Mój nowy teleskop do obserwacji słońca cz1. Modyfikacja

Tu znajdziesz informacje o sprzęcie i metodach prowadzenia obserwacji Słońca
Adamsospoa
Społeczność SOS
Posty: 123
Rejestracja: 15 sty 2021, o 18:21
Lokalizacja: Katowice
 Polubił: 269 times
 Polubiane: 16 times

Mój nowy teleskop do obserwacji słońca cz1. Modyfikacja

Post autor: Adamsospoa »

Dzień dobry,
w załączeniu przesyłam część pierwszą opisującą jak przystosowałem teleskop do obserwacji słońca z wytrawionym lustrem i różnymi kolorami lustra głównego.
Pozdrawiam
Załączniki
Dedykowany teleskop słoneczny cz_1.pdf
(6.63 MiB) Pobrany 109 razy
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Mój nowy teleskop do obserwacji słońca cz1. Modyfikacja

Post autor: tafig »

Ciekawe badania. Kret jest w granulkach i należy dolać wody aby uzyskać ciecz. Niestety to niemal mieszanka wybuchowa, dlatego do wytrawienia lustra polecam podchloryn sodu bez wody. Sam jestem ciekawy co wyniknie gdy teleskop zostanie zwrócony na Słońce. Na moje nie będzie widać koloru. Poczekamy na drugą część.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Adamsospoa
Społeczność SOS
Posty: 123
Rejestracja: 15 sty 2021, o 18:21
Lokalizacja: Katowice
 Polubił: 269 times
 Polubiane: 16 times

Re: Mój nowy teleskop do obserwacji słońca cz1. Modyfikacja

Post autor: Adamsospoa »

Wyniki 26_IV_2021r.
1. Podłożenie kolorowych kartek pod lustro nic nie daje ze względu na zmatow3ienie dna lustra. Kolor prawie, że nie przebija, raczej jest matowa biel. vide zdjęcie.
2. Lustro główne pomalowane od strony matowej na kolor czerwony, lustro górne na kolor czarny.
3. Po wstępnym skolimowaniu teleskopu przeprowadzono obserwacje przy wykorzystaniu dodatkowego filtru na okularze - szarego, zielonego i pomarańczowo-żółtego. Najlepszy obraz jest z filtrem szarym i zielonym. Żółty też niczego sobie. Zastosowałem filtry gdyż obraz był trochę za jasny. Można było obserwować bez dodatkowych filtrów ale nie była to obserwacja komfortowa.
4. Teleskop Fi 76mm, okular 25mm Plossl, filtr zielony. Lustro główne czerwone, boczne czarne. załączone zdjęcie wykonano 18.33 czasu lokalnego. Załączono kadr zdjęcia z widocznymi plamami słonecznymi. Zdjęcie zrobione ad hoc telefonem samsung w automacie. Zamieszczam kadr również dlatego, że środek zdjęcia jest prześwietlony.
Załączniki
Plamy słoneczne kadr powiększenie 36x.jpg
teleskop sloneczny z Gonkiem.jpg
Lustro główne czerwone lusterko czarne mini.JPG
lustro zamalowane czerwoną farbą mini.JPG
lustro z czerwoną kartka mini.JPG
Adamsospoa
Społeczność SOS
Posty: 123
Rejestracja: 15 sty 2021, o 18:21
Lokalizacja: Katowice
 Polubił: 269 times
 Polubiane: 16 times

Re: Mój nowy teleskop do obserwacji słońca cz1. Modyfikacja

Post autor: Adamsospoa »

Potrzebuję pomocy, w obserwacji wizualnej widzę 2 słońca. Jedno bardzo dobrze drugie też niezłe. Jak przysłonię ręką z boku tubę teleskopu to 2gie słońce znika (tak jakby to była poświata jakaś). Obraz wygląda jak rysunek na zdjęciu.
W sumie do szczęścia wystarczy mi jedno słońce dlatego proszę o radę co jest nie tak? Występuje to zjawisko przy każdym z 3 okularów, które używałem.
Pozdrawiam

