Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Wulkany na Marsie ucichły całkiem niedawno. Naukowcy odkrywają ciekawe osady
2021-05-07. Radek Kosarzycki
O istnieniu wulkanów na Marsie wie każdy, wszak to właśnie na powierzchni Czerwonej Planety znajduje się największy wulkan w Układzie Słonecznym, tzw. Olympus Mons o wysokości 26 km. Pytanie, czy aby na pewno wszystkie już wygasły?
Powszechnie przyjmuje się jednak, że aktywność wulkaniczna na tej planecie miała miejsce przede wszystkim między 3 a 4 miliardami lat temu, choć i znacznie później pojawiały się pojedyncze, znacznie mniejsze erupcje. Część z nich miała miejsce zaledwie 3 miliony lat temu.
Trzy miliony lat temu? Potrzymaj mi piwo
Najnowsze dane zebrane przez satelity obserwujące Marsa z orbity wskazują jednak na to, że ostatnie erupcje wulkaniczne mogły mieć miejsce dużo później. W skali geologicznej wręcz dosłownie chwilę temu.
Na równinie Elysium Planitia odkryto bowiem ślady najmłodszej dotąd odkrytej erupcji wulkanicznej. W artykule opublikowanym w periodyku Icarus naukowcy wskazują, że ciemne osady rozsypane symetrycznie wokół uskoku Cerberus Fossae różnią się od osadów eolicznych (formowanych przez wiatr), charakterystycznych dla tego regionu. Co więcej, osady te zdają się pokrywać struktury utworzone przez płynącą lawę znacznie wcześniej.
Erupcja, do której mogło dojść zaledwie 50 000 lat temu, mogła wyrzucić z wnętrza Marsa pył na wysokość nawet 10 kilometrów nad powierzchnię.
Co ciekawe, powyższe miejsce znajduje się ok. 1600 km od lądownika InSight, który od 3 lat mierzy wstrząsy sejsmiczne na Marsie. Dwa najsilniejsze wstrząsy miały swoje epicentrum właśnie w regionie znajdującym się pod Cerberus Fossae. Możliwe zatem, że ich źródłem był ruch magmy pod powierzchnią planety.
Wniosek?
Według badaczy z Planetary Science Institute tak młode osady wulkaniczne w połączeniu z rejestrowanymi przez InSight wstrząsami wewnątrz Marsa wskazują, że być może także i teraz wewnątrz planety wciąż zachodzą procesu wulkaniczne. Z tym z kolei mogą wiązać się konsekwencje dla możliwości istnienia życia na Marsie. Jeżeli gorąca lawa pod powierzchnią Marsa wchodzi w interakcje z depozytami lodu wodnego, to na ich styku mogą powstawać warunki sprzyjające powstawaniu mikroorganizmów. Ustalenie tego, czy tak faktycznie jest, to jak na razie kwestia przyszłości.

Osady wokół uskoku Cerberus Fossae na Marsie. Źródło: NASA/JPL/MSSS/The Murray Lab

https://spidersweb.pl/2021/05/wulkany-n ... osady.html
Załączniki
Wulkany na Marsie ucichły całkiem niedawno. Naukowcy odkrywają ciekawe osady.jpg
Wulkany na Marsie ucichły całkiem niedawno. Naukowcy odkrywają ciekawe osady2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

„Lemowskie konstelacje/instalacje” w powiecie legionowskim
2021-05-07.
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie zaprosiła młodzież szkół ponadpodstawowych, mieszkającą na terenie powiatu legionowskiego, do podróży w kosmiczną odyseję inspirowaną twórczością Stanisława Lema. Podróż, składająca się z 7 etapów (warsztatów artystycznych) zaczyna się 8 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie, a zakończy w lipcową noc w kosmicznej scenerii plaży w Serocku futurystycznym widowiskiem – performance pt. „Lemowskie konstelacje/instalacje”.
Z okazji Roku Lemowskiego Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie we współpracy z Powiatem Legionowskim, Miastem i Gminą Serock, Miejską Biblioteką Publiczna w Legionowie, Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym oraz Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku przygotowała cykl siedmiu warsztatów artystycznych inspirowanych niezwykłą twórczością Stanisława Lema.
Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należało zgłosić się do 7 maja 2021 r. do godz. 16.00 i być uczniem lub uczennicą szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie powiatu legionowskiego.
W przypadku zagrożenia epidemicznego prawie wszystkie warsztaty mogą być zrealizowane w formule online na platformie ZOOM, a premiera widowiska może się odbyć bez udziału publiczności.
Organizatorzy w następujący sposób zachęcają do udziału w warsztatach:
"Cenisz sobie niełatwo poddające się szufladkowaniu utwory Lema? Jesteś fanką „Dzienników gwiazdowych”, fanem „Cyberiady”? Lubisz futurystyczne rozważania i snucie utopijnych/dystopijnych wizji przyszłości? Czujesz sympatię do lemowskich bohaterów – marzycielskie roboty, cybermistyków, genialnych wynalazców, filozofów o nieograniczonej wyobraźni, nieustraszonych badaczy i dzielnych międzyplanetarnych podróżników? A może dopiero chcesz ich poznać? Interesuje Cię sztuka w różnych jej odmianach – literatura, teatr, taniec, muzyka, plastyka, film? Masz ochotę na artystyczny międzygalaktyczny eksperyment? Powiatowa Instytucja Kultury zaprasza!
Wyrusz z nami w kosmiczną odyseję inspirowaną niezwykłą twórczością Stanisława Lema!"
Siedem „kosmicznych” warsztatów będzie dotyczyło technik teatralnych, muzycznych, animacji, tworzenia filmów czy tańca. To wszystko po to, aby w końcowym efekcie stworzyć futurystyczne widowisko – performance pt. „Lemowskie konstelacje/instalacje”. Sceną widowiska - 3 lipca br. - będzie plaża miejska w Serocku nad rzeką Narew.
Harmonogram warsztatów:
08.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat teatralno-biblioteczny „Pamiętnik znaleziony w wannie”
- prowadzenie: Betina Dubiel, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Na podstawie wyszukanych w zasobach biblioteki cytatów z książek Lema, wykorzystując różne techniki teatralne, dramy, języka migowego, uczestnicy warsztatów spróbują stworzyć rodzaj kosmiczno-teatralno-literackiego chóru, przetwarzającego myśl Lema na nowo.
15.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat plastyczno-rzeźbiarski „Powrót z gwiazd”
- prowadzenie: Grzegorz Wajda, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie wielkoformatowych ambalaży i asamblaży w oparciu o wybrane fragmenty z twórczości Lema (z użyciem folii, kartonów, papierów, drutów i innych materiałów zaproponowanych przez uczestników). Podążając za główną osią fabuły „Powrotu z gwiazd”, uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: czym dla mnie jest miejsce, z którego pochodzę, w którym żyję? Twórczość S. Lema zostanie tu skonfrontowana z twórczością T. Kantora.
22.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat filmowy „Wizja lokalna”
- prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Uczestnicy będą pracować z filmami, które wcześniej nakręcili telefonami. Tematyka oscyluje wokół cytatów z twórczości Lema. Ideą jest stworzenie jednego, wspólnego, oryginalnego dzieła, swoistego kolażu filmowego, który będzie stanowić oprawę filmową finałowego widowiska.
23.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat tworzenia animacji „Powrót z gwiazd II”
- prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie animacji na bazie powstałych podczas wcześniejszych warsztatów dzieł wizualnych (asamblaży i ambalaży). Będzie to połączenie trzech różnych gatunków wyrazu artystycznego: literatury, plastyki i filmu (technika animacji poklatkowej).
29.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat dźwiękowy „Summa technologiae”
- prowadzenie: Natalia Tchoń, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): tworzenie udźwiękowienia powstałych wcześniej animacji oraz utworów interpretujących wybrany fragment z twórczości Lema (miksowanie, przetwarzanie dźwięków). Do stworzenia dźwięków będą używane przedmioty codziennego użytku.
19.06 i 20.06.2021 r., godz. 11.00-17.00, Warsztat taneczno-ruchowy „Filozofia przypadku” (dwudniowy, 2×6 h)
- prowadzenie: Janusz Szymański, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a) i plaża w Serocku: Podczas tych warsztatów uczestnicy poznają siłę wyrazu ruchu i tańca współczesnego. W efekcie powstaną trzy etiudy choreograficzne inspirowane twórczością Lema.
25.06.2021 r., godz. 11.00-19.00, Warsztat reżysersko-sceniczny „Czas nieutracony”
- prowadzenie: Betina Dubiel, plaża w Serocku: połączenie wszystkich elementów powstałych na wcześniejszych warsztatach i stworzenie lemowskiej konstelacji/instalacji.
03.07.2021r. - zakończenie warsztatów w postaci futurystycznego widowiska – performance „Lemowskie konstelacje/instalacje” na plaży miejskiej w Serocku.

Źródło: Biblioteka Legionowo
Oprac. Paweł Z. Grochowalski
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/le ... onowskim-0
Załączniki
Lemowskie konstelacje instalacje w powiecie legionowskim.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Zderzenia obłoków molekularnych powodują formowanie się gromad gwiazd
2021-05-07.
Naukowcy odkryli, że zderzenia obłoków molekularnych w przestrzeni kosmicznej powodują narodziny gromad gwiazd.
Gwiazdy powstają w wyniku grawitacyjnego kurczenia się obłoków molekularnych w przestrzeni kosmicznej i mogą mieć różną masę. Masywne gwiazdy, wraz z wieloma innymi gwiazdami, mogą tworzyć ogromne gromady gwiazd (grupa ponad 10 000 gwiazd). Powstanie takiej gromady gwiazd wymaga szybkiego upakowania ogromnych ilości gazu i innych materiałów w niewielkiej przestrzeni, ale mechanizm, dzięki któremu to się dzieje, nie został jeszcze wyjaśniony.
Zespół badawczy kierowany przez doc. Kengo Tachiharę i emerytowanego profesora Yasuo Fukui z Uniwersytetu Nagoya skupił się na hipotezie, w której wiele obłoków molekularnych zderza się, co pozwala im efektywnie skupiać się i w ten sposób tworzyć gromady gwiazd. Aby zweryfikować tę hipotezę, zespół, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Prefektury Osaka i Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii, przeprowadził badania obserwacyjne ogromnej ilości danych uzyskanych w wyniku ponad dekady badań, jak również badania teoretyczne symulacji numerycznych z tymi danymi. W rezultacie odkryli, że zderzenia obłoków molekularnych unoszących się w przestrzeni kosmicznej rzeczywiście powodują narodziny gromad gwiazd.
Zaobserwowali oni wiele zderzeń obłoków molekularnych w naszej galaktyce Drogi Mlecznej, a także w innych galaktykach, co sugeruje, że zderzenia te są zjawiskiem uniwersalnym. Z tej perspektywy istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że Droga Mleczna zderzyła się z innymi galaktykami wkrótce po swoich narodzinach, co spowodowało częste zderzenia obłoków molekularnych w galaktykach, w wyniku czego powstało wiele gromad kulistych (grup ponad miliona gwiazd). Ich odkrycia przyczyniły się do głębszego zrozumienia procesu powstawania masywnych gwiazd i narodzin gromad kulistych.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Publications of the Astronomical Society of Japan w styczniu 2021 roku w specjalnym numerze zatytułowanym Star Formation Triggered by Cloud-Cloud Collision II, który zawiera zbiór 20 oryginalnych prac opartych na skomplikowanych weryfikacjach poszczególnych ciał astronomicznych, a także pracę przeglądową podsumowującą najnowsze rozumienie powstawania gwiazd w wyniku zderzeń obłoków molekularnych.
Opracowanie:
Agnieszka Nowak
Więcej informacji:
• Star formation is triggered by cloud-cloud collisions, study finds
Źródło: Nagoya University
Na ilustracji: Demonstracja typowych zderzających się obłoków molekularnych tworzących gromady gwiazd, odkrytych na podstawie obserwacji radiowych. Wstawione obrazy optyczne przedstawiają Mgławicę Orzeł oraz [DBS2003]179, gdzie widoczne są świecące mgławice oraz nowo narodzone gromady gwiazd. Źródło: Nagoya University, National Astronomical Observatory of Japan, NASA, JPL-Caltech, R. Hurt (SSC/Caltech), Robert Gendler, Subaru Telescope, ESA, The Hubble Heritage Team (STScI/AURA), Hubble Collaboration, and 2MASS.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zd ... mad-gwiazd
Załączniki
Zderzenia obłoków molekularnych powodują formowanie się gromad gwiazd.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W CBK PAN powstaje system FGS dla obserwatorium kosmicznego ARIEL
2021-05-07.
Centrum Badań Kosmicznych PAN jest jednym z 50 instytutów z 17 krajów świata, w którym prowadzone są prace nad obserwatorium kosmicznym ARIEL Europejskiej Agencji Kosmicznej. Misja polega na poszukiwaniu ok. 1000 planet wielkości Jowisza i Neptuna, które krążą możliwie blisko swoich gwiazd macierzystych. W CBK PAN powstaje system FGS (Fine Guidance System), którego zadaniem jest precyzyjnie nakierowane teleskopu na obserwowany obiekt.
Nowoczesny teleskop zdolny obserwować odległe egzoplanety i badać ich atmosferę w poszukiwaniu sygnatur pierwiastków łączonych z procesem tworzenia się życia – to właśnie projekt ARIEL (ang. Atmospheric Remote‐sensing Infrared Exoplanet Large‐survey). Misja ma skupić się na poszukiwaniu planet wielkości Jowisza i Neptuna, które w dodatku krążą możliwie blisko swoich gwiazd macierzystych, przez co są bardzo gorące (temperatura gazowych otoczek tych globów może sięgać 1000 stopni Celsjusza!). W rozległych atmosferach gorących olbrzymów naukowcy łatwiej dostrzegą obecność związków chemicznych, które w przypadku planet chłodnych skupiłyby się zbyt blisko powierzchni globów i mogłyby pozostać niezauważone. Planety mniejsze, kilkukrotnie masywniejsze od Ziemi (tzw. super-Ziemie), także będą obserwowane przez ARIEL, niemniej rzadziej niż gorące olbrzymy.
