Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Amerykanie mówią, że Chińczycy chcą im ukraść Księżyc. Tak jakby kiedykolwiek do nich należał
2022-07-06. Radek Kosarzycki
O tym, że aktualnie w przestrzeni kosmicznej trwa drugi wyścig kosmiczny, w którym jedynymi istotnymi konkurentami są Stany Zjednoczone i Chiny nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Okazuje się jednak, że Amerykanom rywalizacja z rosnącą potęgą kosmiczną zza wody nie chce przejść przez gardło. Oskarżenia jakoś przechodzą dużo łatwiej.
Szef amerykańskiej agencji kosmicznej Bill Nelson udzielił w ubiegłym tygodniu wywiadu niemieckiemu dziennikowi Bild. To właśnie w tej rozmowie dał ujście swojej frustracji związanej najprawdopodobniej z tym, że amerykański program kosmiczny idzie jak po grudzie, a chiński realizowany jest zgodnie z planem, bez jakichkolwiek większych opóźnień. Jakby nie patrzeć taki dysonans rodzi obawy o utrzymanie przez Stany Zjednoczone dominacji w przestrzeni kosmicznej.
Jesteśmy zaniepokojeni tym, że Chiny lądują na Księżycu i mówią "Teraz jest nasz, a wy się nie zbliżajcie"
- powiedział Nelson w rozmowie z dziennikiem.
Można zatem uznać, że dotychczas Stany Zjednoczone uważały, że Księżyc należy do nich, być może dlatego, że jak dotąd jedynie Amerykanie odcisnęli swoje buty na powierzchni Księżyca. Być może teraz, gdy istnieje realne ryzyko, że najpierw to Chińczycy, a nie Amerykanie, dotrą na Księżyc jako pierwsi, Amerykanie stwierdzają, że Chiny najpierw powinny poprosić ich o zgodę. Jak doskonale wiemy, tak się z pewnością nie stanie.
Zarzut sugerujący, że Chiny chcą "ukraść" Księżyc jest niepoważny, ale wskazuje na dużą niepewność w amerykańskich szeregach. Z każdą zrealizowaną misją Chiny informują o dalszych, ambitnych planach podboju przestrzeni kosmicznej. Już teraz pojawiają się deklaracje wskazujące, że Państwo Środka może być gotowe do pierwszej załogowej misji księżycowej już w 2028 roku. Stany Zjednoczone natomiast od lat mówią i przygotowują się do realizacji programu załogowych misji księżycowych Artemis. Problem jednak w tym, że rakieta wciąż nie została przygotowana, lądownik istnieje jedynie na rysunkach technicznych, a załoga nie ma nawet kombinezonów. Tymczasem pierwotnie pierwsza załoga miała wylądować na Księżycu już za dwa lata, w 2024 roku. Do dzisiaj data ta była już przekładana na 2025, 2026 i 2027 rok. Co więcej, istnieje znaczące ryzyko, że kolejne opóźnienia jeszcze przed nami. Nie powinna zatem dziwić frustracja Nelsona. Wszak to pod jego komendą Stany Zjednoczone, kraj, który pół wieku temu postawił człowieka na Księżycu, nie będzie w stanie powtórzyć tego wyczynu przed Chińczykami, którzy jeszcze 20 lat temu nie mieli zielonego pojęcia o przestrzeni kosmicznej.
Chiny reagują na słowa Nelsona
Zhao Lijian, rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych niemal natychmiast oskarżył Stany Zjednoczone o kontynuowanie istnej kampanii oszczerstw. Jak przekonuje Lijian, Chińska Republika Ludowa prowadzi normalne działania w przestrzeni kosmicznej tak jak to robią pozostałe potęgi światowe od lat. Niestety, trudno mu odmówić racji. Czymże bowiem różni się chiński program kosmiczny od amerykańskiego programu kosmicznego teraz i sprzed pięćdziesięciu lat? Otóż niczym szczególnym. Tak samo teraz Chiny chcą dowieść swojej potęgi/przewagi w przestrzeni kosmicznej, jak pół wieku temu chciały tego dokonać Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Być może zatem lepiej byłoby zabrać się za robotę i przyspieszyć realizację programu Artemis niż latać po mediach i narzekać „pszę pani, a Chiny mnie doganiają”.
China lashes out at NASA over claim Xi wants to take o


