienić" - stwierdził w piątek 16 kwietnia podczas konferencji Europa. Horyzont Możliwości minister rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin. Spotkanie oficjalnie inauguruje przejście do realizacji unijnego programu Horyzont Europa w nowym okresie budżetowania UE - następcy podsumowanego Horyzontu 2020.
W swojej wypowiedzi podczas piątkowego spotkania, wicepremier Jarosław Gowin określił rozpoczynany program Horyzont Europa 2021-2027 jako nową szansę na sfinansowanie ambitnych projektów badawczych i innowacji oraz włączenie się polskich instytucji do międzynarodowych projektów. "Dzięki europejskim programom badawczym polscy naukowcy i przedsiębiorcy stają się częścią globalnego łańcucha wymiany doświadczeń i innowacji, które są odpowiedzią na aktualne wyzwania społeczne i gospodarcze" - ocenił Gowin. Jak podkreślił, innowacje powstają najczęściej na styku różnych nauk.
"Program Horyzont Europa stanowi skuteczną platformę do podejmowania tego typu przedsięwzięć. Dodatkowo ogranicza ryzyka, od finansowych po organizacyjne, które nieodłącznie wiążą się z przełomowymi, ambitnymi projektami" - zauważył wicepremier. W jego opinii, "w Polsce wprowadzono wiele reform sprzyjających innowacji", takich jak tzw. Ustawa 2.0, doktoraty wdrożeniowe, powołanie Sieci Badawczej Łukasiewicz. "Systematycznie rosną nakłady na badania i rozwój, choć ciągle są one poniżej aspiracji Polski i również naszego rządu" - przyznał wicepremier Gowin.
Jak zauważył przy tym szef MRPiT, w poprzedzającym Horyzont Europa programie Horyzont 2020 "udział Polski był niski, wynosił 1,27 proc. Nasz wkład do budżetu wynosił natomiast 3,23 proc., jako Polska więcej zatem wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To się musi zmienić" - zaakcentował Gowin.
Wicepremier sceptycznie odniósł się natomiast do głosów sugerujących rozważenie obniżenia nakładów budżetowych w Europie, które są przeznaczane na badania i rozwój. "Chcę jednoznacznie zaznaczyć, że we wszystkich rozmowach, jakie toczę na forum unijnym, wszędzie podkreślam, że środki na badania i rozwój właśnie w czasach kryzysu nie mogą być zmniejszane" - oświadczył i dodał, że na realizację programu Horyzont Europa przeznaczonych jest ok. 95 mld EUR.
Europejska komisarz ds. innowacji, Mariya Gabriel powiedziała podczas spotkania, że Horyzont Europa "to najbardziej ambitny program badawczo-rozwojowy na świecie". Jak zauważyła, w Unii Europejskiej "nadal mierzymy się z nierównym dostępem do programów europejskich. Niektóre kraje pozostają w tyle", ale "Polska należy do tych, które będą korzystać z wielu filarów pomocowych". Jej zdaniem w programie Horyzont 2020 Polska poradziła sobie świetnie, wsparcie uzyskało ponad 1000 polskich badaczy. Gabriel podkreśliła, że kolejny program będzie wspierał inicjatywy, które mają wpływ na mierzenie się z globalnymi wyzwaniami.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że realizacja programu Horyzont Europa "jawi się jako zjawisko w skali nieporównywalnej z jakimkolwiek innym programem krajowym, czy międzynarodowym". Jego zdaniem jest to jeden z najważniejszych instrumentów, które posłużą naukowcom, przedsiębiorcom i innowatorom "w poszukiwaniu rozwiązań dla wyzwań, które będą ważne w Europie, takich jak zdrowie, zmiana klimatu, demografia, rosnąca rola technologii".
Temat skomentował również dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Wojciech Kamieniecki - zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja będzie przez kolejne lata wspierać polskich przedsiębiorców, naukowców i innowatorów m.in. w ramach działającego krajowego punktu kontaktowego, który będzie miał kluczową rolę w informowaniu o programie Horyzont Europa. "Będzie można również liczyć na wsparcie i pomoc biura NCBR w Brukseli" - poinformował Kamieniecki.
"Jesteśmy przekonani, że innowacje to prawdziwa siła napędowa rozwoju. Żyjemy w czasach pełnych wyzwań takich jak pandemia, zmiany klimatyczne, energetyka, Zielony Ład, sztuczna inteligencja" - zauważył szef NCBR. Jego zdaniem obecny czas "to dobry czas na podejmowanie decyzji i realizację przełomowych, nowych projektów".
Fot. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii [gov.pl]
Źródło: Space24.

