SOPiZ - PTMA

Awatar użytkownika
SPUNTI2021
VIP
Posty: 1632
Rejestracja: 8 paź 2021, o 17:35
Lokalizacja: Bełchatów, Złotniki - Jelonek
 Polubił: 3 times
 Polubiane: 197 times

SOPiZ - PTMA

Post autor: SPUNTI2021 »

Zapraszam do zapoznania się z moim artykułem o znaczeniu naukowym zjawisk zaćmień i zakryć.
Załączniki
face.jpg
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 832
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 296 times
 Polubiane: 153 times

Re: SOPiZ - PTMA

Post autor: tafig »

Cześć. Nie dałeś rozwinięcia artykułu.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
burza
Społeczność SOS
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2021, o 09:19

Re: SOPiZ - PTMA

Post autor: burza »

Dajcie mi trochę czasu na poprawę graficzną, bo na razie jest tylko surowy wrzut
Awatar użytkownika
Krukarius
Społeczność SOS
Posty: 46
Rejestracja: 11 lut 2019, o 22:09
Lokalizacja: Krosno / Cambridge
 Polubił: 3 times
 Polubiane: 13 times
Kontakt:

Re: SOPiZ - PTMA

Post autor: Krukarius »

Ja w związku z tematem chciałbym odnieść się do zakryć planet Układu Słonecznego przez Księżyc. Przygotowałem swego czasu w ramach niniejszego artykułu:

https://www.mkrgeo-blog.com/the-most-un ... 30-decade/

mapy zakryć planet przez Księżyc w bieżącej dekadzie 2021-2030. W zasadzie "rychło w czas", ale wciąż jeszcze prawie 9 lat aktualne, więc je tutaj zamieszczę:

LINIE GRUBE - ZASIĘG ZJAWISKA ZA LINIĄ TERMINATORA (PRZED WSCHODEM ALBO PO WSCHODZIE SŁOŃCA)

1. Merkury

Obrazek

2. Wenus

Obrazek

3. Ziemia ;) - Zakrycie Ziemi przez Księżyc, hmm... ;)
4. Mars
Obrazek

5. Jowisz
Obrazek

6. Saturn
Obrazek

Planety widoczne gołym okiem obiegają Słońce na tyle "szybko", że ich ruch po ekliptyce jest wyraźny. Inaczej ma się sytuacja w przypadku Urana i Neptuna, których ruch po sferze niebieskiej jest już wolny. Wyznacza to pewną prawidłowość - powtarzalnosć zjawisk zakryciowych przez Księżyc, które są już bardziej warunkowane przez ruch węzłowy Księżyca aniżeli ruch obiegowy planet wokół Słońca. Zjawisko to nazywa się z angielskiego: Lunar standstill. Jak jest po Polsku, w sumie nie wiem, ale analogia jest do przesilenia zimowego i letniego kiedy zmiana deklinacji Słońca "zwalnia" na pewien okres aby później przed równonocą przyspieszyć ponownie. Z Księżycem wygląda to tak, że jeśli węzły równonocy przecinają się i nakadają na siebie wówczas nasz naturalny satelita odchyla się "na +" (major lunar standstill) od ekliptyki toteż jego deklinacja może zmieniać się zawrotnie od -28,5 do +28,5. Tak się dzieje blisko półtora roku po czym to zaczyna się zmieniać tak aby po nieco ponad 9 latach deklinacja działała na - (minor lunar standstill). Wtedy deklinacja zmienia się od +18,5 do 18,5. CO za tym idzie? Ta deklinacja Księżyca zmienia się jak wiecie w ciągu jednego miesiąca księżycowego. Oznacza to, że pozycja Księżyca dużo szybciej albo wolniej zmienia się na ekliptyce aniżeli pozycja Słońca w ciągu roku. W konsekwencji dana planeta gdy znajdzie się "a kursie kolizyjnym" może być przez naszego satelitę zaktywana seriami, które następują zwykle co jakis czas i trwaja jakiś czas. Dla Urana jedna z takich serii będzie w latach 2022-2023 a druga dopiero pod koniec dekady 2029-2030. Planeta będzie zakrywana przez Księżyc praktycznie co miesiąc.

7. Uran
Obrazek

8. Neptun
Neptun swoją serię zakryć będzie miał jedynie na przełomie lat 2024-2025. Na nastepne przyjdzie nam poczekać blisko 18 lat!
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystkie inne tematy astronomiczne, lub nieastronomiczne.”