https://spidersweb.pl/2022/07/chiny-chc ... elson.html
Załączniki
Amerykanie mówią, że Chińczycy chcą im ukraść Księżyc. Tak jakby kiedykolwiek do nich należał.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Odkryto gwiazdę o najkrótszym okresie orbitalnym wokół czarnej dziury
2022-07-06.
Nowo odkryta gwiazda potrzebuje zaledwie 4 lat, aby okrążyć czarną dziurę w naszej Galaktyce.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii i Uniwersytetu Masaryka w Brnie odkryli najszybszą znaną gwiazdę, która podróżuje wokół czarnej dziury w rekordowym czasie. Gwiazd, S4716, okrąża Sagittarius A*, czarną dziurę w centrum naszej Galaktyki, w ciągu czterech lat i osiąga prędkość około 8000 km/s. S4716 zbliża się do czarnej dziury na odległość aż 100 j.a. (jednostka astronomiczna) – to niewielka odległość jak na standardy astronomiczne. Badanie zostało opublikowane w The Astrophysical Journal.

W pobliżu czarnej dziury w centrum naszej Galaktyki znajduje się gęsto upakowana gromada gwiazd. Gromada ta, zwana gromadą S, jest domem dla dobrze ponad 100 gwiazd różniących się jasnością i masą. Gwiazdy S poruszają się szczególnie szybko. Jeden wybitny członek, S2, zachowuje się jak wysoka osoba siedząca przed tobą w kinie: blokuje ci widok na to, co ważne – powiedział dr Florian Peißker, główny autor nowego badania. Widok na centrum naszej Galaktyki jest więc często przesłonięty przez S2. Jednak w krótkich chwilach możemy obserwować otoczenie centralnej czarnej dziury.

Poprzez ciągłe udoskonalanie metod analizy, wraz z obserwacjami obejmującymi prawie dwadzieścia lat, naukowiec zidentyfikował teraz bez wątpienia gwiazdę, która podróżuje wokół centralnej czarnej dziury w ciągu zaledwie czterech lat. Gwiazdę obserwowało w sumie pięć teleskopów, przy czym cztery z nich zostały połączone w jeden duży teleskop, aby umożliwić jeszcze dokładniejsze i bardziej szczegółowe obserwacje. Bycie gwiazdy na stabilnej orbicie tak bliskiej i szybkiej w pobliżu supermasywnej czarnej dziury było zupełnie niespodziewane i wyznacza granicę, którą można zaobserwować za pomocą tradycyjnych teleskopów, powiedział Peißker.

Co więcej, odkrycie rzuca nowe światło na pochodzenie i ewolucję orbit szybko poruszających się gwiazd w sercu Drogi Mlecznej. Krótkookresowa, zwarta orbita S4716 jest dość zastanawiająca – powiedział Michael Zajaček, astrofizyk z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, który brał udział w badaniach. Gwiazdy nie mogą tak łatwo tworzyć się w pobliżu czarnej dziury. S4716 musiała przesunąć się do wewnątrz, na przykład zbliżając się do innych gwiazd i obiektów w gromadzie S, co spowodowało, że jej orbita znacznie się skurczyła – dodał.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Źródło:
University of Cologne

Urania
Obraz pokazujący pozycję kilku gwiazd gromady S w pobliżu Sgr A*.
Źródło: The Astrophysical Journal (2022). DOI: 10.3847/1538-4357/ac752f.
https://agnieszkaveganowak.blogspot.com ... resie.html
Załączniki
Odkryto gwiazdę o najkrótszym okresie orbitalnym wokół czarnej dziury.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Boeing zbuduje samolot nośny dla statku Virgin Galactic
2022-07-07.
Opracowanie:
Urszula Gwiazda
Virgin Galactic podpisał umowę z spółką Aurora Flight Sciences, która należy do koncernu Boeing, amerykańskiego giganta branży lotniczej, na budowę nowego dwupłatowego samolotu nośnego. Maszyna będzie transportowała statek kosmiczny następnej generacji - poinformowała w agencja Reutera, cytując oświadczenie obu firm.
Virgin Galactic, firma zajmująca się turystyką kosmiczną założona przez miliardera Richarda Bransona, pracuje nad bardziej wytrzymałym, nadającym się do masowej produkcji następcą swojego flagowego statku kosmicznego SpaceShipTwo.