#HoryzontEU Konferencja inaugurująca | „Europa. Horyzont możliwości” | Otwarcie i sesje tematyczne


https://www.space24.pl/bilans-programu- ... go-udzialu
Załączniki
Bilans programu Horyzont 2020. Wicepremier krytycznie o skali polskiego udziału.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Rozbłysk klasy M1.1 z grupy 2816 (20.04.2021)
2021-04-21. Krzysztof Kanawka
Dwudziestego kwietnia grupa 2864 wyemitowała rozbłysk klasy M1.1. Jest to pierwszy silniejszy rozbłysk od listopada 2020.
Od kilku dni na tarczy Słońca obserwujemy rosnącą grupę o numerze 2816. 20 kwietnia ten obszar wyemitował swój pierwszy silniejszy rozbłysk.
Dwudziestego kwietnia 2021 o godzinie 01:42 CEST doszło do fazy maksymalnej rozbłysku o sile M1.1. Zjawisku prawdopodobnie nie towarzyszył bardziej rozbudowany koronalny wyrzut masy (CME).
Ten obszar aktywny znajduje się obecnie w centralnej części tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Kolejne silniejsze rozbłyski mogą wywołać efekty geomagnetyczne.
Był to pierwszy rozbłysk klasy M od rozbłysku klasy M4.4 z 29 listopada 2020. Aktywność słoneczna powoli wzrasta – pod koniec 2019 roku rozpoczął się nowy cykl słoneczny.
Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.
(PFA)
Rozbłysk klasy M1.1 z 20 kwietnia 2021 / Credits – NASA, SDO
https://kosmonauta.net/2021/04/rozblysk ... 0-04-2021/
Załączniki
Rozbłysk klasy M1.1 z grupy 2816 (20.04.2021).jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Tajemnicze światła na Marsie długo przed lotem Ingenuity

2021-04-21.

Coś latało na Marsie jeszcze zanim ludzie wysłali tam helikopter Ingenuity? To mało prawdopodobne, ale "odkopane" zdjęcia z łazika Curiosity z 2019 r. wskazują na tajemniczy obiekt unoszący się nad skałami.

NASA dokonała pierwszego kontrolowanego lotu helikopterem Ingenuity na Czerwonej Planecie. Dron był w powietrzu zaledwie przez kilka sekund, a potwierdzenie nastąpiło za pośrednictwem satelity, który przekazał dane na Ziemię. Zdjęcia i filmy z tego przełomowego momentu zostaną opublikowane wkrótce.
Reklama
W 2019 roku łazik Curiosity zrobił czarno-białe zdjęcie przedstawiające pustynny krajobraz Czerwonej Planety z wysokimi skalistymi wzgórzami w tle. Nad formacjami pojawiła się maleńka, podłużna plama. Kształt przypominał obiekt latający lub drona, tak z oddali mógłby wyglądać helikopter Ingenuity.
Mimo iż w internecie pojawiło się mnóstwo sygnałów zwolenników teorii spiskowych, że "to na pewno kosmici", NASA szybko zamknęła temat. Oficjalnie uważa się, że jest to jakiś promień kosmiczny, światło słoneczne odbijające się od skał lub jakiś rodzaj flary, artefaktu fotograficznego.

Eksperci NASA ujawnili, że poświata mogła być spowodowana przez światło słoneczne docierające do czujników kamery przez otwór wentylacyjny w obudowie kamery. Nie ma jednak mowy o statkach kosmicznych i przedstawicielach pozaziemskich cywilizacji.

Agencja twierdzi, że zdarzało się to wcześniej w innych kamerach na Curiosity i innych łazikach marsjańskich, gdy geometria wpadającego światła słonecznego względem kamery była precyzyjnie ustawiona. Takie usterki są stosunkowo częste, ale "sensacyjne zdjęcia" nie są zazwyczaj publikowane.

Łazik Perseverance i związany z nim helikopter Ingenuity jeszcze nie zasypały nas materiałami z Czerwonej Planety, więc nie można jednoznacznie stwierdzić, czy misja już odkryła coś nietypowego.


Tajemnicze światła na Marsie - co to takiego? /NASA

Curiosity /materiały prasowe

Źródło: INTERIA.

https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,5183197
Załączniki
Tajemnicze światła na Marsie długo przed lotem Ingenuity.jpg
Tajemnicze światła na Marsie długo przed lotem Ingenuity2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Czysty tlen z atmosfery Marsa. Udany eksperyment NASA
2021-04-22. Sara Bounaoui
Podczas pierwszego uruchomienia jeden z instrumentów naukowych, znajdujących się na pokładzie marsjańskiego łazika Perseverance, uzyskał niewielką ilość czystego, nadającego się do oddychania tlenu z rozrzedzonej atmosfery Marsa - poinformowała w środę agencja kosmiczna NASA.
Niewielki instrument nazwany MOXIE (skrót od Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) uzyskał 5 gramów tlenu, wystarczającej na ok. 10 minut oddychania, z atmosfery Marsa składającej się w 95 proc. z dwutlenku węgla.
Pozostałe 5 proc. marsjańskiej atmosfery, której gęstość jest równa zaledwie 1 proc. atmosfery ziemskiej, składa się głównie z azotu i argonu. Wolny tlen występuje na Marsie w ilościach śladowych.

Próbkę atmosfery MOXIE podgrzał do bardzo wysokiej temperatury aby oddzielić atomy tlenu od atomów węgla. Eksperyment był pierwszą udaną próbą wykorzystania zasobów innej planety do bezpośredniego użycia przez człowieka.
Naukowcy NASA podkreślają, że trudno przecenić wagę tego faktu. To pierwsza technologia, która umożliwi przyszłym astronautom żyć na powierzchni innej planety, korzystając z jej zasobów - powiedziała Trudy Kortes, dyrektor ds. technologii NASA.
Tlen na Marsie potrzebny nie tylko do oddychania
Tlen w dużych ilościach ma kluczowe znaczenie dla ewentualnej, przyszłej eksploracji Marsa przez ludzi. Jest on potrzebny nie tylko do oddychania, ale także jako niezbędny składnik paliwa rakietowego umożliwiającego powrót na Ziemię.

Według obliczeń NASA wyniesienie w przestrzeń kosmiczną z powierzchni Czerwonej Planety czterech astronautów wymagałoby 7 ton paliwa rakietowego i aż 25 ton tlenu. Natomiast do oddychania przez rok na Marsie astronautom wystarczyłaby tylko 1 tona tlenu.

Przetransportowanie tak dużych ilości tlenu z Ziemi jest niewykonalne. Trzeba uzyskać go na miejscu. MOXIE, który może wytwarzać do 10 gramów tlenu na godzinę, udowodnił, że jest to teoretycznie możliwe.
Źródło: PAP.
Zdjęcie udostępnione przez NASA i zrobione z łazika Perseverance pokazuje śmigłowiec NASA Ingenuity Mars, podczas pierwszego lotu testowego /NASA/JPL-Caltech HANDOUT /PAP/EPA

