Wiadomości astronomiczne z internetu

Ciekawostki i postępy w dziedzinie astronomii
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Bliski przelot 2021 EA
2021-03-04. Krzysztof Kanawka
Drugiego marca nastąpił bliski przelot meteoroidu 2021 EA. Obiekt przemknął w odległości około 92 tysięcy kilometrów od Ziemi.
Przelot 2021 EA to dwudziesty piąty (wykryty) przelot małego obiektu w 2021 roku.
Meteoroid o oznaczeniu 2021 EA zbliżył się do Ziemi 2 marca na minimalną odległość około 92 tysięcy kilometrów. Odpowiada to ok. 0,24 średniego dystansu do Księżyca. Moment największego zbliżenia nastąpił 2 marca około 16:00 CET. Średnica 2021 EA szacowana jest na około 9 metrów.
Jest to dwudziesty piąty (wykryty) bliski przelot planetoidy lub meteoroidu w 2021 roku.
W ostatnich latach ilość odkryć znacznie wzrosła:
• w 2020 roku odkryć było 108,
• w 2019 roku – 80,
• w 2018 roku – 73,
• w 2017 roku – 53,
• w 2016 roku – 45,
• w 2015 roku – 24,
• w 2014 roku – 31.
W ostatnich latach coraz częściej następuje wykrywanie bardzo małych obiektów, o średnicy zaledwie kilku metrów – co jeszcze pięć-sześć lat temu było bardzo rzadkie. Ilość odkryć jest ma także związek z rosnącą ilością programów poszukiwawczych, które niezależnie od siebie każdej pogodnej nocy “przeczesują” niebo. Pracy jest dużo, gdyż prawdopodobnie planetoid o średnicy mniejszej od 20 metrów może krążyć w pobliżu Ziemi nawet kilkanaście milionów.
(HT, W)
Orbita 2021 EA – pozycje obiektów na 3 marca 2021 / Credits – NASA, JPL
Tabela bliskich przelotów w 2021 roku / Credits – K. Kanawka, kosmonauta.net
https://kosmonauta.net/2021/03/bliski-przelot-2021-ea/
Załączniki
Bliski przelot 2021 EA.jpg
Bliski przelot 2021 EA2.jpg
Bliski przelot 2021 EA3.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

CloudFerro w projekcie Digital Twin Earth Precursor dla Europejskiej Agencji Kosmicznej
2021-03-04. Astronomia24
CloudFerro, firma specjalizująca się w innowacyjnych usługach przetwarzania w chmurze, dostarcza usługi eksperckie dotyczące technologii chmury obliczeniowej w projekcie Digital Twin Earth Precursor, realizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Projekt Digital Twin Earth ma na celu stworzenie „cyfrowego bliźniaka” naszej planety, który odtworzy zachodzące na Ziemi procesy, umożliwiając przeprowadzanie złożonych symulacji funkcjonowania globalnych ekosystemów.
Historyczne i aktualne dane satelitarne obserwacji Ziemi, w połączeniu z rozwiązaniami sztucznej inteligencji i modelowaniem, pozwolą na opracowanie dokładnych, długoterminowych prognoz dotyczących klimatu.

Obecnie ESA prowadzi kilka równoległych projektów-prekursorów, mających na celu opracowanie modeli Digital Twin Earth, obejmujących różne dziedziny, takie jak gospodarka morska, rolnictwo czy zmiany klimatu. CloudFerro dostarcza ekspertyzę technologiczną dla jednego z tych projektów – prekursora w zakresie obszarów leśnych – Forest Digital Twin Earth Precursor. Zapewni także infrastrukturę obliczeniową w celu kontynuacji projektu w ramach inicjatywy Network of Resources.

Głównym wyzwaniem tego przedsięwzięcia będzie cyfrowa rekonstrukcja zachowania ekosystemów leśnych w skali globalnej, poprzez integrację modeli środowiskowych z danymi satelitarnymi z obserwacji Ziemi. Lasy są ważnym i niezwykle złożonym elementem w globalnym modelowaniu Ziemi. Wpływają na wiele obszarów, takich jak gospodarka wodna, zmienne meteorologiczne i klimatologiczne (wiatr, wilgotność, obieg dwutlenku węgla). Ważna będzie integracja modelu prekursora leśnego z pozostałymi, za pomocą modeli numerycznych, zautomatyzowanego pobierania i przepływów danych oraz w oparciu o potężną infrastrukturę, która będzie w stanie obsłużyć obliczenia i rosnące wolumeny informacji.

– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak ambitnego przedsięwzięcia jak Digital Twin Earth. Ten projekt może znacznie poprawi stan naszej wiedzy o ewolucji globalnych ekosystemów oraz dostarczyć informacji dla działań klimatycznych, prowadzących do zrównoważonej gospodarki w skali całej naszej planety. Ponieważ tak duże projekty badawcze jak Digital Twin Earth oparte są na gromadzeniu, przechowywaniu i przetwarzaniu dużych ilości danych w łatwy, opłacalny i sprawny sposób, wymagają zaawansowanych kompetencji oraz ogromnych zasobów technologicznych – mówi Stanisław Dałek, wiceprezes i dyrektor technologii w CloudFerro.

– Bazując na naszej wiedzy i dotychczasowym doświadczeniu w dostarczaniu i obsłudze platform chmurowych, takich jak CREODIAS, Climate Data Store, CODE-DE, WEkEO, EO IPT i innych, których łączna pamięć masowa przekracza obecnie 100PB, jesteśmy w stanie pobierać, przechowywać, indeksować oraz rozpowszechniać dziesiątki, a nawet setki petabajtów danych. Nasze ostatnie testy wykazały, że jesteśmy w stanie dostarczyć ponad 2PB danych dziennie z naszych repozytoriów, co jest wystarczające do świadczenia usług w chmurze dla całego projektu Digital Twin Earth – wyjaśnia Stanisław Dałek.

Liderem projektu Forest Digital Twin Earth Precursor jest fińska firma państwowa VTT. Oprócz CloudFerro, partnerami projektu są także: Uniwersytet Helsiński, UNIQUE z Niemiec, SIMOSOL z Finlandii oraz ICAS z Rumunii. Zakończenie wstępnej fazy projektu planowane jest na wrzesień 2021 roku, kiedy to zostanie zaprezentowany dokładny plan realizacji oraz wersja demonstracyjna rozwiązania.


Źródło: inplusmedia.pl, CloudFerro
CloudFerro w projekcie Digital Twin Earth Precursor dla Europejskiej Agencji Kosmicznej
https://www.astronomia24.com/news.php?readmore=1069
Załączniki
CloudFerro w projekcie Digital Twin Earth Precursor dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