Statek kosmiczny opada z podbrzusza samolotu transportowego ("statku matki"), po czym na kilka minut wznosi się na skraj atmosfery.
Aurora, jednostka Boeinga zajmująca się aeronautyką i badaniami lotniczymi, zbuduje dwa nowe samoloty nośne, które będą wspierać statek SpaceShipTwo i jego następcę, który Virgin Galactic nazywa pojazdami klasy Delta.

Nowe samoloty nośne, nazywane "statkami matkami", są zaprojektowane do szybszego tempa produkcji i do wykonywania około 200 lotów rocznie. Zgodnie z umową, Aurora dostarczy części "statków matek" do montażu w 2025 roku, poinformował Virgin Galactic.
Źródło: RMF/PAP

/ Brian Jordan / Avalon /PAP/Photoshot

RMF
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-b ... rp_state=1
Załączniki
Boeing zbuduje samolot nośny dla statku Virgin Galactic.jpg
Boeing zbuduje samolot nośny dla statku Virgin Galactic2.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

NASA wyśle w stratosferę ogromny teleskop. Będzie badał problemy gwiazd
2022-07-07.
Opracowanie:
Katarzyna Wójcik
NASA użyje balonu wielkości boiska, aby 40 km nad Antarktydą umieścić teleskop z potężnym, 2,5-metrowym lustrem. Instrument będzie przyglądał się nietypowym kłopotom rodzących się gwiazd. Misja ma wystartować w grudniu 2023 roku.
Oprócz powierzchni Ziemi i kosmicznej przestrzeni, teleskopy można umieszczać wysoko w atmosferze. Dzięki temu, podobnie, jak to jest w teleskopach kosmicznych, można łatwiej obserwować wszechświat w zakresie fal, które atmosfera pochłania.
Koszt takiej misji jest jednak dużo niższy, niż wysłania teleskopu na orbitę. Jednocześnie pozwala ona przetestować różnorodne technologie, z których część może potem trafić do projektów kosmicznych.
W przygotowywanej właśnie misji Astrophysics Stratospheric Telescope for High Spectral Resolution Observations at Submillimeter-wavelengths (ASTHROS), amerykańska agencja kosmiczna NASA chce wysłać potężny teleskop na wysokość 40 km nad Antarktydą.
Główne lustro instrumentu mierzy 2,5 m średnicy (ma więc podobną wielkość, jak lustro Teleskopu Hubble’a). Mimo dużych rozmiarów, musi być wyjątkowo lekkie, aby dało się je unieść balonem, a jednocześnie na tyle sztywne, aby jego paraboliczna forma nie odkształcała się w czasie pracy bardziej, niż o 2,5 mikrometra. Będzie ono składało się z 9 paneli z aluminium ułożonego w ultralekką, ale wytrzymałą strukturę plastra miodu. Powierzchnia będzie wykonana z niklu i pokryta złotem, które dobrze odbija wykorzystywane w misji fale.
Wyzwanie stanowi też konstrukcja pozostałych elementów podtrzymujących lustro, które również muszą być wytrzymałe i wyjątkowo lekkie.
W budowie instrumentu wzięły więc udział m.in. firmy produkujące podzespoły do wyścigowych łodzi i samochodów.
Myślę, że prawdopodobnie to najbardziej złożony teleskop przeznaczony do umieszczenia na dużej wysokości, na balonie. Wymagania były podobne, jak przy teleskopach kosmicznych, ale przy niższym budżecie, krótszym terminie i mniejszej masie. Musieliśmy połączyć technologie używane w teleskopach naziemnych działających w podobnym zakresie fal z zaawansowanymi technikami produkcji używanymi w profesjonalnych, wyścigowych jachtach - tłumaczył menadżer misji Jose Siles z JPL.
Balon będzie większy od boiska do futbolu. Misja ma wystartować w grudniu 2023 roku i trwać ok. 4 tygodni.
Teleskop wrażliwy na fale z dalekiej podczerwieni będzie badał tworzenie się gwiazd, a właściwie problemy w ich narodzinach. Jak tłumaczą naukowcy, czasami obłoki pyłu i gazu (materii, z której formują się gwiazdy) ulegają silnemu rozproszeniu, co niekiedy prowadzi do całkowitego zatrzymania rozwoju nowej gwiazdy. Badacze nazywają to gwiezdnym sprzężeniem. Przyczyniają się do niego eksplozje na innych gwiazdach czy wybuchy supernowych. Dzięki ASTHROS mają m.in. powstać trójwymiarowe mapy kilku regionów tego typu.
Teleskop ma także przyjrzeć się odległym galaktykom z milionami gwiazd, aby sprawdzić, jak sprzężenie działa w różnych środowiskach.
Trudno jest badać sprzężenie od miejsca, w którym powstaje - w skali jednej gwiazdy - do skali całej galaktyki, na którą wywiera wpływ. Jednak z dużym lustrem możemy połączyć te dwa światy - powiedział Jorge Pineda z Jet Propulsion Laboratory zarządzającego misją.
Więcej informacji na stronie: https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s ... ant-mirror
Źródło: PAP
Wizualizacja opracowana przez NASA, która pokazuje, gdzie ma zostać umieszczony teleskop. /NASA/JPL-Caltech /