https://www.rmf24.pl/nauka/news-czysty- ... Id,5185360
Załączniki
Czysty tlen z atmosfery Marsa. Udany eksperyment NASA.jpg
Czysty tlen z atmosfery Marsa. Udany eksperyment NASA2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Gdzie jest ciemna materia? Odpowiedź może być bliżej niż myślimy - choćby na Betelgezie
2021-04-22. Radek Kosarzycki
Ciemnej materii podobno we wszechświecie jest więcej niż normalnej materii. Pytanie zatem: gdzie ona jest? Badacze wysunęli właśnie hipotezę, że może ona powstawać w masywnych gwiazdach.
Betelgeza - najjaśniejsza gwiazda w Orionie
Kto nie zna Betelgezy niech pierwszy rzuci kamieniem. Wielki czerwony olbrzym o masie 20 razy większej od masy Słońca, oddalony od nas o 520 lat świetlnych i zajmujący prominentne miejsce w górnym lewym rogu gwiazdozbioru Oriona. W 2020 roku wielokrotnie pojawiała się w mediach jako „ta gwiazda, która z niewiadomego powodu zaczęła gasnąć i zapewne lada moment wybuchnie jako supernowa”. Ostatecznie gwiazda nie wybuchła, ale co poszalała po mediach to jej nikt nie odbierze. Kilka miesięcy później naukowcy poinformowali, że niewyjaśniony wcześniej spadek jasności spowodowany był uwolnieniem przez gwiazdy dużego obłoku pyłu, który przesłonił gwiazdę obserwatorom znajdującym się na Ziemi.
Ciemna materia
Paradoksalnie z ciemną materią powinniśmy być bardziej zaznajomieni, wszak jest jej więcej. Ba, naukowcy szacują, że ciemnej materii we wszechświecie jest aż sześć razy więcej niż materii barionowej, czyli tej, z której składają się gwiazdy, planety i my sami. Mimo to o ciemnej materii nie wiemy niemalże nic. Astronomowie obserwują jedynie jej oddziaływanie grawitacyjne na materię barionową i tyle. Reszta to już tylko hipotezy.
Co piernik ma wspólnego z wiatrakiem?
Jedna z hipotez mówi, że ciemna materia składa się z hipotetycznych cząstek zwanych aksjonami. Według zwolenników tej hipotezy, aksjony mają masę milion, a nawet miliard razy mniejszą od masy elektronu. Jak na razie nie udało się znaleźć żadnych cząstek tego rodzaju, ale już poszukiwania pozwoliły nałożyć na ich właściwości pewne ograniczenia.
Badacze podejrzewają, że owe aksjony mogą skupiać się w jądrach takich masywnych gwiazd jak Betelgeza i stamtąd rozlewać się po całym wszechświecie. Skąd taki pomysł? Część teorii wskazuje, że fotony mogą zamieniać się w aksjony w silnych polach magnetycznych, a gdzie lepiej szukać dużej liczby fotonów i silnego pola magnetycznego jak w jądrach gwiazd?
Jeżeli tak faktycznie jest, to Betelgeza powinna emitować duże ilości aksjonów, które z kolei mogą w polu magnetycznym wypełniającym Drogę Mleczną zamieniać się z powrotem w fotony w zakresie rentgenowskim. Badacze podejrzewają, że obserwacje gwiazdy w tym pasmie promieniowania elektrycznego mogą nam powiedzieć czy faktycznie Betelgeza emituje cząstki ciemnej materii.
Obserwacje przeprowadzone za pomocą kosmicznego teleskopu rentgenowskiego NuSTAR jak na razie nie wykazały nadwyżki fotonów rentgenowskich. Te, które się udało zarejestrować, można przypisać konwencjonalnym procesom niewymagającym obecności ciemnej materii. Poszukiwania aksjonów trwają nadal.
Betelgeza sfotografowana przez teleskop ALMA w 2017 r. Źródło: ALMA/ESO/NAOJ/E. O'Gorman/P. Kervella
https://spidersweb.pl/2021/04/ciemna-ma ... mpaignName
Załączniki
Gdzie jest ciemna materia Odpowiedź może być bliżej niż myślimy - choćby na Betelgezie.jpg
Gdzie jest ciemna materia Odpowiedź może być bliżej niż myślimy - choćby na Betelgezie2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Po raz pierwszy zarejestrowano rozbłysk pobliskiej gwiazdy na wielu długościach fal
2021-04-22
Astronomowie korzystający z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) zauważyli rozbłysk pochodzący od najbliższej Ziemi (poza Słońcem) gwiazdy Proxima Centauri, który jest 100 razy silniejszy niż jakikolwiek podobny rozbłysk obserwowany dla Słońca. Największy kiedykolwiek zaobserwowany rozbłysk pochodzący od tej gwiazdy, ukazał astronomom wewnętrzne funkcjonowanie tego typu zjawisk i może pomóc w poszukiwaniu życia poza Układem Słonecznym.
Do rozbłysków gwiazdowych dochodzi, gdy uwolniona energia magnetyczna w plamach gwiazdowych eksploduje w postaci intensywnego wybuchu promieniowania elektromagnetycznego, które można zaobserwować w całym spektrum elektromagnetycznym, od fal radiowych po promieniowanie gamma. Jest to pierwszy przypadek, kiedy pojedynczy rozbłysk gwiazdowy, inny niż te, które występują na Słońcu, został zaobserwowany z tak pełnym pokryciem długości fal. Badania zostały zapoczątkowane przez przypadkowe odkrycie rozbłysku Proxima Centauri wśród archiwalnych danych z ALMA z 2018 roku.