STS-133 – dziesięć lat temu
2021-03-05. Krzysztof Kanawka
Dziesięć lat temu trwała misja STS-133 – ostatnia misja promu Discovery.
Misja STS-133 trwała w dniach 24 lutego – 9 marca 2011. W tej misji po raz ostatni na orbitę wybrał się wahadłowiec Discovery.
Prom kosmiczny Discovery wystartował do swojej ostatniej misji, oznaczonej STS-133, w dniu 24 lutego 2011 o godzinie 22:50 CET z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Próba startu miała bardzo nieoczekiwany przebieg – wskutek drobnego problemu z komputerem odpowiedzialnym za kontrolę trajektorii lotu doszło do kilkuminutowego opóźnienia startu. Prom Discovery wystartował na zaledwie 2 sekundy przed końcem okienka startowego! Na pokładzie tego wahadłowca znaleźli się następujący astronauci: dowódca Steven Lindsey, pilot Eric Boe oraz specjaliści misji Benjamin Drew, Stephen Bowen, Michael Barratt i Nicole Stott.
Podstawowym celem wyprawy STS-133 było dostarczenie modułu PMM (Permanent Multipurpose Module) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Oprócz tego zaplanowano m.in. transfery ładunków pomiędzy wahadłowcem i Stacją (w tym Robonautę 2) oraz dwa spacery kosmiczne.
Misja trwała łącznie ponad 12 dni i 19 godzin, i zakończyła się udanym lądowaniem w ośrodku KSC na Florydzie. Do lądowania doszło 9 marca 2011 roku o godzinie 17:57 CET.
Po zakończeniu misji STS-133 rozpoczął się proces wycofywania promu Discovery ze służby. W trakcie prac z wahadłowca zdjęto m.in. silniki główne SSME oraz usunięto niebezpieczne materiały i resztki paliw. Discovery był pierwszym promem wycofanym ze służby.
Prom Discovery wykonał łącznie 39 misji kosmicznych. Do dziś jest to rekord w ilości wykonanych wypraw orbitalnych przez jeden pojazd kosmiczny. Pierwszą misją promu Discovery była STS-41-D (30 sierpnia – 5 września 1984) – zaś ostatnią była opisywana w tym artykule STS-133. Łączny czas promu Discovery w misjach kosmicznych wyniósł 365 dni, 22 godziny, 39 minut i 33 sekundy.
Misja STS-133 była komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.
(NASA, PFA)
Załoga promu Discovery tuż przed wejściem do Astro Vana / Credits – NASA
STS-133 The Final Launch of Space Shuttle Discovery including T-5 hold
Start misji STS-133 / Credits – Spacevidcast , NASA TV

STS-133 Landing
Lądowanie promu Discovery – koniec misji STS-133 / Credits – NASA’s Kennedy Space Center

STS 133: The Highlights
Filmowe podsumowanie misji STS-133 / Credits – NASA

Discovery podczas pożegnalnych przelotów nad KSC (na zdjęciu budynek VAB) / Credits: NASA/Glenn Benson
https://kosmonauta.net/2021/03/sts-133- ... -lat-temu/
Załączniki
STS-133 – dziesięć lat temu.jpg
STS-133 – dziesięć lat temu2.jpg
STS-133 – dziesięć lat temu3.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

W wewnętrznym jądrze Ziemi odkryto tajemniczą strukturę
Autor: John Moll (2021-03-05)
Najnowsze badania pokazują, jak ograniczona jest nasza wiedza na temat wnętrza naszej planety. Naukowcy zdobyli dowody na istnienie nieznanej wcześniej struktury w wewnętrznym jądrze Ziemi.
Całą naszą współczesną wiedzę na temat wnętrza planety pozyskaliśmy dzięki wulkanom i falom sejsmicznym. Dotychczas naukowcy byli na ogół przekonani, że Ziemia posiada cztery główne warstwy: skorupę, płaszcz, rdzeń zewnętrzny i rdzeń wewnętrzny. Ustalono, że jądro wewnętrzne, którego temperatura przekracza 5 tysięcy stopni Celsjusza, stanowi zaledwie 1% całkowitej objętości Ziemi.
Jednak badania przeprowadzone przez geofizyków z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego wskazują, że wewnętrzne jądro Ziemi może posiadać dwie odrębne warstwy. Z pomocą algorytmu wyszukiwania, zespół przeszukał i dopasował tysiące modeli wewnętrznego jądra do danych zebranych przez Międzynarodowe Centrum Sejsmologiczne, pochodzących z obserwacji na przestrzeni kilku dekad, które opisują, w jaki sposób fale sejsmiczne przemieszczają się przez Ziemię.