https://www.rmf24.pl/nauka/news-nasa-wy ... rp_state=1
Załączniki
NASA wyśle w stratosferę ogromny teleskop. Będzie badał problemy gwiazd.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Sonda CAPSTONE wystraszyła naukowców. NASA na kilkadziesiąt godzin straciła z nią łączność
2022-07-07. Autor: kw/dd Źródło: space.com


Należąca do NASA sonda CAPSTONE po kilku dniach bezpiecznego lotu przestała łączyć się z zespołem naukowców pracujących na Ziemi. Ponieważ nie można było nawiązać z nią kontaktu, konieczne było odroczenie niektórych testów i działań.
Niewielka sonda NASA CAPSTONE ponownie nawiązała kontakt z zespołem inżynierów po krótkim, ale i bardzo nerwowym milczeniu.
25-kilogramowe urządzenie zamilkło w poniedziałek, krótko po oddzieleniu się od statku kosmicznego Rocket Lab Photon i podjęciu kursu w stronę Księżyca. Zespół misji natychmiast przystąpił do rozwiązywania problemów.

Ponownie nawiązaliśmy łączność z CAPSTONE. Sonda jest cała i zdrowa - przekazali w środę pracownicy firmy Advanced Space z Kolorado, która obsługuje misję dla NASA.
Musieli anulować plany
Sonda CAPSTONE wystartowała 28 czerwca. Przez około siedem dni oddalała się od naszej planety poprzez sporadyczne włączanie silnika. Ostatnie odpalenie skierowało ją we właściwą stronę. CAPSTONE rozłożyła swoje baterie słoneczne zgodnie z planem i rozpoczęła przygotowywać swój system napędowy. Po odłączeniu się nawiązała dwa razy kontakt z ziemskim zespołem badawczym. Potem - z niewiadomych powodów - zamilkła.
Utrata kontaktu zmusiła naukowców do przełożenia pierwszego odpalenia silnika, korygującego trajektorię, które było planowane na wtorek. Opóźnienie nie powinno jednak być problemem, ponieważ sonda wyposażona jest w dużą ilość paliwa.

