Krater Gassendi za 2200zł i 1410zł. ASI224MC vs telefon

Krater Gassendi za 2200zł i 1410zł. ASI224MC vs telefon

Postprzez abc » 8 maja 2020, o 13:37

Na Youtube znalazłem podobne nagranie krateru Gassendi do mojego. Postanowiłem zrobić małe porównanie :D Ceny podane orientacyjnie.
Poniższe koszty wziąłem z archiwalnych ogłoszeń sprzedaży. Starałem się wyszukać dolną granicę.
Dobson 10" - używka od 1000zł wzwyż.
ASI224MC - używka około 600zł.
Televue Powermate 2,5x - używka około 600zł
O platformie paralaktycznej nic mi nie wiadomo.
Przy tworzeniu tego nagrania był potrzebny również laptop. Jednak ten koszt pominę.
Wartość zestawu = z moich wyliczeń 2200zł Zastanawiam się, czy nie były użyte przypadkiem jakieś dodatkowe filtry przed kamerką.
edit. Od autora filmiku dowiedziałem się, że jego video było poddane obróbce. Przede wszystkim wyostrzeniu i zapętlone. Nagrane bez platformy paralaktycznej.

Mój sprzęt użyty do nagrania tego wideo kosztował mnie:
Dobson 8" - poniżej 600zł. Zapłaciłem 700zł + 100zł wypaliłem samochodem jadąc po teleskop. Po sprzedaży dodatkowych akcesoriów otrzymanych z teleskopem, końcowa wartość teleskopu spadła poniżej 600zł z wliczonym paliwem, które odrobiłem sprzedając sam kolimator laserowy.
TS HR 6m i Barlow Soligor 2x 2" - 400zł
Mój telefon ( wersja z 3gb ram) - używany obecnie to max 300zł
Uchwyt do telefonu - 10zł
Platforma paralaktyczna - w moim przypadku policzę 100zł
Zero obróbki. Wideo prost z telefonu na Youtube.
Wartość zestawu = 1410

Gdy pojawią się planety na niebie, sprawdzę jak daje sobie z nimi radę mój telefon. Maiłem ochotę kupić typową planetarną kamerkę, ale na razie zastanawiam się, czy nie lepiej wymienić swój telefon na jakiś z lepszym aparatem do takiej, sporadycznej zabawy. Z typowej kamerki astro, zapewne nieco lepsze uzyska się obrazy, które w obu urządzeniach będą jednak zależne od warunków na niebie. Ale czy ten zysk będzie wprost proporcjonalny do liczby wydanych złotówek? Telefon nie potrzebuje laptopa przy teleskopie i złotówki w niego włożone służą w wielu innych aspektach życia. W przypadku Księżyca, dla mniej wymagających, po nabraniu wprawy w obróbce, dobrym telefonem można uzyskać całkiem niezłe efekty. Ale możliwe, że polegnie z kretesem na planetach.
abc

Powrót do Wszystkie inne tematy mniej, lub całkowicie niezwiązane z astronomią.