Naukowcy sprawdzili niektóre modele anizotropii jądra wewnętrznego, które pokazują, jak różnice w składzie materiału jądra wpływają na właściwości fal sejsmicznych i stwierdzili, że niektóre z nich są bardziej prawdopodobne od innych.
Niektóre modele wskazują, że materiał obecny w wewnętrznym rdzeniu Ziemi szybciej kieruje fale sejsmiczne równolegle do równika. Inne pokazują, że mieszanka materiałów powoduje szybsze fale sejsmiczne bardziej równoległe do osi obrotu Ziemi. Badanie co prawda nie wykazało dużej zmienności w zależności od głębokości w wewnętrznym jądrze, lecz ujawniło zmianę emisji fal pod kątem 54 stopni, z szybszymi falami sejsmicznymi biegnącymi równolegle do osi.
Naukowcy twierdzą, że dowody mogą wskazywać na zmianę struktury żelaza, co sugeruje wystąpienie dwóch oddzielnych ochłodzeń w historii Ziemi. Szczegóły tego wielkiego wydarzenia wciąż pozostają tajemnicą, jednak nasza wiedza o wewnętrznym jądrze Ziemi powiększa się. Nowe odkrycie może wyjaśnić, dlaczego niektóre dowody eksperymentalne są niezgodne z naszymi obecnymi modelami struktury Ziemi.
Od pewnego czasu, naukowcy podejrzewają istnienie kolejnej, bardziej wewnętrznej warstwy, co sugeruje, że tworzące jądro wewnętrzne kryształy żelaza mają różne wyrównania strukturalne. Naukowcy pracują już nad wypełnieniem niektórych luk w danych, aby potwierdzić lub zaprzeczyć najnowszym odkryciom.
Źródło: 123rf.com
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-we ... -strukture
Załączniki
W wewnętrznym jądrze Ziemi odkryto tajemniczą strukturę.jpg
W wewnętrznym jądrze Ziemi odkryto tajemniczą strukturę2.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Łazik Perseverance będzie badał wiatr na Marsie

2021-03-05.

Łazik NASA umieścił specjalny czujnik wiatru na Czerwonej Planecie. Naukowcy liczą, że dzięki temu dowiedzą się więcej na temat pogody na Marsie.
Łazik Perseverance od NASA nie przestaje zaskakiwać. Tym razem naukowcy postanowili zbadać kolejny parametr Marsa - w tym przypadku chodzi o nic innego, jak wiatr oraz warunki pogodowe panujące na Czerwonej Planecie.

Na powierzchni Marsa znalazł się specjalny czujnik wiatru oznaczony jako Mars Environmental Dynamics Analizer. Oprócz parametrów związanych z wiatrem, sam czujnik będzie badał także inne dane: te związane z temperaturą, wilgotnością, zapyleniem oraz poziomem promieniowania na Marsie.

Inżynierowie oraz naukowcy chcą w ten sposób dowiedzieć się, jakie dokładnie warunki pogodowe panują na Marsie oraz jak zmieniają się one wraz z czasem. Oprócz tego, już niebawem nad powierzchnią planety rozpocznie swój lot specjalny helikopter Ingenuity. Dokładne dane pogodowe pozwolą ustalić czy Mars nadaje się do zamieszkania w przyszłości. NASA nie jest bowiem jedynym podmiotem, który ostrzy sobie zęby na misję załogową w kierunku Czerwonej Planety.
Perseverance ma wstępnie działać przez jeden rok marsjański (687 dni ziemskich). W tym czasie ma skryć kilkadziesiąt wywierconych próbek skalnych w małych tubach, które zostaną pozostawione na powierzchni. NASA i ESA opracowały wielomiliardowy plan, aby pod koniec dekady wyruszyć po te cylindry. Będzie to skomplikowane przedsięwzięcie z udziałem drugiego łazika, rakiety marsjańskiej i ogromnego satelity, który dostarczy materiały z Jezero do domu.


Łazik używa 25 kamer, najwięcej z wszystkich łazików - 19 osadzonych na łaziku, trzy na osłonie podczas lądowania, dwie na dronie i jedna na module lądowania. Wymiary Perseverance to 2,7 na 2 na 2,2 metra, a jego masa startowa wynosi 1025 kg. Jest to pierwszy marsjański łazik z zestawem mikrofonów, a także specjalnym. miniaturowym helikopterem - Ingenuity Mars Helicopter. Dron może unieść się na wysokość pięciu metrów i oddalić od łazika maksimum około 50 metrów.