W prace nad obserwatorium kosmicznym zaangażowanych jest 50 instytutów z 17 krajów świata, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN. To właśnie tutaj powstaje system FGS (Fine Guidance System), którego zadaniem jest precyzyjnie nakierowane teleskopu na obserwowany obiekt. FGS będzie na tyle zaawansowaną konstrukcją, że niezależnie od wspierania głównego teleskopu, sam może być wykorzystywany jako astrometr lub fotometr – dodatkowy instrument naukowy na pokładzie ARIEL. CBK PAN zajmie się także integracją i testami całego przyrządu.
Teleskop zostanie wyniesiony w 2029 roku i będzie prowadził obserwacje z pozycji zakotwiczonej w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce w odległości 1,5 mln km od Ziemi. Ma zbierać dane przez co najmniej cztery lata. Przez ten czas ma przebadać około 1000 egzoplanet i przysłać na Ziemię terabajty danych. Analiza danych będzie skomplikowanym zagadnieniem, do którego naukowcy chcą zaprząc algorytmy Sztucznej Inteligencji. Właśnie tego dotyczy zorganizowane przez ESA wyzwanie “Maszyna kontra Gwiazda”.
Wykorzystywanie możliwości uczenia maszynowego do analizy ogromnych baz danych to przyszłość astronomii i badań kosmosu w ogóle. Sięgamy coraz dalej, porywamy się na misje, które całkiem niedawno wydawały się niemożliwe do zrealizowania, jak ma to miejsce w przypadku ARIEL, prestiżowego projektu ESA współtworzonego przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zachęcam do udziału w wyzwaniu “Maszyna kontra Gwiazda”, bo daje możliwość spróbowania swoich sił w tworzeniu naukowych rozwiązań na najwyższym światowym poziomie – mówi dr hab. Mirosław Rataj, kierujący projektem FGS.
Źródło: CBK PAN
Oprac. Paweł Z. Grochowalski
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/w- ... nego-ariel
Załączniki
W CBK PAN powstaje system FGS dla obserwatorium kosmicznego ARIEL.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Polskie satelity polecą w kosmos. „Wyjątkowa sytuacja”
2021-05-07.ŁZ.MNIE.
Rakieta LauncherOne wyniesie w połowie czerwca na orbitę okołoziemską sześć satelitów. Dwa z nich to Stork-4 (bocian) i Stork-5-5 należące do polskiego start-upu SatRevolution. 6 maja urządzenia dotarły do Los Angeles.
Oprócz satelitów firmy SatRevolution rakieta LauncherOne wyniesie na pokładzie trzy zestawy CubeSat należące do Departamentu Obrony USA, jeden do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych.
W ciągu najbliższych dni rakieta będzie przygotowywana do wysłania na stanowisko testowe na pustyni Mojave w Kalifornii. Start misji zaplanowano na połowę czerwca. Docelowa orbita dla satelitów znajduje się w odległości 500 km, z nachyleniem 60 stopni względem Ziemi.
Rolnictwo i energetyka
To wyjątkowa sytuacja. SatRevolution jest jedyną komercyjną firmą zaproszoną do misji Tubular Bells. Dla nas to ogromny krok w kierunku szybkiej komercjalizacji wyników badań i kolejny ku ekspansji na globalnym rynku. Zobrazowania, które zostaną dostarczone z naszych satelitów, będą miały zastosowanie w branży rolniczej i energetycznej w Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach – wyjaśnia Grzegorz Zwoliński, CEO i współzałożyciel spółki.
Portal PulsKosmosu.pl podaje, że satelity wrocławskiej spółki należą do puli 14 urządzeń, które w tym roku zostaną wyniesione na orbitę. Łącznie, spółka planuje do 2026 r. umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej 1,5 tys. satelitów. Ich celem będzie prowadzenie ciągłych obserwacji oraz analiz zobrazowań satelitarnych.
Nazwa misji odnosi się do pierwszej płyty Mike'a Oldfielda wydanej przez wytwórnię Virgin Records Richarda Bransona, wówczas młodego przedsiębiorcy i właściciela sklepu z płytami. Obecnie Branson inwestuje w branże kosmiczną, m.in. w kosmiczną turystykę.

źródło: PulsKosmosu.pl

SatRevolution jest jedyną komercyjną firmą zaproszoną do misji Tubular Bells (graf. SatRevolution/mat.pras.)

https://www.tvp.info/53689652/polskie-s ... auncherone
Załączniki
Polskie satelity polecą w kosmos. Wyjątkowa sytuacja.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Astronomowie z Warszawy wyjaśniają stuletnią zagadkę czerwonych olbrzymów
2021-05-07. MD.MNIE.