Nigdy przed 2018 rokiem nie widzieliśmy rozbłysku karła typu M na falach milimetrowych, więc nie było wiadomo, czy istnieje odpowiednia emisja na innych długościach fal – powiedziała Meredith MacGregor, adiunkt w Centrum Astrofizyki i Astronomii Kosmicznej (CASA) oraz na Wydziale Nauk Astrofizycznych i Planetarnych (APS) w CU Boulder, a także główna autorka badania.

Aby lepiej zrozumieć rozbłyski na Proxima Centauri – czerwonym karle znajdującym się około 4 lata świetlne od Ziemi – zespół astronomów obserwował gwiazdę przez 40 godzin w ciągu kilku miesięcy 2019 roku przy użyciu dziewięciu teleskopów na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej.

W maju 2019 roku, Proxima Centauri wyrzuciła gwałtowny rozbłysk, który trwał zaledwie 7 sekund, ale wygenerował gwałtowny wzrost zarówno w ultrafiolecie, jak i na milimetrowych długościach fal. Rozbłysk charakteryzował się silnym, impulsowym uderzeniem, nigdy wcześniej nie widzianym na tych długościach fal. Zdarzenie to zostało zarejestrowane przez pięć z dziewięciu teleskopów biorących udział w badaniach, w tym Kosmiczny Teleskop Hubble’a w ultrafiolecie oraz ALMA na falach milimetrowych.

Jak się okazało, gwiazda zmieniła swoją jasność w ultrafiolecie, na 14 000 razy jaśniejszą, w ciągu kilku sekund. Podobne zjawisko zostało uchwycone w tym samym czasie na falach milimetrowych.

W przeszłości nie wiedzieliśmy, że gwiazdy mogą rozbłyskać w zakresie milimetrowym, więc po raz pierwszy wyruszyliśmy na poszukiwanie rozbłysków milimetrowych – powiedziała MacGregor, dodając, że nowe obserwacje mogą pomóc naukowcom zebrać więcej informacji na temat tego, jak gwiazdy generują rozbłyski, które mogą mieć wpływ na życie w pobliżu.

Potężne rozbłyski naszego Słońca są rzadkością, zdarzają się tylko kilka razy w cyklu słonecznym. Według MacGregor, w przypadku Proxima Centauri tak nie jest. Planety krążące wokół Proxima Centauri otrzymują uderzenia czegoś takiego nie raz na stulecie, ale co najmniej raz dziennie, jeżeli nie kilka razy na dzień.

Gwiazda ta zajmuje ważne miejsce w dyskusjach na temat życia wokół czerwonych karłów ze względu na jej bliską odległość od Ziemi, a także dlatego, że w jej ekosferze krąży planeta Proxima Centauri b.