Nawet jeśli Perseverance odkryje coś, co wygląda jak biosygnatura, potencjalny dowód życia zostanie niemal na pewno zakwestionowany - tak, jak twierdzenia o starożytnych śladach życia na Ziemi. Sprowadzenie skał do dalszej, bardziej zaawansowanej analizy, będzie prawdopodobnie jedynym sposobem na rozstrzygnięcie wszelkich sporów na temat dawnej biologii na Czerwonej Planecie. Łazik przeprowadzi również analizy z myślą o przyszłej misji załogowej na Marsa, kolejnym ważnym kroku w podboju kosmosu przez ludzkość.


Łazik Perseverance umieścił specjalny czujnik na Marsie /AFP

Źródło: INTERIA

https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,5088466
Załączniki
Łazik Perseverance będzie badał wiatr na Marsie.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Naukowcy odkryli planetę podobną do Ziemi

2021-03-05.

Naukowcy odkryli nową egzoplanetę, która może być bardzo podobna do naszej planety. Całość została oznaczona jako Gilese 486 b - czytamy w "Science".


Nowa egzoplaneta odkryta przez naukowców znajduje się w odległości około 26,4 lat świetlnych od Ziemi. Gilese 486 b jest trzecią, najbliższą Ziemi egzoplanetą, której masa została w pełni poznana. To sprawia, że Gilese 486 b staje się idealnym kandydatem do poszukiwania atmosfery - a jeśli ona istnieje, to zbadania jej w zakresie potencjalnej możliwości zamieszkania.

Gilese 486 b nie jest wystarczająco gorąca, aby posiadać lawę na swojej powierzchni - napisał Trifon Trifonov i jego współpracownicy w komunikacie prasowym. Temperatura Gilese 486 b ma także idealnie nadawać się do spektroskopii emisyjnej i badań krzywych fazowych w poszukiwaniu atmosfery.


Każda z tych metod umożliwiła odkrycie kilku egzoplanet, jednak same informacje dotyczące ich właściwości są nieznane.
Super-Ziemia Gilese 486 b może nam pokazać jakie znaki wskazują na to, iż wybrane egzoplanety i planety poza Układem Słonecznym nadają się do zamieszkania. Gilese 486 b jest nieco większa od Ziemi, ale ma dwukrotnie większą masę niż nasza planeta.
Super-Ziemie mają zazwyczaj masę od dwóch do 10 razy większą od masy Ziemi i do dwukrotności jej promienia. Nawet przy zdatnej do zamieszkania atmosferze, masa planety może powodować, że jej grawitacja powierzchniowa będzie zbyt silna dla ludzkiego ciała.
Naukowcy odkryli nową super-Ziemię (fot. ilustracyjne) /123RF/PICSEL