Jej sąsiadką będzie stacja Gateway
CAPSTONE jest na swojej drodze na orbitę halo (NRHO) wokół Księżyca - eliptycznej ścieżki, którą NASA wybrała na miejsce dla swojej stacji kosmicznej Gateway. Dotychczas nie krążyło po niej żadne urządzenie. CAPSTONE ma za zadanie zweryfikować jej stabilność dla Gateway, która jest kluczową częścią programu eksploracji Księżyca - Artemis.
Dotarcie do celu zajmie CAPSTONE trochę czasu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, CAPSTONE znajdzie się na miejscu w okolicach 13 listopada.
Autor:kw/dd
Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Daniel Rutter
Sonda CAPSTONE - wizualizacjaNASA/Daniel Rutter
https://tvn24.pl/tvnmeteo/nauka/sonda-c ... sc-5779822
Załączniki
Sonda CAPSTONE wystraszyła naukowców. NASA na kilkadziesiąt godzin straciła z nią łączność.jpg
Sonda CAPSTONE wystraszyła naukowców. NASA na kilkadziesiąt godzin straciła z nią łączność2.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Kosmos i jego tajemnice - Recenzja książki doskonałej dla młodszego grona odbiorców
2022-07-07. Piotr
Kosmos i jego tajemnice to książka skierowana do nieco młodszego grona odbiorców. Naszym zdaniem garściami czerpać będą z niej zarówno dzieci 5-letnie, jak również ciekawi świata i Wszechświata nastolatkowie pragnący na poważniej zrozumieć podstawy szeroko pojętej astronomii, a tym samym tworząc zalążek do rozwoju pasji. Jeśli więc szukacie dla swoich pociech atrakcyjnej i wypełnionej wiedzą książki, to nie zastanawiajcie się dłużej niż przez czas jaki poświęcicie na przeczytanie naszej recenzji. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Wydawnictwo Adamada wypuściło na rynek kompletną, świetnie zaprojektowaną pozycję.
Kosmos i jego tajemnice - Pełna Recenzja


Specjalnie dla Was mamy kod rabatowy przygotowany przez Wydawnictwo Adamada. Wpisując w sklepie kod: 050-ADAM-ADA2 otrzymacie aż 50% zniżki na wszystkie książki Wydawnictwa Adamada, które dodacie do koszyka!

Link do sklepu: ksiegarnia.gwo.pl

Tytuł: Kosmos i jego tajemnice
Autor: Kaid-Salah Ferron Sheddad
Tłumaczenie: Kaszorek Katarzyna
Wydawnictwo: Adamada
Język wydania: polski
Język oryginału: hiszpański
Liczba stron: 56
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-08-26
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 10 x 300 x 300
Indeks: 39377920
Gdzie kupić? ksiegarnia.gwo.pl
Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com

Nie ulega wątpliwości, że Wydawnictwo Adamada wypuściło na rynek kompletną,
świetnie zaprojektowaną pozycję.
Nie ulega wątpliwości, że Wydawnictwo Adamada wypuściło na rynek kompletną,
świetnie zaprojektowaną pozycję

