Księżycowe rozmiary Morze Deszczów

Awatar użytkownika
SPUNTI
Posty: 1452
Rejestracja: 8 lut 2019, o 21:14
 Polubiane: 3 times

Księżycowe rozmiary Morze Deszczów

Post autor: SPUNTI »

Obserwując Księżyc zastanawiam się jak duże są jego obszary. Księżyc rozmiarowo pod względem średnicy jest ok 4 krotnie mniejszy od Ziemi i liczy 3476 km. Przy zachowaniu skali niektóre jego rejony nałożone na kontynent europejski zajmowałyby sporo dość powierzchniowy obszar. Takim właśnie obszarem byłoby Morze Deszczów. Polska na jego powierzchni spokojnie zmieściłaby się w całości wraz z Czechami i Słowacją. Krater Archimedes, a w centrum znajdujące się miasto Lublin do przeciwległego krańca Morza Deszczów krater Euler byłby za Czechami ( 800 km). Zatoka Tęcz znajdowałby się przed Danią natomiast Plato na Bałtyku.
Załączniki
Morze Deszczów
Morze Deszczów
face.jpg (56.39 KiB) Przejrzano 334 razy
Awatar użytkownika
abc
Posty: 209
Rejestracja: 7 lut 2019, o 22:16
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 1 time

Re: Księżycowe rozmiary Morze Deszczów

Post autor: abc »

Zauważyłem, że wkradł się mały błąd. W miejscu zaznaczonego krateru EULER w rzeczywistości znajduje się krater o nazwie DIOPHANTUS. Euler leży na "terytorium Austrii". Korzystam z Virtual Moon Atlas do pobrania np. tu :arrow: https://virtual-moon-atlas.en.uptodown.com/windows

Sam kiedyś uwielbiałam przeliczać różne obiekty na Księżycu na rozmiary kątowe. Liczyłem nawet rozmiar buta człowieka i jaki by był potrzebny teleskop, aby go zobaczyć. Z deka "astronomiczne" informacje uzyskałem :lol:
Pod lupę wziąłem wstawione wczoraj zdjęcie przez Pawła25 i pokusiłem się wyliczyć rozdzielczość kątową zdjęcia.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Kratery 7x7km są jeszcze dobrze widoczne i łatwe do zlokalizowania. Przyjmując, że w czasie robienia zdjęcia Księżyc był odległy od ziemi o około 356325km, odpowiada to rozmiarom kątowym ok. 4". Udało mi się również wypatrzyć kratery o rozmiarach 6x6km czyli około 3,5". Trzeba przyjąć tolerancję błędu +/- 0.3" i fakt, że nie znam dokładnej daty wykonania zdjęcia, która pozwoliła by mi ustalić dokładną odległość Księżyca od Ziemi. Pominąłem też w obliczeniach fakt, że Księżyc jest kulą. Najlepiej takie obliczenia zrobić na środku tarczy Księżyca i znając dokładnie aktualną jego odległość. W wizualu można skonfrontować swoje wyniki z teoretyczną rozdzielczośćią teleskopu. Mają na uwadze oczywiście aktualny seeing.
Awatar użytkownika
SPUNTI
Posty: 1452
Rejestracja: 8 lut 2019, o 21:14
 Polubiane: 3 times

Re: Księżycowe rozmiary Morze Deszczów

Post autor: SPUNTI »

Nierówności terenu rzeźby powierzchni Księżyca w teleskopie podczas poszczególnych faz księżyca przepięknie się prezentują. Wszystkie obiekty obserwowane stanowią architekturę księżycowego piękna.
Awatar użytkownika
goldlukas
Posty: 67
Rejestracja: 7 lut 2019, o 22:46

Re: Księżycowe rozmiary Morze Deszczów

Post autor: goldlukas »

Moimi ulubionymi elementami krajobrazu księżycowego są: Rima i Rimae (kanały i grupy kanałów), Dorsum (grzbiety), Vallis (doliny) i Rupes (klify). Dlaczego tak? Ponieważ mają one w sobie coś niesamowitego a gra świateł jest wręcz obłędna.
ODPOWIEDZ