Około jedna trzecia gwiazd zwanych czerwonymi olbrzymami wykazuje pewną cechę zmienności blasku, która od dawna nie jest wyjaśniona. Dzięki nowym analizom naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że przyczyną jest występowanie drugiego obiektu tuż obok gwiazdy, zanurzonego w chmurze pyłu.
Czerwone olbrzymy to jeden z etapów ewolucji gwiazd takich, jak Słońce. Gdy w gwieździe wyczerpuje się paliwo do reakcji termojądrowych, zwiększa ona bardzo mocno swoje rozmiary (promień rośnie setki razy), a także zaczyna tracić masę poprzez intensywny wiatr gwiazdowy. Na dodatek później czerwone olbrzymy zaczynają pulsować, co przekłada się na zmiany jasności tych gwiazd.
Jednak w przypadku około 30 proc. czerwonych olbrzymów astronomowie obserwują dodatkową zmienność, z okresami od kilku miesięcy do kilku lat, czyli zwykle dziesięciokrotnie dłuższymi niż okresy pulsacji tych obiektów. Zjawisko to nazywane jest długim okresem wtórnym (ang. long secondary period – LSP), znane jest od blisko stulecia i do tej pory pozostawało niewyjaśnione.
Zmienność tego rodzaju próbowano tłumaczyć występowaniem nieradialnych oscylacji gwiazdowych, tworzeniem się gigantycznych komórek konwekcyjnych, chwilowymi wyrzutami pyłu z powierzchni gwiazdy albo obecnością ciemnych plam w jej fotosferze. Jednak żaden z tych pomysłów nie potrafił wyjaśnić wszystkich obserwowanych własności gwiazd LSP. Długie okresy wtórne u gwiazd LSP to obecnie jedyny niewyjaśniony typ zmienności o dużych skalach u gwiazd.
Od lat problem ten bada zespół astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Badaniami kieruje prof. Igor Soczyński. W swoich pracach naukowcy korzystają z bazy obserwacji fotometrycznych z projektu OGLE – przeglądu nieba realizowanego od prawie 30 lat przez warszawskich astronomów pod kierunkiem prof. Andrzej Udalskiego. OGLE obserwuje 2 miliardy gwiazd z Drogi Mlecznej i pobliskich galaktyk (Obłoków Magellana).
W bazie danych OGLE udało się przeanalizować 16 tysięcy gwiazd LSP. Dodatkowo po raz pierwszy zbadano zmiany jasności tych obiektów w zakresie podczerwonym. W tym celu wykorzystano dane obserwacyjne z projektu WISE – kosmicznego teleskopu obserwującego w podczerwieni. Z jego archiwum udało się uzyskać dane dla około 700 gwiazd. Porównanie krzywych zmian blasku w zakresie optycznym i podczerwonym pokazało, że tylko w tym drugim przypadku występuje dodatkowe minimum jasności.
Prof. Soszyński i jego współpracownicy wskazują, że takie zachowanie gwiazdy można wyjaśnić występowaniem dodatkowego obiektu krążącego blisko powierzchni gwiazdy. Obiekt ten jest otoczony chmurą pyłu przesłaniającą gwiazdę. Materia, z której składa się chmura ma temperaturę około 1000–1500 K, a więc emituje promieniowanie w podczerwieni. Dlatego gdy co jakiś czas następuje sytuacja, gdy gwiazda zasłoni chmurę, widzimy wtórne minimum tylko w zakresie podczerwonym.
Z pomiarów prędkości radialnych, które pozwalają sprawdzić ruch gwiazdy na linii widzenia Ziemia–gwiazda (jej zbliżanie i oddalanie się od nas) – wynika, że w chmurach pyłu kryją się obiekty o masach mniejszych niż gwiazdowe – zapewne brązowe karły – mówią polscy badacze. Sugerują, że powstały one w efekcie ściągania materii przez planety krążące na odległych orbitach wokół swoich gwiazd, które po wejściu gwiazdy w fazę czerwonego olbrzyma znajdują się teraz blisko powierzchni gwiazdy. Czyżby więc wiele z czerwonych olbrzymów występowało w układach podwójnych z brązowymi karłami, a wcześniej posiadało swoje planety?

Czerwony olbrzym (fot. Shutterstock/vmdesign.video, zdjęcie ilustracyjne)

Źródło: PAP

https://www.tvp.info/53686236/astronomo ... -olbrzymow
Załączniki
Astronomowie z Warszawy wyjaśniają stuletnią zagadkę czerwonych olbrzymów.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Bliski przelot 2021 JS1
2021-05-07. Krzysztof Kanawka
Szóstego maja w pobliżu Ziemi znalazł się meteoroid o oznaczeniu 2021 JS1.