P.S.
Podwójne słońce występowało o wiele wyraźniej gdy lustro nie było pomalowane a jedynie podkładałem pod nie różne kolory kartek.
Załączniki
20210421_191047.jpg
Adamsospoa
Społeczność SOS
Posty: 123
Rejestracja: 15 sty 2021, o 18:21
Lokalizacja: Katowice
 Polubił: 269 times
 Polubiane: 16 times

Re: Mój nowy teleskop do obserwacji słońca cz1. Modyfikacja

Post autor: Adamsospoa »

Ogniskowa teleskopu 900mm. Zapomniałem wyżej podać.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Mój nowy teleskop do obserwacji słońca cz1. Modyfikacja

Post autor: tafig »

Wyregulowałeś śruby podstawy lustra głównego?
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Adamsospoa
Społeczność SOS
Posty: 123
Rejestracja: 15 sty 2021, o 18:21
Lokalizacja: Katowice
 Polubił: 269 times
 Polubiane: 16 times

Re: teleskop do obserwacji słońca cz2. Obserwacje lustra wytrawione

Post autor: Adamsospoa »

Wyniki obserwacji - Dzień 27_IV_2021r.
Obserwacje wykonane teleskopem 76/900 z wytrawionymi lustrami. Kolor lustra głównego - czerwony, lustro boczne czarne:
Do obserwacji użyto dodatkowo filtry żółty, szary i niebieski. Nie mam filtru polarazycyjnego do zmniejszenia światła dlatego na razie nie przeprowadzam obserwacji bez filtrów kolorowych.
Najlepsze obrazy z filtrami żółtym i niebieskim.
Zdjęcia wykonano przy filtrach niebieskim i żółtym. Z filtrem żółtym z powodu zbyt dużego światła zdjęcia nie wyszły.
Zamieszczam zdjęcia w filtrze niebieskim. Zrobione telefonem komórkowym /W późniejszym terminie będą robione Canon 1200D - bez modyfikacji/ Samsung, ISO 100 czasy podane są w tytule zdjęcia (czas lokalny).
zdjęcia dla okularu 25mm possl. Zamieszczone zdjęcia bez jakiejkolwiek obróbki. Pierwsze zdjęcie bez zmian nastawień aparatu w trybie automat. Drugie zdjęcie poprzez zbliżenie /powiększenie aparatem foto/ okolic plam i widać również granulację.

P.S.
Pytania:
1. Przy wytrawionych lustrach wygodnie jest dokumentować obserwacje zdjęciem /nawet widać, że telefon spełnia zadanie/. Jak w takim razie mam liczyć liczbę Wolfa, czy z obserwacji ewentualnie /ale niechętnie/ po zeszkicowaniu słońca z obserwacji czy ze zdjęcia. Wydaje się, że zdjęcie jest najrzetelniejszym dokumentem. Ale czy do wyliczeń stosować obraz zdjęcia jak w okularze (czyli obserwacji wizualnej) czy powiększając go na monitorze lub podczas robienia zdjęcia. Przy powiększeniach widać na pewno lepiej i więcej chociażby półcieni. Jednakże nie będę w stanie zapewnić zawsze takiego samego powiększenia w przypadku gdy będę chciał wydobyć szczegóły i maleństwa więc będzie zmienny współczynnik obserwatora. Nie ma problemu z liczeniem powierzchni plam bo powiększenie tylko zwiększy dokładność chociaż jeżeli weźmie się pod uwagę większą liczbę widocznych plam to też wyniki będą inne.
Proszę o odpowiedź.
Załączniki
20210427_184248 ISO 100.jpg
20210427_184057 ISO 100.jpg
Adamsospoa
Społeczność SOS
Posty: 123
Rejestracja: 15 sty 2021, o 18:21
Lokalizacja: Katowice
 Polubił: 269 times
 Polubiane: 16 times

Re: Mój nowy teleskop do obserwacji słońca cz1. Modyfikacja

Post autor: Adamsospoa »

Zauważyłem, że po przesłaniu zdjęć do portalu zmniejsza się ich rozdzielczość.
Ale oryginały można nieźle powiększyć i widać wiele szczegółów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody i sprzęt do obserwacji/Methods and equipment for observation.”