https://nt.interia.pl/raporty/raport-ko ... Id,5088132
Załączniki
Naukowcy odkryli planetę podobną do Ziemi.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Elon Musk zmieni Wybrzeże Kopernika w bazę kosmiczną, z której będą startowały Starshipy
2021-03-05.
Miliarder i szef firmy SpaceX ma wielkie plany związane z budową najpotężniejszego w historii systemu transportu kosmicznego, dzięki któremu ludzkość powróci na Księżyc i uda się na Marsa.
Musk chce zbudować miasteczko kosmiczne w teksańskiej Boca Chica. Obecnie SpaceX ma tam ośrodek eksperymentalny, na terenie którego odbywają się testy prototypów statków Starship. Miliarder chce jednak okolicę przemienić w gwiezdne miasteczko o nazwie Starbase.
Obecnie okolica nosi nazwę Kopernik Shores (Wybrzeże Kopernika), jak zapewne domyślacie się, na cześć polskiego astronoma. Był to pomysł Stanley'a Piotrowicza, burmistrza polskiego pochodzenia, który rządził miasteczkiem w 1975 roku. Niestety, pomysł rewitalizacji tego obszaru graniczącego z Meksykiem nie powiódł się.
Teraz tę smutną rzeczywistość chce odmienić na lepsze Elon Musk. Wszystko wskazuje na to, że mu się uda. Plan zakłada rozbudowę ośrodka, ponieważ prototypy statku Starship i rakiety SuperHeavy będą coraz większe, zatem inżynierowie będą potrzebowali znacznie więcej miejsca na budowę pojazdów i ich testy.
Musk przeniósł się w ubiegłym roku do Teksasu z Kalifornii i obecnie mieszka w mieście Austin i coraz częściej bywa w Boca Chica. Miliarder zamierza skupić się na budowie gigafabryki Tesli w tym stanie i rozbudowie ośrodka SpaceX. To właśnie stamtąd będą w ciągu najbliższych 2 lat startowały statki Starship z pierwszymi misjami. Wśród nich znajdzie się podróż wokół Księżyca japońskiego miliardera oraz pierwszy lot na Marsa.
Przypominamy, że pojazdy docelowo będą startowały z platform morskich znajdujących się z dala od wybrzeża. Dwie platformy o nazwie Fobos i Deimos są już w przygotowaniu. Jedna z nich ma być gotowa jeszcze w tym roku. Wówczas będziemy mogli zobaczyć pierwsze morskie testy rakiety SuperHeavy i jej nowatorski system lądowania za pomocą masztów na platformach.
Źródło: GeekWeek.pl/Elon Musk/Twitter / Fot. SpaceX
https://www.geekweek.pl/news/2021-03-05 ... starshipy/
Załączniki
Elon Musk zmieni Wybrzeże Kopernika w bazę kosmiczną, z której będą startowały Starshipy.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Specjalistka ds. przygotowań astronautów do misji: szukamy też 50-latków; zarobki ponad 8 tys. euro
2021-03-05.
50 lat - to górna granica dla kandydatów do udziału w misjach kosmicznych. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpocznie 31 marca rekrutację chętnych. Jak powiedziała w rozmowie z PAP dr Anna Fogtman, specjalistka od medycznego przygotowywania astronautów do misji kosmicznych w ESA „wiek może być zaletą, a nie wadą".
"Osoby starsze mają niższe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych po przyjęciu zwiększonych dawek promieniowania jonizującego, na które narażone będą osoby w przestrzeni kosmicznej” – wyjaśniła dr Fogtman. ESA planuje przyjąć od 4 do 6 osób.
„To, że astronauta musi być osobą wyjątkowo silną fizycznie jest mitem pochodzącym z pionierskich misji kosmicznych. Zachęcamy do wzięcia udziału w rekrutacji na kosmonautów kobiety, a także osoby z niepełnosprawnościami”– mówiła specjalistka - „Pierwsze misje kosmiczne to były loty w nieznane; brali w nich udział przede wszystkim mężczyźni, najczęściej z zapleczem wojskowym. Dzisiaj mamy dużą wiedzę na temat wyzwań, jakie niosą ze sobą loty w kosmos. I takie myślenie nie ma uzasadnienia. Astronautki i astronauci to muszą być ludzie o dobrym stanie zdrowia, ale nie muszą biegać maratonów, posiadać ponadprzeciętnej siły czy wytrzymałości fizycznej” – podkreśliła dr Fogtman.
Aby zostać kosmonautą trzeba jednak mieć ukończone studia z obszaru nauk ścisłych. Preferowane, choć niekonieczne, jest posiadanie certyfikatu pilota testowego.
"W tej kampanii rekrutacyjnej nie faworyzujemy żadnej z grup, lecz kładziemy nacisk na komunikację o rekrutacji z dotychczas niedoreprezentowanymi grupami w gronie astronautek i astronautów, w tym szczególności z kobietami. W poprzedniej kampanii w 2008 r. jedynie 16 proc. zgłoszeń wysyłały kobiety, co skutkowało, tym, że na 6 przyjętych kandydatów wybrano zaledwie jedną kobietę. Kładziemy nacisk na różnorodność i kierujemy nasz przekaz do osób różnego pochodzenia, tożsamości seksualnej, orientacji seksualnej i o różnych przekonaniach. Po raz pierwszy w historii lotów załogowych ESA rekrutuje także osoby z fizyczną niepełnosprawnością” – powiedziała dr Fogtman.
Czy zatem na misję zostanie przyjęta osoba na wózku inwalidzkim? „Każda aplikacja zostanie oceniona indywidualnie. Na tym etapie studium wykonalności lotów w kosmos osób z niepełnosprawnościami dopuszczamy: osoby bez jednej lub dwóch stóp, jednej lub dwóch nóg poniżej kolana, osoby o nierównych kończynach oraz kandydatki i kandydatów o niskim wzroście poniżej 130 cm."- sprecyzowała specjalistka i zacytowała słowa jednej z astronautek ESA, Samanthy Cristoforetti - "w kosmosie wszyscy jesteśmy niepełnosprawni".
Astronauci i astronautki zostaną zatrudnieni na standardowych umowach ESA, a ich wynagrodzenie będzie uzależnione od wielu czynników, takich jak wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Będzie mieściło się w zakresie oficjalnej skali wynagrodzeń ESA na poziomie A2-A4, co oznacza nawet ponad 8 tys. EUR na miesiąc. ESA jest organizacją międzynarodową, a astronauci mają status urzędników międzynarodowych i dlatego są zwolnieni z odprowadzania podatku dochodowego.
Aplikować na stanowisko astronauty można będzie od 31 marca. Oferta ukaże się pod linkiem https://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA, gdzie zostaną podane wszystkie informacje w zakresie wymaganych dokumentów.
"Osoby, które ukończyły 50 rok życia, zapraszamy do wysyłania aplikacji na inne stanowiska w ESA" - zachęciła dr. Fogtman.
Z Paryża Katarzyna Stańko(PAP)
ksta/ jar/
Fot. Fotolia
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci ... -50-latkow
Załączniki
Specjalistka ds. przygotowań astronautów do misji szukamy też 50 latków zarobki ponad 8 tys. euro.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