https://www.astronomia24.com/news.php?readmore=1199
Załączniki
Kosmos i jego tajemnice - Recenzja książki doskonałej dla młodszego grona odbiorców.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Nadchodzi druga edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej
2022-07-07.
W dniach 20-21 października br. we Wrocławiu odbędzie się, organizowana przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej, druga edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej – SKK Wrocław 2022. Konferencja, w formule hybrydowej: stacjonarnie we Wrocławiu i on-line, poświęcona będzie prezentacji studenckich badań i projektów w zakresie wykorzystania technologii kosmicznych i satelitarnych. Do wzięcia udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli firm sektora kosmicznego.
Celem konferencji jest wymiana informacji o realizowanych projektach, promocja działań edukacyjnych związanych z sektorem kosmicznym, a także dyskusja na temat potrzebnych w sektorze kompetencji. Uczestnicy konferencji będą rozmawiać w ramach 4 sekcji tematycznych:
• studenckie projekty kosmiczne
• mechatronika kosmiczna
• przyszłościowe koncepcje w eksploracji kosmosu
• badania przestrzeni kosmicznej
Sekcje te obejmują takie zagadnienia jak: konstrukcja i eksploatacja minisatelitów, systemy GNSS i komunikacji satelitarnej, napędy kosmiczne, aplikacje systemów satelitarnych do monitoringu środowiska, badania astronomiczne, medycyna kosmiczna, prawo kosmiczne, edukacja kosmiczna na poziomie uczelni wyższych.
Studencka Konferencja Kosmiczna Wrocław 2022 jest jednym z wydarzeń wpisujących się w tegoroczne obchody 10-lecia przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pozwala na dzielenie się wiedzą, przedstawienie realizowanych projektów, wspólne rozwiązywanie problemów i dyskusję na temat słuszności postawionych przez siebie tez w prowadzonych badaniach. Konferencja ma stać się platformą prezentacji pasji naukowych, kosmicznych projektów realizowanych w ramach konkursów i codziennej działalności kół studenckich, jak również okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych naukowych kontaktów pomiędzy młodymi naukowcami.
SKK jest organizowana cyklicznie, co dwa lata. Jej pierwsza edycja miała miejsce w 2020 roku w gościnnych murach Politechniki Gdańskiej. Ze względu na obostrzenia pandemiczne, w całości została zorganizowana w formule on-line. Rejestra mozliwa jest za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie do dnia 10 września br.
Źródło: Polska Agencja Kosmiczna
Fot. POLSA
https://space24.pl/nauka-i-edukacja/nad ... kosmicznej
Załączniki
Nadchodzi druga edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Rosja: Łuna-28 dostarczy księżycowe próbki na Ziemię
2022-07-07. Mateusz Mitkow
Rosja planuje dostarczyć na Ziemię księżycowe próbki, które zostaną zebrane dzięki planowanej misji Łuna-28. Cenny materiał według obecnych planów miałby być pobrany z okolic księżycowego bieguna południowego. Start zaplanowany został na ostatnie lata trwającej dekady.
Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa TASS, Federacja Rosyjska planuje przeprowadzenie misji skolekcjonowania księżycowych próbek, a następnie sprowadzenia ich na Ziemię, celem ich zbadania. Operacja miałaby się odbyć w ramach misji Łuna-28, która będzie kolejnym elementem reaktywującego się rosyjskiego programu księżycowego. Byłoby to pierwsze od ponad 40 lat rosyjskie przedsięwzięcie zakładające dostarczenie na Ziemię próbek gruntu Srebrnego Globu.
Jak czytamy dalej w komunikacie rosyjskiej państwowej agencji prasowej, sonda Luna-28 nie tylko pobierze próbki regolitu z głębokości do 2 m, ale także utrzyma je w kriogenicznej temperaturze, a następnie przygotuje je do podróży na Ziemię. Głównymi urządzeniami będą: lądownik (odpowiedzialny za wwiercenie się w grunt Księżyca) oraz łazik księżycowy, którego zadaniem będzie przetransportowanie pobranego materiału do systemu wznoszącego. W następnej kolejności niewielka rakieta wzniosłaby się na orbitę księżycową, gdzie zostałaby przechwycona przez orbiter i przeniesienia próbek do pojazdu powrotnego. Następnie oddzieliłby się od orbitera i rozpocząłby ostatnią podróż - tym razem w kierunku naszej planety.
Pierwszą z misji reaktywowanego rosyjskiego programu eksploracji naturalnego satelity Ziemi będzie Łuna-25, która ma wystartować jeszcze latem 2022 roku. Według obecnych planów zostanie ona wystrzelona za pomocą rakiety Sojuz-2.1b z rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj. W 2023 lub 2024 r. na orbicie Księżyca miałby się znaleźć także orbiter misji Łuna-26.
W następnej kolejności, w okolicach 2025 r. zostanie przeprowadzona misja Łuna-27, która będzie polegała na demonstracji sposobu poboru próbek, lecz nie zakłada ona ich powrotu na Ziemię. Misją tego typu będzie opisywana Łuna-28, której start przypisany jest (na chwilę obecną) na 2027 lub nawet 2028 r. Ostatnią rosyjską, a właściwie radziecką, sondą, jaka wylądowała na powierzchni Srebrnego Globu, była Łuna 24, a dokonała tego w 1976
Program księżycowy Łuna miał być realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), lecz w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, dyrektor generalny ESA zlecił analizę wspólnych projektów ESA z Rosją. Wcześniej już wstrzymano współpracę przy misji marsjańskiej ExoMars, a w późniejszy czasie zdecydowano o rezygnacji ze współpracy przy trzech misjach księżycowych: Łuna 25, Łuna 26 i Łuna 27. Projekty te nie będą mogły korzystać ze sprzętu i myśli technologicznej europejskiej agencji.

