Saturn

Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Saturn

Post autor: abc »

Saturn dzięki swym charakterystycznym i dobrze widocznym pierścieniom jest bardzo ciekawym obiektem nawet dla małych teleskopów. Jednak o takim widoku w amatorskich teleskopach jak na poniższym zdjęciu z teleskopu Huble możemy tylko pomarzyć, jednak i tak dzień w którym dostrzegłem po raz pierwszy wizualnie zarys pierścieni planety, utkwił mi w głowie na całe życie i nawet takie odjechane fotografie nie są w stanie go wymazać.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA wykonał to zdjęcie Saturna 4 lipca 2020 roku. Są na nim widoczne również dwa lodowe księżyce planety. Mimas po prawej i Enceladus na dole. To zdjęcie zostało zrobione w ramach projektu Outer Planets Atmospheres Legacy (OPAL). Projekt OPAL pomaga naukowcom zrozumieć dynamikę atmosfery i ewolucję gazowych olbrzymów w naszym Układzie Słonecznym. W przypadku Saturna astronomowie kontynuują śledzenie zmieniających się wzorców pogodowych i burz.
obrazek


Księżyc Mimas z z dużym kraterem Herschel. Zdjęcie wykonane przez sondę Cassini
obrazek

Księżyc Enceladus jest pod pewnymi względami wyjątkowy. Panują na nim warunki korzystne dla życia biologicznego. https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/en ... -3252.html
obrazek


Pierwsze szkice przedstawiające pierścienie Saturna wykonane przez Galileusza.
Pierwszy od góry szkic Saturna wykonany w 1610r. Drugi od góry w 1616r.
Pierwszy od góry szkic Saturna wykonany w 1610r. Drugi od góry w 1616r.
97933bdc032d3f972d8b4caa05076d43.jpg (8.93 KiB) Przejrzano 984 razy


Robert Hook w 1666r zauważył cienie rzucane przez planetę na pierścienie i przez pierścienie na planetę. Swoje obserwacje uwiecznił na poniższym szkicu.
obrazek

W 1676 Giovanni Cassini odkrył w pierścieniu przerwę nazwaną później jego imieniem .
1347_24_14-giovanni-domenico-cassini.jpg
Mój stary, skromny szkic Saturna z teleskopu 10" wykonany około 8lat temu.
obrazek
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Re: Saturn

Post autor: SPUNTI »

Zawsze kiedy tylko mogę kieruje swój teleskop w kierunku planety Saturn. Nigdy nie zapomnę obserwacji pięknego zakrycia tej planety przez tarczę Księżyca w grudniu 1973 roku. Zjawisko dobrze widoczne było w Polsce odnotowałem 6 momentów kontaktów (pierścienie + tarcza planety).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystkie inne tematy astronomiczne, lub nieastronomiczne.”