SpaceX i misja Inspiration4 dla komercyjnych astronautów
2021-03-05.
W 2020 roku SpaceX przywrócił Ameryce zdolność do realizowania misji załogowych z amerykańskiej ziemi, po raz pierwszy od ostatniego lotu wahadłowca w 2011 roku. Oprócz przeznaczenia dla latających astronautów NASA, statek Dragon został zaprojektowany do wynoszenia i komercyjnych astronautów na orbitę Ziemi, stacje kosmiczne lub dalej.
Ogłoszono, że SpaceX planuje nie wcześniej niż w czwartym kwartale tego roku wystrzelenie Falcona 9 w misji Inspiration4 – pierwszej na świecie całkowicie komercyjnej misji astronautów na orbitę. Miejscem startu ma być historyczny kompleks startowy 39A w Centrum Kosmicznym NASA im. Kennedy'ego na Florydzie. Jared Isaacman, założyciel i dyrektor generalny Shift4 Payments, który wykupił wszystkie miejsca podczas tej misji, ma zamiar przekazać trzy miejsca dla osób z ogółu społeczeństwa, które zostaną ogłoszone w nadchodzących tygodniach.

Załoga Inspiration4 przejdzie komercyjne szkolenie astronautów dedykowane dla rakiety nośnej Falcon 9 i statku kosmicznego Dragon, z elementami mechaniki orbitalnej działającej w warunkach mikrograwitacji, zerowej grawitacji i szkoleniem w przygotowującym do warunków skrajnych. Przyszli komercyjni astronauci przejdą szkolenie w zakresie gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, które obejmie ćwiczenia dotyczące wchodzenia i wychodzenia ze skafandrów oraz statków kosmicznych, a także symulacje przebiegu misji.
Ta kilkudniowa podróż, podczas której Ziemia ma być okrążana co 90 minut po wyznaczonej ścieżce lotu, będzie dokładnie monitorowana na każdym kroku przez kontrolę misji SpaceX. Po zakończeniu misji Dragon wróci do atmosfery ziemskiej i wyląduje na miękkiej wodzie u wybrzeży Florydy. W misji statku będą znajdować się tylko i wyłącznie komercyjni astronauci.