Przelot 2021 JS1 to pięćdziesiąty siódmy (wykryty) przelot małego obiektu w 2021 roku.
Meteoroid o oznaczeniu 2021 JS1 zbliżył się do Ziemi 6 maja na minimalną odległość około 111 tysięcy kilometrów. Odpowiada to ok. 0,29 średniego dystansu do Księżyca. Moment największego zbliżenia nastąpił 6 maja około 09:30 CEST. Średnica 2021 JS1 szacowana jest na około 7 metrów.
Orbita 2021 JS1 jest bardzo ciekawa – ma nachylenie aż 27 stopni. Sugeruje to bardzo dynamiczną przeszłość tego meteoroidu.
Jest to pięćdziesiąty siódmy (wykryty) przelot małego obiektu w 2021 roku.
W ostatnich latach ilość odkryć wyraźnie wzrosła:
• w 2020 roku odkryć było 108,
• w 2019 roku – 80,
• w 2018 roku – 73,
• w 2017 roku – 53,
• w 2016 roku – 45,
• w 2015 roku – 24,
• w 2014 roku – 31.
W ostatnich latach coraz częściej następuje wykrywanie bardzo małych obiektów, o średnicy zaledwie kilku metrów – co jeszcze pięć-sześć lat temu było bardzo rzadkie. Ilość odkryć jest ma także związek z rosnącą ilością programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. Pracy jest dużo, gdyż prawdopodobnie planetoid o średnicy mniejszej od 20 metrów może krążyć w pobliżu Ziemi nawet kilkanaście milionów.
(HT, W)
Orbita 2021 JS1 / Credits – NASA, JPL

Tabela bliskich przelotów w 2021 roku / Credits – K. Kanawka, kosmonauta.net

https://kosmonauta.net/2021/05/bliski-przelot-2021-js1/
Załączniki
Bliski przelot 2021 JS1.jpg
Bliski przelot 2021 JS1.2.jpg
Bliski przelot 2021 JS1.3.jpg
Bliski przelot 2021 JS1.4.jpg
Bliski przelot 2021 JS1.5.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Rosyjsko-chińska International Lunar Research Station
2021-05-08. Redakcja
Autorem artykułu jest Mikołaj Data – serdecznie dziękujemy!
Rosja i Chiny informują o projekcie bazy o nazwie International Lunar Research Station.
Czy Chiny i Rosja będą starać wspólnie zbudować stację na powierzchni Księżyca? Na ile jest to wykonalne?
Rosja i Chiny oficjalnie zaprosiły inne państwa oraz organizacje do uczestnictwa w projekcie International Lunar Research Station (ILRS), czyli bazy badawczej na powierzchni Księżyca. Oba kraje podpisały memorandum na temat bazy 9 marca 2021. Rosja krytykuje amerykański program Artemis za bycie “zbyt amerykańsko-centrycznym” (“too US-centric”), więc plan wybudowania ILRS nie jest zbyt zaskakujący z perspektywy politycznej.
Wg. wstępnych planów baza ma być kompleksem badawczym na Srebrnym Globie i/lub jego orbicie. Pierwsza faza projektu zakłada, że stacja będzie “zamieszkana” wyłącznie przez roboty i urządzenie autonomiczne. Jeśli ten etap się powiedzie, możliwe, że na stację trafi również stała załoga złożona z ludzi. Długoterminowa obecność człowieka jest celem na lata 2036-2045.
Chińska obecność w kosmosie zaczyna być coraz bardziej zauważalna, ponieważ 29 kwietnia z wyrzutni Wenchang (文昌航天发射场) odbył się start chińskiej rakiety CZ-5B. Na pokładzie której znajdował się moduł załogowy chińskiej stacji orbitalnej nazwany “Harmony of the heavens”. Jest on pierwszą częścią chińskiej bazy na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).
Warto wspomnieć również o tym że 18 kwietnia 2021 Jurij Borisow, były premier Rosji stwierdził, że rosyjscy astronauci powinni opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Miałoby to nastąpić w roku 2025. Jako powód podał, że dłuższe wykorzystywanie Stacji może być niebezpieczne z powodu jej wieku. Dodatkowo Rosyjska agencja kosmiczna (Roscosmos) zapowiedziała, że rozpoczęto pracę nad nową stacją orbitalną.
Wszystkie te wydarzenia wydają się pokazywać trend tworzenia głębszej rosyjsko-chińskiej współpracy w sektorze kosmicznym. Może jesteśmy świadkami rozpoczęcia drugiego wyścigu kosmicznego – znów na Księżyc?
