LORNETKA - polecam.

Tu znajdziesz informacje o sprzęcie i metodach prowadzenia obserwacji Słońca
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

LORNETKA - polecam.

Post autor: SPUNTI »

Każdy miłośnik astronomii na początku swojej pasji zadaje sobie podstawowe pytanie jaki mam sobie kupić teleskop? Z mojej miłośniczej praktyki mogę podpowiedzieć nie kupuj na początek teleskopu. Lornetka wystarczy spokojnie. Moim zdaniem to najlepszy przyrząd obserwacyjny dla każdego początkującego miłośnika astronomii, która pozwala się zapoznać się z niebem (sferą niebieską). Kiedy poprosimy rodziców aby kupli nam lornetkę najlepiej 10x50 lub 20x60 wykonamy chyba najlepszy wybór. Dlaczego? uzyskujemy nie tak duże powiększenie 10 lub 20 krotne natomiast obrazy jakie ukażą się nam w lornetce to szerokie pole obserwacji. Przez nią zobaczymy gwiazdy, zapewne gromady gwiazd, jasne galaktyki. Najbardziej chyba pod wrażeniem będziemy podczas obserwacji szczegółów na powierzchni tarczy Księżyca, kraterów, pasm górskich, ciągnących się jasnych smug. Wenus ukaż nam pod postacią swoich faz, Jowisz z czterema jasnymi swoimi księżycami łudząco będzie przypominał nam system słoneczny. Polecam początkowym miłośnikom astronomii i nie tylko zaopatrzyć się w dobra lornetkę.
Załączniki
LORNETKA.
LORNETKA.
Awatar użytkownika
Dosiek77
Społeczność SOS
Posty: 12
Rejestracja: 9 mar 2019, o 17:44

Re: LORNETKA - polecam.

Post autor: Dosiek77 »

Również polecam. Zaczynałem od lornetki i po latach wracam z dużą satysfakcją. W moim przypadku zadecydowała mobilność sprzętu.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: LORNETKA - polecam.

Post autor: tafig »

To przede wszystkim sprzęt na dobry początek zanim złapiemy astronomicznego bakcyla i zdecydujemy się na wydanie większej sumy na teleskop. Dla tych, którzy posiadają już swój teleskop lornetka służy przeważnie do tzw. przeglądu nieba. Zdarzają się miłośnicy astronomii, którzy przy pomocy lornetki obserwują :gwiazdy zmienne czy mgławice tzw. lornetkowe. Taka lornetka bardzo dobrze posłuży nam do zlokalizowania interesującego nas obiektu na niebie. Astronomiczne lornetki zaczynają się od 300, 400 zł w zwyż. Wszystko zależy od użytej optyki i firmy produkującej. Dla tych, którzy nie chcą tyle wydać to proponuję lornetki Nikula
https://hobbyhouse.pl/product-pol-6465- ... A6465.html
Sam używam takiej lornetki 20 x 60 do przeglądu nieba i jestem z niej zadowolony. Jednak do tego modelu proponuję dokupić lub zrobić sobie statyw lornetkowy. Być może kiedyś zrobię taki statyw i zaprezentuję go na forum. Tymczasem polecam zakupić w sklepie bądź na innych forach astronomicznych. jednak typowe statywy z wysiegnikiem i przeciwwagą to już koszt ponad 1000 zł.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
Dosiek77
Społeczność SOS
Posty: 12
Rejestracja: 9 mar 2019, o 17:44

Re: LORNETKA - polecam.

Post autor: Dosiek77 »

W najbliższym czasie planuję przerobić statyw fotograficzny na żuraw lornetkowy. Jak się uporam to się pochwalę. Będzie to statyw bez regulacji wysokości nóg, do obserwacji na leżaku lub leżąc.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: LORNETKA - polecam.

Post autor: tafig »

Dosiek77 Jestem ciekaw twoich obserwacji Słońca przez lornetkę.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody i sprzęt do obserwacji/Methods and equipment for observation.”