Fot. ESA
SPACE24
https://space24.pl/pojazdy-kosmiczne/so ... -na-ziemie
Załączniki
Rosja Łuna-28 dostarczy księżycowe próbki na Ziemię.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Elon Musk czekał na to rok. Starship stoi już na stanowisku startowym i oczekuje pozwolenia na start
2022-07-07. Radek Kosarzycki

Chyba w końcu doczekamy się przeprowadzenia pierwszej próby wyniesienia rakiety Starship na orbitę okołoziemską. Po niemal roku oczekiwania na odpowiednie dokumenty SpaceX otrzymał niedawno wyczekiwaną opinię środowiskową, która umożliwi firmie otrzymanie zgody na start. Ewidentnie jest już tego blisko, bo rakieta właśnie wyjechała z hangaru i trafiła na stanowisko startowe.
Mowa tutaj już o Starshipie oznaczonym numerem Ship 24, który to ma być tym konkretnym egzemplarzem, który jako pierwszy podejmie się lotu na orbitę. 6 lipca SpaceX opublikował na swoim koncie na Twitterze zdjęcie "dwudziestkiczwórki" zmierzającej na stanowisko startowe. Na miejscu czeka na niego już pierwszy człon rakiety o numerze Booster 7, który w ciągu kilku najbliższych dni przejdzie statyczny test silników przed lotem.
33 silniki będą wynosiły na orbitę 120-metrowego kolosa
Po przetestowaniu wszystkich silników zarówno Starshipa, jak i Super Heavy pozostanie jedynie czekać na zielone światło na start od Federalnej Administracji Lotnictwa. Silników oczywiście jest tutaj cała planeta. Zarówno pierwszy człon, jak i sam Starship uzbrojone są w silniki po zęby. Starship wyposażony jest w sześć silników Raptor nowej generacji, a Super Heavy ma oszałamiające 33 silniki tego samego typu. Nic w sumie dziwnego, wszak jakby nie patrzeć, to właśnie te 33 silniki będą musiały mocno się napracować, aby wynieść mierzącą ponad 120 metrów rakietę na orbitę okołoziemską. Z pewnością będzie to niesamowity widok. Wystarczy tutaj tylko przypomnieć, że Falcon 9, rakieta wykorzystywana przez SpaceX dotychczas ma "jedynie" dziewięć silników Merlin, a jej górny człon ma jeden.
Czeka nas, być może już wkrótce, ogromne widowisko. Niezależnie od tego czy próba się powiedzie, czy też zakończy się potężną eksplozją, z pewnością będzie na co patrzeć.
Jak będzie wyglądał pierwszy orbitalny lot Starshipa
Gdyby jednak zestawowi Starship Super Heavy udało się oderwać od powierzchni Ziemi oto co nas może czekać. Po pierwszych trzech minutach lotu od rakiety odłączy się pierwszy człon rakiety Super Heavy, który wykona zwrot i spróbuje miękko wodować kilkadziesiąt kilometrów od brzegu w Zatoce Meksykańskiej. W tym czasie Starship uruchomi swoje sześć silników i będzie kontynuował wspinanie się na orbitę okołoziemską. Po dotarciu tamże rakieta wykona ok. 3/4 okrążenia Ziemi, a następnie wejdzie w atmosferę i spróbuje wylądować na wodzie sto kilometrów od hawajskiej wyspy Kauai. Cały lot zatem powinien zakończyć się w ciągu 1,5 godziny od startu.
Podczas tej próby firma Elona Muska nie będzie próbowała ocalić ani pierwszego, ani drugiego członu rakiety, a skupi się przede wszystkim na monitorowaniu parametrów lotu. Dane z tego lotu posłużą do przygotowania drugiego Starshipa, który może być gotowy do kolejnej próby już pod koniec sierpnia. SpaceX deklaruje, że przy obecnym tempie produkcji rakiet i silników co miesiąc będzie miał nową rakietę do testów i realizacji kolejnych misji kosmicznych. W takim tempie niewykluczone, że jeszcze w tym roku będziemy świadkami pierwszej próby kontrolowanego lądowania Starshipa oraz Super Heavy na lądzie. Będzie się działo.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.
https://spidersweb.pl/2022/07/pierwszy- ... rotce.html
Załączniki