(PFA)
REPLAY: China launches 1st module of their new space station! (28 Apr 2021)
Start modułu Tianhe-1 – początek budowy chińskiej orbitalnej stacji kosmicznej / Credits – CGTN, Raw Space


https://kosmonauta.net/2021/05/rosyjsko ... h-station/
Załączniki
Rosyjsko-chińska International Lunar Research Station.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W Polsce powstaną elementy do kosmicznej misji FLEX; jej zadaniem będzie obserwacja roślin
2021-05-08.
Trwają przygotowania do kosmicznej misji FLEX, dzięki której można będzie m.in. śledzić stan szaty roślinnej na Ziemi, co pozwoli ocenić stan upraw i środowiska naturalnego. Niezbędne do realizacji misji, szczelne i wytrzymałe na wibracje kontenery do transportu instrumentów naukowych, opracowują specjaliści z firmy SENER Polska.
Instrumenty satelity FLEX (Fluorescence Explorer) będą obserwować fluorescencję roślin. Dzięki tej misji Europejska Agencja Kosmiczna będzie śledzić stan szaty roślinnej na Ziemi. Dostęp do takich informacji ma znaczenie w kontekście rosnących potrzeb coraz większej populacji ludzi. Ich potrzeby przekładają się bowiem bezpośrednio na wyzwania związane z produkcją roślinną i hodowlą zwierząt. Satelita pomoże też lepiej zrozumieć proces krążenia węgla pomiędzy roślinami a atmosferą, oraz to, jak fotosynteza wpływa na cykl węgla i wody na naszej planecie.
FLEX, który ma zostać wyniesiony na orbitę w 2024 roku, będzie wypełniać swoje zadania przez trzy i pół roku, działając w tandemie z satelitą Sentinel-3, który wchodzi w skład programu obserwacji Ziemi ESA Copernicus.
Kontener do transportu instrumentu naukowego FLORIS - kluczowego elementu misji, który posłuży do mapowania fluorescencji roślinności Ziemi w celu ilościowego określenia aktywności fotosyntetycznej - zaprojektują i rozwiną inżynierowie z firmy SENER Polska. Projekt dla misji FLEX ma zostać ukończony we wrześniu b.r. "Kontrakt z firmą Leonardo jest konsekwencją inwestycji firmy w badania i rozwój kontenerów na potrzeby misji kosmicznych" - czytamy w prasowym komunikacie SENER Polska.
"Wbrew potocznym wyobrażeniom kontenery do transportu tak precyzyjnych i zarazem delikatnych urządzeń, jakimi są ładunki użyteczne satelity, to niezwykle kompleksowe urządzenia. Wśród naziemnych urządzeń wspomagających składanie instrumentów satelitarnych – określanych wspólnie mianem produktów MGSE (Mechanical Ground Support Equipment), to właśnie kontenery transportowe mają najbardziej kluczowe znaczenie, całkowicie izolując ładunki od wpływu czynników zewnętrznych. Chodzi tu nie tylko o czynniki pogodowe, ale też wstrząsy czy wibracje obecne podczas załadunku i transporcie np. drogą lotniczą" – mówi Paweł Paśko, Project Manager w SENER Polska, cytowany w prasowym komunikacie firmy.
SENER zaprojektuje aż dwa kontenery: zewnętrzny - który jest wodoszczelny i zapewnia czystość poziomie "Clean Room ISO 8" oraz wewnętrzny - wodoszczelny i gazoszczelny. Jego zadaniem będzie zapewnienie czystości na poziomie ISO 5. Kontener umożliwi transport ładunku o masie do 200 kg.
"W odpowiedzi na potrzeby agencji kosmicznych i producentów satelitów kontener musi być poddany licznym testom wytrzymałościowym, by mieć pewność, że podoła trudom transportu. Jego zadaniem jest także zapewnienie przewożonym instrumentom odpowiedniej wentylacji, temperatury i wilgotności. W przypadku misji FLEX wszystkie te czynniki muszą być także zgodne z rygorystycznymi wymaganiami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)" - czytamy w prasowym komunikacie.
Chociaż w pierwszej kolejności kontener zostanie zaprojektowany i skonstruowany na potrzeby misji FLEX, to doświadczenie wyniesione z tego programu pozwoli na produkcję tych skomplikowanych i precyzyjnych urządzeń także na potrzeby innych misji.
Głównym wykonawcą misji jest Thales Alenia Space, a w projekt zaangażowane są także inne czołowe firmy europejskiej branży kosmicznej: Leonardo, OHB Systems AG i RUAG.
Fluorescencja roślin była już wcześniej wykrywana z orbity. Nigdy jednak w tak szczegółowym stopniu, na jaki pozwoli FLEX.
