Filtr Słoneczny

Tu znajdziesz informacje o sprzęcie i metodach prowadzenia obserwacji Słońca

Filtr Słoneczny

Postprzez tafig » 28 wrz 2019, o 20:14

Piotr Skonieczka
8 godz.
Drodzy Obserwatorzy ☀️!

Co polecilibyście bardziej do upgradu refraktora w teleskop słoneczny? Szklany Seymour Solar filter obiektywowy czy może klin Herschela z polaryzatorem i filtrem wąskopasmowym?

Jak trwały może być taki szklany filtr (a potrzebny byłby mi spory - śr. 21cm)? Czy w podróżach go nie stłukę? Z drugiej strony jak mocno pryzmaty Herschela potrafią się nagrzewać? Czy gdy skupię na nim słoneczko przez 152mm soczewkę, to cały się nie stopi i nie wybuchnie? ;-) Wrażenia wizualne? Jakie są wasze doświadczenia, co doradzicie?

Szkiełko chroni przed UV/IR ale jest za to pewnie ciężkie i do innego teleskopu nigdy więcej się go nie wykorzysta (zafixowana średnica).
Producenci pryzmatu odradzają z kolei stosowania go z obiektywami powyżej 150mm. A ten mój ma 152 :D I do tego bardzo wysoką światłosiłę, dlatego mam pewne obawy czy taka konstrukcja wytrzyma ;-) Niewątpliwą zaletą jest za to uniwersalność i łatwość rozbudowy/rekonfiguracji.
Koszt obu rozwiązań porównywalny.

ehhh
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA
tafig

Re: Filtr Słoneczny

Postprzez SPUNTI » 29 wrz 2019, o 09:35

w ogóle dobrej kasy filtry nawet i przechodzone maja swoją wysoką cenę taki tylko 50 mm Lunt Solar Systems Ha Etalon Filtr 5300 zl szklany 6 calowy ok 500 zł.
SPUNTI

Powrót do Metody i sprzęt do obserwacji