Jak mówią naukowcy, przyszłe obserwacje skupią się na ujawnieniu wielu tajemnic kryjących się za rozbłyskami Proxima Centauri w nadziei na odkrycie wewnętrznych mechanizmów, które powodują tak potężne wybuchy.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak
Wizja artystyczna rozbłysku gwiazdowego z Proxima Centauri odkrytego przez naukowców w 2019 roku. Źródło: S. Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Źródło:
NRAO

Urania
https://agnieszkaveganowak.blogspot.com ... zbysk.html
Załączniki
Po raz pierwszy zarejestrowano rozbłysk pobliskiej gwiazdy na wielu długościach fal.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Odkryto czarną dziurę najbliższą Ziemi

2021-04-22.

Astronomowie odkryli maleńką czarną dziurę, której masa jest tak mała, że zalicza się ją do wyjątkowej kategorii. Co najciekawsze, znajduje się ona bardzo blisko nas.

Znajdująca się około 1500 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Jednorożca, jest najbliższą nas czarną dziurą, jaką udało się odkryć. Jej namierzenie to zasługa astronomów z Uniwersytetu Stanowego Ohio.


Kiedy spojrzeliśmy na dane, ta czarna dziura - Jednorożec - po prostu się pojawiła - powiedział astronom Tharindu Jayasinghe.

Jak to się stało, że nie znaleźliśmy jej wcześniej? Teoria przewiduje, że czarne dziury mogą istnieć w różnych przedziałach mas, od maleńkich pierwotnych czarnych dziur do supermasywnych gigantów zasilających serca galaktyk. Jednakże, jeśli chodzi o czarne dziury powstałe w wyniku zapadania się rdzenia martwych gwiazd, astronomowie na przestrzeni lat znaleźli pewne "luki masowe".

Jeśli gwiazda zapada się do masy mniejszej niż 2,3 razy masa Słońca, to kończy jako gwiazda neutronowa, a nie czarna dziura. Do niedawna nie znaleźliśmy żadnej gwiezdnej czarnej dziury o masie mniejszej niż 5 mas Słońca - co pozostawia nas z luką masową. Niektórzy nawet wątpili, że takie czarne dziury istnieją. Ale kiedy astronomowie zauważyli pobliskiego czerwonego olbrzyma, który był przez coś szarpany, początkowo odrzucali możliwość, że jest to maleńki, niewidoczny towarzysz.

Jednak Jayasinghe spojrzał na to z innej strony. Analizując dane z różnych teleskopów i satelitów, Jayasinghe skupił się na czerwonym olbrzymie w gwiazdozbiorze Jednorożca, który był w ostatnim stadium swojego życia.

Prędkość gwiazdy i sposób, w jaki była ona szarpana przez grawitację, sugerowały, że na jej orbicie znajduje się mała czarna dziura. Rozmiar tej ciemnej i cichej towarzyszki został obliczony na około 3 masy Słońca.


Tak, jak grawitacja Księżyca zniekształca ziemskie oceany, powodując wybrzuszanie się mórz w kierunku i od Księżyca, powodując wysokie pływy, tak samo czarna dziura zniekształca gwiazdę w kształt piłki futbolowej, z jedną osią dłuższą od drugiej. Najprostsze wyjaśnienie jest takie, że to czarna dziura - i w tym przypadku najprostsze wyjaśnienie jest najbardziej prawdopodobne - wyjaśnił astronom Todd Thompson, który w przeszłości pomagał w znalezieniu innych małych czarnych dziur.

Przez dziesięciolecia nie było jasne, czy cokolwiek istnieje w luce masowej pomiędzy dwoma formami martwych gwiazd.

Jednorożec dołącza do kilku innych maleńkich czarnych dziur, które mogą pomóc rozwiązać tę zagadkę. Wyniki muszą jeszcze zostać oficjalnie zweryfikowane, ale na razie wydaje się, że jest to silny kandydat na kolejną czarną dziurę w centrum luki masowej.


