Jak wykonać obserwację Słońca w projekcji na ekran.

Tu znajdziesz informacje o sprzęcie i metodach prowadzenia obserwacji Słońca

Jak wykonać obserwację Słońca w projekcji na ekran.

Postprzez tafig » 26 sty 2020, o 13:19

Załóżmy, że mamy teleskop, do którego umocowaliśmy ekran. .
Jesteśmy członkiem SOS PTMA i zarejestrowaliśmy się na stronie sekcji.
Ze strony, z działu download pobraliśmy szkic wraz z raportem dziennym.
Mamy odpowiednią wiedzę, jeśli chodzi o znajomość powstawania plam i pochodni i ich wyglądu, przynależności do danej grupy.
Na niebie są odpowiednie warunki do przeprowadzenia obserwacji Słońca:
( seeing, widoczność, wiatr)

Seeing
Określa stabilność atmosfery. Aby zobaczyć przez teleskop na tarczy Słonecznej więcej szczegółów, atmosfera musi być stabilna.
Seeing zaznaczamy cyframi od 1-5, gdzie:
1- bardzo dobry
2- dobry
3- słaby
4- bardzo słaby
5- zły
Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, czy nasza obserwacja będzie dobra, czy zła
Jest;
widoczność.
W tym parametrze zawarte będzie wszystko co dotyczy widzialności samej tarczy słonecznej na naszym szkicu .tzn. Czy plamy te najdrobniejsze widoczne są podczas wyregulowania okularu,
Czy obserwujemy ruch tarczy słonecznej na jej brzegach i czy obraz nam nie faluje.
Ten współczynnik jak i Wiatr oceniamy również w skali 5 -cio stopniowej: od 1 do 5 podobnie jak przy seeingu. W niektórych sekcjach zagranicznych podaje się tylko seeing.
Skoro znamy już warunki pogodowe, pobraliśmy szkic, to udajemy się do naszego teleskopu i zakładamy szkic , wsuwając w ekran ( jeśli nie posiadamy ekranu możemy posłużyć się kawałkiem kartonu, do którego spinaczami przypinamy szkic , lub wykorzystać wieczko od pudełka po butach.
Pamiętajmy, że mamy do czynienia z bardzo silnym światłem, jakie emituje nasze Słońce i każde spojrzenie w okular może skończyć się przynajmniej utratą wzroku.
Jeśli nie posiadamy folii Badera ND 5 do szukacza to proponuję nie montować go do teleskopu, a zastosować moją metodę obserwacji cienia Słońca wpadającego do teleskopu. Na czym polega ta metoda? Otóż, kiedy już zgramy ustawienie teleskopu z wysokością Słońca odkręcamy śruby blokujące montaż tak, aby teleskop był bezwładny i delikatnymi ruchami w lewo, w prawo, w dół i w górę, doprowadzamy do sytuacji, kiedy tarcza Słoneczna znajdzie się w polu okularu a także na naszym szkicu. Wtedy blokujemy śruby i już pokrętłami zgrywamy obraz tarczy Słonecznej z narysowanym kołem na naszym szkicu.
Są przynajmniej dwie techniki zaznaczania plam: jedni zaznaczają tylko położenie grup licząc plamy w nich zawarte, a inni szkicują grupy i wszystkie plamy, również je licząc.
Ważne jest abyśmy właściwie ocenili przynależność plam do grup. Grupy, szczególnie w okresie maksimum bywają bardzo rozległe i niejednokrotnie skomplikowane. Nawet najlepszym zdarzają się pomyłki we właściwej ocenie grup. Na początku możemy sobie pomóc obrazem z kamery SOHO zamieszczonym na naszej stronie. Po zaznaczeniu położenia jednej z plam odczekać kilka sekund i w wyniku obrotu Ziemi, zaznaczyć drugie jej położenie np. krzyżykiem.
To zaznaczenie przyda nam się do wyznaczenia kierunków na tarczy Słonecznej ( o tym jednak opiszę w osobnym artykule) Innym kolorem możemy zaznaczyć pola pochodni ( to jaśniejsze miejsca na Słońcu), na miejscach, których mogą powstać plamy. Można naszą tarczę na rysunku podzielić na 4 połówki i policzyć pola pochodni w każdej połówce. Jeśli mamy inny okular dający większe powiększenie możemy policzyć ilość półcieni ( jaśniejszy obszar okalający plamy) z plamami a następnie ilość plam leżącymi poza półcieniami.
A więc znamy już ilość grup ( g ), ilośc plam ( f ), ilość półcieni z plamami ( p ) i ilość plam bez półcienia ( s ). Wszystkie te dane wpisujemy na naszym szkicu do zamieszczonej tabelki. Także warunki dotyczące pogody i dokładności wykonania szkicu ( T ). Datę oraz godzinę w czasie uniwersalnym UT. Pamiętajmy, że latem od czasu bieżącego odejmujemy 2 godziny a zimą 1 godzinę. Taką przykładową obserwację przedstawiam poniżej.Mając wszystkie dane obliczymy liczbę Wolfa. Liczba ta została przedstawiona przez Rudolfa Wolfa w 1848 roku i stanowi prosty powszechnie zaakceptowany sposób określenia aktywności Słońca

Wyrażana wzorem:

R = k ( 10 x g + f )

gdzie:

k - współczynnik obserwatora ( w SOS przyjmujemy =1 )
g - ilość grup
f – ilość plam

Innym przejawem aktywności jest liczba Pettisa uzależnioną od budowy półcienia a przedstawioną przez Pettisa w 1978 roku. W oryginale
brzmi to ( The Pettis Sunspot Numer ), w skrócie SN.
Liczbę tę wyraża się poniższym wzorem.

SN = 10 x p + s
Gdzie:

p – ilość półcieni z plamami
s – ilość plam bez półcienia

Wszystkie te dane przepisujemy do raportu na stronie SOS PTMA.
Nie zawadzi, a wręcz pomoże przeczytanie instrukcji wypełniania raportu zamieszczonej w profilu użytkownika.
Po dokonaniu wpisu klikamy / Zapisz /
Po zakończeniu obserwacji w danym miesiącu klikamy na / Wyślij /
Wypełnianie raportu bezpośrednio na naszej stronie jest absolutną nowością.
Jak utworzyć taki raport i prawidłowo wypełnić przedstawię w kolejnym artykule.

Tadeusz F.

W kolejnych artykułach dowiemy się między innymi:


Jak wyznaczyć kierunki na tarczy słonecznej
Jak utworzyć nowy raport na stronie i go wypełnić
Jak wprowadzić nasz szkic do programu „ Solaris”
Jak korzystać z programu „ Solaris ‘’
Oraz
Jak zbudować ekran do obserwacji Słońca.
Jak zmodyfikować okular plastikowy do przeprowadzenia projekcji.


Opracował:
Tadeusz Figiel
Załączniki
Solar.2013.06.21.FGT.jpg
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA
Avatar użytkownika
tafig
 
Posty: 162
Dołączył(a): 7 lut 2019, o 21:36

Powrót do Metody i sprzęt do obserwacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron