100 lecie PTMA

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Wszelkie informacje, aktualności związane z PTMA
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

100 lecie PTMA

Post autor: tafig »

Jak wam już wiadomo zapewne z mediów społecznościowych 5 października tego roku zorganizowano spotkanie członków PTMA z okazji 100 lecia Towarzystwa.
Spotkanie było jednodniowe i składało się z sesji naukowej w Akademii Umiejętności w Krakowie, równomiernie trwał pokaz sprzętu do obserwacji, lazika marsjańskiego oraz eksperymentów fizycznych na placu Szczepańskim. Około godz.16 rozpoczęła się uroczysta gala z wręczeniem medali Honoris Gracja Krakowa i odznak PTMA. W części artystycznej mogliśmy podziwiać przedstawienie muzyczno-baletowe pt. "Urania" w reżyserii Macieja Pawłowskiego. Dzień zakończył się wspólną kolacją. A co się tam działo? działo się bardzo dużo ale po kolei. Kraków przywitał nas deszczem. Mimo, iż mieliśmy za sobą ponad 500 km i musieliśmy wczesnie wstać nie czuliśmy znużenia. Dodam iż mieliśmy ze sobą dwa teleskopy: mój 114 x 900 i małe coronado Łukasza, oraz montaż EQ5 Przemka. Wystawiliśmy sprzęt pod przygotowanym namiotem a na stole rozłożyłem nasze gadżety oraz książeczki Małej Uranii. Zachęcałem tym samym kożystając z mojego laptopa podłaczonego do sieci mobilnej do zapisywania się do naszej sekcji słonecznej. Ciekawskim tłumaczyłem z czym maja do czynienia jeśli chodzi o mój teleskop. jak zawsze wzbudzał on ciekawość przychodzących. Obok nas swoje stanowisko miał Robert Szaj z luntem 150mm oraz Patryk Meus, który opowiadał o zerowym południku.
W drugiej części Marek Zawilski i fizyk. Ciekawością również był łazik marsjański. Około 16.00 zaczęła się uroczysta gala, na której wręczano zasłużonym osobom medale Krakowa i srebrne i złote odznaki PTMA. Wielkim zdziwieniem dla mnie było wyczytanie mnie do złotej odznaki. Niestety zrządzenie losu sprawiło, że nie zdążyłem się przebrać i do odznaczenia wystąpiłem w koszulce SOS PTMA. Mogło to dla niektórych być formą nietaktu, ale to było nie zamierzone. Gdybym wiedział...
Poniżej link do zdjęć z uroczystości PTMA, no i wielki odznaczony.

Krótki filmik z moje fb.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: 100 lecie PTMA

Post autor: tafig »

Zapraszam również do obejrzenia jednego z odcinków popularnego sezonu filmowego nadawanego w TVP 3 w czwartki.
Tym razem o organizacjach astronomicznych w Polsce i urywek z 100 lecia PTMA.
Astronarium
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: 100 lecie PTMA

Post autor: tafig »

książka 100 lecie PTMA
Gotowe do wysyłki do bibliotek egzemplarze obowiązkowe.
Zamów swój egzemplarz tutaj https://allegro.pl/oferta/100-lat-ptma-9725237029
#ptma
Autor artykułu na FB Agnieszka Nowak
Informacja o wydaniu na forum PTMA
http://forum.ptma.pl/viewtopic.php?f=4&t=1398
Załączniki
obraz_2020-10-11_194932.png
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Re: 100 lecie PTMA

Post autor: SPUNTI »

pamiętam było 50-lecie od wydania Uranii jak rozpocząłem prenumeratę :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „PTMA”