Stan roślin ocenią instrumenty wykrywające i mierzące delikatny odblask, emitowany przez rośliny prowadzące fotosyntezę. Jest to proces, w ramach którego energia słonecznego światła i dwutlenek węgla z atmosfery zostają przekształcone w energię wiązań chemicznych i tlen, dzięki czemu następnie dochodzi do syntezy węglowodanów. Jest to jeden z najważniejszych procesów biochemicznych na Ziemi, bez których nie przetrwaliby ludzie ani inne zwierzęta. I choć większość z nas choć trochę o nim słyszała, proces ten obejmuje bardzo złożony cykl reakcji.
Dodatkowym efektem procesu fotosyntezy jest delikatny pobłysk roślin - praktycznie niewidoczny dla oka, ale rejestrowany przez instrumenty czułe na promieniowanie z zakresu pomiędzy czerwonym a podczerwonym. Pobłysk ten zależy od stanu środowiska i zdrowia planety. Zmiany w jego emisji mogą świadczyć o stresie działającym na rośliny, np. związanym z suszą, upałem albo chorobami, i są widoczne wcześniej, niż choćby żółknięcie liści. Właśnie ten efekt będzie obserwował satelita. Pozwoli to ocenić stan upraw i środowiska naturalnego.
Będzie to kolejna misja z serii Earth Explorer, w ramach której ESA prowadzi obserwacje Ziemi, by lepiej zrozumieć, jak nasza planeta działa jako system, i ocenić wpływ aktywności człowieka na przyrodę. W ramach tej serii stworzono już mapy pola grawitacyjnego Ziemi i zbadać cyrkulację wody w oceanach w stanie spoczynku z niespotykaną dotąd szczegółowością. Trzy obecne misje na orbitę pozwalają lepiej poznać kriosferę (część Ziemi pokrytą lodem), wilgotność gleb i zasolenie oceanów, a także pole magnetyczne. (PAP)
ekr/ zan/
Fot. Fotolia

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... iem-bedzie
Załączniki
W Polsce powstaną elementy do kosmicznej misji FLEX jej zadaniem będzie obserwacja roślin.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Ingenuity wylądował w nowym terenie
2021-05-08. Radek Kosarzycki
To był pierwszy lot marsjańskiego helikoptera realizowany z biletem w jedną stronę. Tym samym rozpoczęła się zupełnie nowa faza jego misji na powierzchni Czerwonej Planety.
W piątek wieczorem polskiego czasu, o godzinie 21:26 niespełna dwukilogramowy dron wzbił się zgodnie z planem na wysokość pięciu metrów, a następnie przeleciał 129 metrów w kierunku południowym. Na swój sposób była to powtórka czwartego lotu realizowanego kilka dni wcześniej. Tym razem jednak, na końcu lotu, zamiast zawrócić, helikopter wylądował w zupełnie nowym miejscu.
Tuż przed lądowaniem Ingenuity wzniósł się na rekordową jak na siebie wysokość 10 metrów i wykonał nowe zdjęcia otoczenia swojego nowego lądowiska. Cały lot trwał ostatecznie 108 sekund.
Tym samym pierwsze lądowisko, nazwane Wright Brothers Field, pozostało w tyle
– powiedział Bob Balaram, główny inżynier w zespole Ingenuity.
Pierwotnie misja helikoptera Ingenuity miała zakończyć się po 30 dniach od odłączenia od łazika Perseverance i po wykonaniu pięciu lotów. Ostatnio jednak podjęto decyzję, że skoro helikopter nadal działa doskonale, to jego misja zostanie wydłużona.
Co teraz czeka Ingenuity?
Według planów, w nowej fazie misji naukowcy chcą sprawdzić możliwość wykorzystania w przyszłości helikopterów tego typu do sprawdzania terenu, w który będą udawały się następnie łaziki marsjańskie. Nowe lądowisko helikoptera znajduje się na zaplanowanej już trasie łazika helikoptera. Wykonane przez Ingenuity zdjęcia pozwolą teraz inżynierom zaplanować najbezpieczniejszą i najwygodniejszą trasę do nowego celu. Co więcej, zdjęcia z helikoptera mogą także pomóc badaczom dostrzec ciekawe skały, do których łazik po drodze będzie mógł podjechać.
Naukowcy chcą, aby łazik Perseverance rozpoczął już swoją główną misję, w której będzie poszukiwał śladów życia na Marsie. Helikopter natomiast ma trzymać się blisko niego tak, aby nie spowalniać łazika. Z tego też powodu, w ciągu kilku najbliższych tygodni Ingenuity wykona jeszcze kilka kolejnych lotów. Dopiero potem zostanie podjęta decyzja o tym, czy misja Ingenuity będzie kontynuowana.
https://www.pulskosmosu.pl/2021/05/08/i ... m-terenie/
Załączniki
Ingenuity wylądował w nowym terenie.jpg
Ingenuity wylądował w nowym terenie2.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”