Wizja artystyczna czarnej dziury w gwiazdozbiorze Jednorożca /materiały prasowe


https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,5185769
Załączniki
Odkryto czarną dziurę najbliższą Ziemi.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Kto leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w misji Crew-2? [Kosmiczne Rozmowy #12]
2021-04-22.
Już 23 kwietnia w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci statek Crew Dragon z czteroosobową załogą. Kim są astronauci tej misji? Co będą robić na pokładzie stacji? O aktywności ISS i życiorysach astronautów misji Crew-2 opowiadamy w Kosmicznych Rozmowach.
Kto leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w misji Crew-2?

Crew-2 to już trzecia misja załogowa przeprowadzana przez firmę SpaceX. W kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w statku Crew Dragon poleci czworo astronautów: dwóch z USA, jeden z Japonii i jeden z Francji. W najnowszym odcinku Kosmicznych Rozmów opowiadamy kim są członkowie tej misji i co zastaną na pokładzie ISS? Przypominamy również co działo się na stacji w ostatnich miesiącach.


Czego dowiesz się z tego odcinka?
• Czemu SpaceX lata na Międzynarodową Stację Kosmiczną?
• Na czym polega Komercyjny Program Załogowy?
• Kim są astronauci misji Crew-2?
• Jak wygląda obecna sytuacja na ISS? Kto jest w załodze stacji?
• Co działo się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ostatnich miesiącach?
• Dlaczego przyszłość stacji jest niepewna? Co planują Rosjanie?


Posłuchaj w serwisie YouTube
Przydatne linki i dodatkowe informacje
• zapowiedź misji Crew-2 portalu Urania
• wszystkie artykuły nt. ISS na portalu Urania
• blog NASA poświęcony Komercyjnemu Programowi Załogowemu
• historia modułu MLM Nauka

Opracował: Rafał Grabiański
Kto leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w misji Crew-2? [Kosmiczne Rozmowy #12]


https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/kt ... rozmowy-12
Załączniki
Kto leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w misji Crew-2 [Kosmiczne Rozmowy 12].jpg
Kto leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w misji Crew-2 [Kosmiczne Rozmowy 12]2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Ingenuity wzbił się w powietrze drugi raz. Na dłużej i wyżej
2021-04-22.
Dron Ingenuity z powodzeniem odbył swój drugi lot na Marsie - poinformowała NASA i pokazała jego fragment na nagraniu zarejestrowanym przez łazik Perseverance. Maszyna znalazła się na wysokości o dwa metry większej niż poprzednio.
Dron Ingenuity to pierwszy statek powietrzny z napędem wysłany przez ludzkość na inną planetę niż Ziemia. Swój drugi lot, trwający 51,9 sekundy, odbył 22 kwietnia. Wzbił się na wysokość pięciu metrów.
Tak jak poprzednio, dane z lotu dotarły na Ziemię kilka godzin później. NASA przekazała, że operacja spełniła jej oczekiwania. Łazik Perseverance, w którego wnętrzu wcześniej przebywał Ingenuity, swoimi kamerami zarejestrował moment, w którym dron unosił się w powietrzu.
Pierwszy lot, podczas którego maszyna wzniosła się na wysokość trzech metrów, miał miejsce 19 kwietnia. Trwał około 40 sekund.
Wymagająca atmosfera
Dron Ingenuity jest pozbawiony instrumentów badawczych. Jego pojawienie się na powierzchni Marsa ma dowieść przede wszystkim, czy taki typ technologii i badań z powietrza jest możliwy w trudnych warunkach marsjańskiej atmosfery.
Gęstość atmosfery Czerwonej Planety wynosi mniej niż procent gęstości atmosfery Ziemi, co wymaga znacznie większej prędkości obrotu śmigieł – około 2500 obrotów na minutę.
Źródło: NASA, tvnmeteo.pl
Autor: ps
https://tvn24.pl/tvnmeteo/informacje-po ... ml?p=meteo
Załączniki
Ingenuity wzbił się w powietrze drugi raz. Na dłużej i wyżej.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”