Opracował: Mateusz Bartoszewski

Więcej informacji: https://inspiration4.com/
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/sp ... stronautow
Załączniki
SpaceX i misja Inspiration4 dla komercyjnych astronautów.jpg
Paweł Baran
VIP
Posty: 17356
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Wiadomości astronomiczne z internetu

Post autor: Paweł Baran »

Pierwsza jazda łazika na Marsie. Pokonał 6,5 metra
2021-03-06. MIES., KOAL
Amerykański łazik Perseverance wykonał swoją pierwszą jazdę po powierzchni Marsa: 6,5 metra w ciągu 33 minut - poinformowała w piątek amerykańska agencja kosmiczna NASA. Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie przed dwoma tygodniami.
Podczas pierwszej, próbnej jazdy łazik pokonał w ciągu 33 minut dystans 6,5 metra - najpierw przejechał do przodu 4 metry, po czym skręcił w lewo o 150 stopni, a następnie cofnął się o kolejne 2,5 metra.
Poszło niewiarygodnie dobrze. Napęd na sześć kół spisał się doskonale – powiedziała na konferencji prasowej Anais Zarifian z NASA.
Jesteśmy teraz pewni, że system napędowy jest gotowy do pracy i w ciągu kolejnych dwóch lat pomoże dotrzeć wszędzie tam, dokąd zaprowadzi nas nauka – podkreśliła Zarifian.
Perseverance jest w stanie pokonać 200 metrów dziennie.
NASA zaprezentowała zdjęcia zrobione przez łazik, na których widać ślady bieżnika kół pozostawione po pierwszej jeździe na powierzchni Marsa.
Rakieta z łazikiem wystartowała w lipcu ub. roku z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Przed dwoma tygodniami Perseverance (wytrwałość) wylądował w kraterze uderzeniowym Jezero, który ma średnicę 49 km. Prawdopodobnie w dawnej historii Marsa znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody.
Naukowcy z NASA stawiają kilka celów dla tej misji. Perseverance poszukiwać będzie śladów organicznego życia, wykonywać będzie pomiary składu chemicznego i mineralnego powierzchni, a także temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia, wilgotności względnej i właściwości unoszącego się w atmosferze pyłu.
Zebrane próbki powrócą na Ziemię i pozwolą lepiej przygotować się do kolejnych misji. Ważne jest również, jak sprawdzą się zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne, które będzie można wykorzystać w przyszłych misjach, także tych z udziałem ludzi.
Dron na pokładzie łazika
Perseverance ma rozmiary samochodu i waży nieco ponad tonę. Poza zestawem czujników mobilnego laboratorium fizyko-chemicznego, z pokładu łazika będzie startował specjalny latający dron Ingenuity (pomysłowość), przypominający mały helikopter. Zasilany będzie on światłem słonecznym, a w czasie trwania misji wykonać ma minimum kilka lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego. To pierwsza tego typu maszyna w historii astronautyki.
Dron będzie wznosił się na wysokość 3-5 metrów, jego zasięg wynosi ok. 50 metrów od miejsca startu i 90 sekund lotu.
Wśród siedmiu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie łazika znalazły się spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu, spektrometr ultrafioletowy.
Koszt całego projektu Mars 2020 wyniósł około 2,5 miliarda dolarów. NASA szacuje, że kolejne 300 milionów dolarów wyda na dalsze prowadzenie misji, która według założeń potrwa jeden rok marsjański (687 dni ziemskich).
źródło: PAP.
Ślady bieżnika kół łazika pozostawione po pierwszej jeździe na powierzchni Marsa (fot. PAP/EPA/NASA)
https://www.tvp.info/52644918/pierwszy- ... l-65-metra
Załączniki
Pierwsza jazda łazika na Marsie. Pokonał 6,5 metra.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiadomości astronomiczne z internetu”