Moje hobby i troszeczkę o sobie

Kilka zdań o sobie. Czym się zajmujesz i skąd jesteś.
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Moje hobby i troszeczkę o sobie

Post autor: SPUNTI »

Jak co roku przebywając na wakacjach u mojej rodziny na Pomorzu w Szczecinku pięknym mieście położonym nad malowniczym jeziorem w lipcu 1969 roku kiedy pierwsza misja wyprawy człowieka na Księżyc lądowała na jego powierzchni udałem się do znanego miłośnika astronomii działającego na tym rejonie pana Adama Giedrysa. Pan Adam gdzie zamieszkiwał w kamienicy w której na poddaszu mieściło się jego obserwatorium astronomiczne pamiętam jak pokazywał mi Księżyc, który wydawał się dla mnie na wyciągnięcie rąk. Byłem od tego momentu czasu kiedy po raz w życiu go ujrzałem przez prawdziwi teleskop pod wielkim wrażeniem, pokazał mi miejsce lądowania Apollo-11 na Morzu Spokoju. Tak naprawdę od tego momentu wylądowania ludzi na Księżycu Neila Amstronga zaczęła się przygoda z astronomia. Panu Adamowi Giedrysowi zawdzięczam moje zainteresowania astronomiczne. Właśnie on wprowadził mnie w świat o którym miałem „zielonego” pojęcia. Zaraz na początku lat 70-tych z PTMA zakupiłem szkła do teleskopu i środki jego budowy. Teleskop gotowy do obserwacji był już po pół roku. Zaraz na nowo odkrywałem czapy polarne na Marsie, Księżyce Jowisza i pierścienie Saturna. Szczęście miałem, że na swojej astronomicznej pasji spotkałem pana Marka Zawilskiego, Janusza Wilanda, Romana Fangora, Zbigniewa Rzepkę tworząca się Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć tak naprawdę pozwoliła nie tylko mi poznając teorię ruchu planet, planetoid, Księżyca ale prowadziliśmy w tym czasie obserwacji zjawisk zakryć i zaćmień pod względem naukowym. Brałem wraz z kolegami udział zjazdach poświęconych zakryciom i zaćmień m/ jeszcze w dawnej NRD i Czechosłowacji. Obecnie należ do SOS PTMA wykonując systematyczne obserwacji jego powierzchni z opisem co aktualnie na nim się ciekawego dzieje podając liczbę obserwacyjną Wolfa R. Wspólnie z Tadeuszem Figlem wydaliśmy wspólny specjalny numer „Biuletyn Zaćmieniowy” poświęcony obserwacji zaćmienia Słońca jak i też sposób w jaki można go samemu wyliczyć. Także jestem autorem Astor-Excela, który jest swoistym astronomicznym kalkulatorem i licznych programików astronomicznych w Excelu Prowadzę także grupę otwartą na facebooku ASTRONOMIA I NIE TYLKO licząca ponad 1000 członków z Polski i z zagranicy. Zamieszczane są tam posty mojego autorstwa jak i też przez innych członków grupy nie tylko z astronomii ale także nauk jej pokrewnych. Ostatnim takim astronomicznym wydarzeniem był mój udział jako członek SOS PTMA na I Ogólnopolski Konwent Heliofizyczny „HELCON 2014”. Wraz z Tadeuszem Figlem i przychylnym władzom Zarządu PTMA zorganizowaliśmy w 2016 roku I Zjazd SOS PTMA NA obydwu zjazdach spotkaliśmy się z studentami i naukowcami astronomii oraz miłośnikami astronomii którzy prowadzą naukowe obserwacje Słońca. Moja działalność astronomiczna to nie tylko lokalny grunt miałem możliwość odwiedzenia kilku obserwatoriów astronomicznych i planetariów w Berlinie, Pradze, Brukseli, Lyonie, Zurichu. fot. Pan Adam Giedrys ze Szczecinka w swoim obserwatorium ( moja fotografia prywatna jedyna, która się zachowała 1971 rok).
Załączniki
ADAM GIEDRYS zdjęcie z 1971 roku
ADAM GIEDRYS zdjęcie z 1971 roku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedstaw się”