Elon Musk czekał na to rok. Starship stoi już na stanowisku startowym i oczekuje pozwolenia na start.jpg
Elon Musk czekał na to rok. Starship stoi już na stanowisku startowym i oczekuje pozwolenia na start2.jpg
Paweł Baran
Moderator Globalny
Posty: 11888
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 15 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Czy Wszechświat mógłby być inny? Ciemna materia wskazuje, że tak
2022-07-07.
Wszechświat mógłby wyglądać inaczej, gdyby masa ciemnej materii była zbyt mała – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Nowy Jork.
Od czasu zasugerowania istnienia ciemnej materii przez szwajcarskiego uczonego Fritza Zwicky’ego, naukowcy próbują badać ten składnik Wszechświata. Na razie wiadomo, że ciemna materia nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego. Jej istnienie zdradza jedynie grawitacja, czyli przyciąganie się obiektów posiadających masę. Analiza badaczy z Uniwersytetu w Nowym Jorku dostarcza nowych instrumentów do przewidywania składu ciemnej materii.
Jak badać ciemną materię?
Ciemna materia to inaczej „kosmologiczne ślady” masy kształtującej się pomiędzy elektronem a protonem, które budują atom – podstawowy składnik materii. Już wcześniejsze metody badawcze pozwalały przewidzieć podobne „ślady” na prostszych modelach ciemnej materii.
,, Eksperymenty poszukujące ciemnej materii nie są jedyną drogą to dowiedzenia się czegoś więcej na jej temat.
Cara Giovanetti, Uniwersytet Nowojorski
Doktorantka dodaje, że precyzyjne pomiary różnych parametrów Wszechświata również przyczyniają się do rozwiązania zagadki. Chodzi o na przykład hel lub temperatury poszczególnych cząsteczek we wczesnym Wszechświecie, których pomiary także prowadzą do odkrywania tajemnic ciemnej materii.
Jakie są dowody na obecność ciemnej materii?
W badaniu skoncentrowano się na nukleosyntezie Wielkiego Wybuchu. To proces pod wpływem którego tworzą się lekkie pierwiastki takie jak hel, wodór czy lit. Obecność niewidzialnej ciemnej materii oddziałuje na sposób formowania się tych pierwiastków. Kluczowe dla tego zjawiska jest także promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez łączenie się elektronów i protonów. Cząsteczki te pozostały po uformowaniu się Wszechświata.
Na co wpływa ciemna materia?
Jak przekonują badacze, ciemna materia może zmienić ilości pierwiastków wytwarzanych we wczesnym Wszechświecie. Zostawia także ślad w tle kosmicznego promieniowania elektromagnetycznego poprzez zmiany w szybkości rozszerzania się Wszechświata. Co więcej, naukowcy poczynili przewidywania kosmicznych śladów związanych z obecnością określonych postaci ciemnej materii. Te ślady są skutkiem zmian temperatur różnych cząsteczek pod wpływem ciemnej materii. Ciemna materia może również wpływać na szybkość rozszerzania się Wszechświata.
,, Lżejsze postaci ciemnej materii mogą sprawić, że Wszechświat rozszerza się tak szybko, że nie ma szansy na uformowanie się.
Cara Giovanetti, Uniwersytet Nowojorski
Doktorantka podkreśla, że wyniki badania wykazały, że ciemna materia, która jest zbyt lekka będzie prowadzić do innych ilości lekkich pierwiastków. To zaś stoi w sprzeczności z obserwacjami astrofizycznymi.
Dlatego badacze twierdzą, że w niektórych modelach ciemnej materii masa jej nie może być zbyt mała. W przeciwnym razie Wszechświat wyglądałby zupełnie inaczej niż wynika to z naszych obserwacji. Wyniki pracy opublikowano w "Physical Review Letters".
źródło: Uniwersytet Nowy Jork
Obraz Wszechświata. Fot. Shutterstock
https://nauka.tvp.pl/61166457/czy-wszec ... uje-ze-tak
Załączniki
Czy Wszechświat mógłby być inny Ciemna materia wskazuje, że tak.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”