Lód Antarktydy zapisał w pamięci dwie supernowe i cykle słoneczne

Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Lód Antarktydy zapisał w pamięci dwie supernowe i cykle słoneczne

Post autor: abc »

obrazek

Od dawna w naszej części wszechświata nie było jasnej, przyzwoitej supernowej, ale astronomowie w XI wieku mieli trochę więcej szczęścia. W 1006 roku byli świadkami tego, co nadal uważa się za najjaśniejszą supernową, jaką kiedykolwiek widziano na Ziemi (SN 1006), a zaledwie 48 lat później ujrzeli narodziny Mgławicy Krab (SN 1054).
Nasza wiedza o tych wydarzeniach pochodzi z licznych pisemnych relacji, głównie chińskich i arabskich astronomów (i oczywiście z obserwacji powstałych w ich wyniku mgławic, które możemy wykonać obecnie za pomocą teleskopów kosmicznych i przyziemnych).
Teraz możemy pójść dalej. Zespół japońskich naukowców znalazł pierwsze dowody na istnienie supernowych w rdzeniu lodowym.
Promienie gamma z pobliskiej supernowej powinny mieć znaczący wpływ na naszą atmosferę, w szczególności poprzez skoki stężenia jonów azotanowych (NO3-). Powinno to odcisnąć swoje piętno w historii lodu na Ziemi, więc zespół postanowił znaleźć ślady tego piętna w lodzie na Antarktydzie.
Naukowcy pobrali rdzeń lodowy mierzący 122 metry w okolicach stacji Dome Fuji, lądowego stanowiska na Antarktydzie. Na głębokości około 50 metrów, co odpowiada XI wieku, znaleźli trzy ślady skoku jonów tlenku azotu, z których dwa były oddalone od siebie o 48 lat i można je było łatwo zidentyfikować jako należące do SN 1006 i SN 1054. Przyczyna trzeciego skoku nie jest jeszcze znana. .
To imponujący badań wynik. Lodowy rdzeń ujawniał również inne ważne wydarzenia z przeszłości Ziemi. Zespół zauważył około 10-letnie wahania w poziomie tła tlenku azotu, prawie na pewno spowodowane 11-letnimi cyklami słonecznymi (efekt, który już wcześniej obserwowano w innych rdzeniach lodowych). Zobaczyli również szereg skoków siarczanu ze znanych erupcji wulkanów, takich jak Taupo w Nowej Zelandii w 180 r. I El Chichon w Meksyku w 1260 r.
Zespół przypuszcza, że ​​tajemniczy trzeci skok mógł być spowodowany przez inną supernową, widoczną tylko z półkuli południowej lub ukrytą za chmurą.
To oznaczałoby, że XI wiek byłby naprawdę hojny dla supernowych. Oczywiście, statystycznie rzecz biorąc, w galaktyce wielkości Drogi Mlecznej powinna pojawiać się supernowa mniej więcej co 50 lat.

Źródło: http://arxivblog.com/?p=1239
Z roku 2009.
Adamsospoa
Społeczność SOS
Posty: 123
Rejestracja: 15 sty 2021, o 18:21
Lokalizacja: Katowice
 Polubił: 269 times
 Polubiane: 16 times

Re: Lód Antarktydy zapisał w pamięci dwie supernowe i cykle słoneczne

Post autor: Adamsospoa »

Link: https://www.national-geographic.pl/arty ... hzlO_Lo22w
Słoje skamieniałych drzew wiele nam mówią o przeszłej aktywności słońca. Ciekawe bo zidentyfikowano prawdopodobnie najstarsze żyjące drzewo (świerk) mające ponad 9500 lat.

Bardzo ciekawy artykuł! No drzewa są niesamowite bo dzięki komorką macierzystym mogą żyć wiecznie.
My nie mamy komorek macierzystych poza rozrodczymi. Wieckazda nasza  tkanka kiedys umrze. A rosliny mają komórki macierzyste dla wszystkich tkanek,więc wiecznie się odnawiają. Więc tak teoretycznie mogą żyć wiecznie. Same nigdy nie umierają ☺️ tylko mogą  zginąć np w pożarze,ścięte przez człowieka czy przez szkodniki.
Awatar użytkownika
SPUNTI2021
VIP
Posty: 1632
Rejestracja: 8 paź 2021, o 17:35
Lokalizacja: Bełchatów, Złotniki - Jelonek
 Polubił: 3 times
 Polubiane: 197 times

Re: Lód Antarktydy zapisał w pamięci dwie supernowe i cykle słoneczne

Post autor: SPUNTI2021 »

prawdopodobnie też słojach drzew sprzed 14000 lat naukowcy odkryli ślady najpotężniejszej jak dotąd, zarejestrowanej burzy słonecznej ...ciekawe?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Słońce w przeszłości/Sun in the past.”