II Zjazd SOS PTMA

Re: II Zjazd SOS PTMA

Postprzez tafig » 10 wrz 2019, o 21:53

Mapka dojazdu oraz strona hostelu Silver, gdzie będziemy mieli nocleg.
http://gosciniecsilver.pl/includes/kontakt.html
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA
tafig

Re: II Zjazd SOS PTMA

Postprzez tafig » 20 paź 2019, o 17:25

Witam!
Jesteśmy po II Zjeździe SOS PTMA i należy wam się drodzy czytelnicy krótka relacja z tego wydarzenia. Dokładnie od 21 do 22 września w Obserwatorium w Piwnicach i Truszczynach trwał II Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Gdy zjawiliśmy się w Gościńcu Silver około godz.18.00 już kilka osób na nas tam czekało. Zostały przydzielone pokoje i ci co bardziej zmęczeni podróżą udali się na odpoczynek. My tzn. autor artykułu, Ania i Przemysław Tarasiewicz udaliśmy się na wykład w księgarni Kafka na starówce, który poprowadził Łukasz Lamża . Frekwencja na wykładzie bardzo dopisała bo zabrakło krzeseł, a temat był iście kosmiczny( czarne dziury). Gdy kolega Przemek jeszcze został na wykładzie ja udałem się do pewnej restauracji na spotkanie z przyjaciółmi: Pauliną Rosalską i Sebastianem Żurowskim. Paulina wyjeżdżała i nie mogła uczestniczyć w zjeździe, stąd propozycja spotkania na starówce.W restauracji spotkałem również Sebastiana Soberskiego, i Piotrka Konieczkę. Po spotkaniu udaliśmy się do hotelu, który dzięki dofinansowaniu z Z.G PTMA był naszym punktem noclegowym. Uczestnicy opłacali jedynie konferencyjne w wysokości 50 zł.. W sobotę po śniadaniu pojechaliśmy na konferencję do Piwnic. W głównej sali na której miały być wykłady postawiłem mój teleskop, który jeździ ze mną wszędzie gdzie dzieje się coś astronomicznego i powiesiliśmy banner SOS. Na tę okoliczność przygotowałem kilka prezentacji, między innymi moją o historii SOS PTMA. Swą prezentację zacząłem od apelu Jana Mergentalera zamieszczonego w Uranii nr.7 i 8/1951, poprzez powstanie w latach siedemdziesiątych Centralnej Sekcji Obserwacji Słońca i w 1988 Sekcji Obserwacji Słońca w skrócie SOS aż do chwili obecnej. W mojej prezentacji znalazły się także fakty czym zajmowałem się w danym czasie, między innymi list od Jana Mergentalera i dziennik obserwacji plam z lat 80, oraz praca maturalna na temat Słońce i Metody badań.Uczestnicy mogli z bliska obejrzeć wspomniane prace.Oprócz prezentacji o historii SOS PTMA usłyszeliśmy jeszcze wykład z klasyfikacji plam, który poprowadził Adam Derdzikowski. Prezentacja Adama miała w miarę prosty sposób przedstawić uczestnikom zjazdu klasyfikację plam według McIntosha.Następnie zaprezentowano film o historii Uranii i PTMA. O ostatnim zaćmieniu Słońca opowiadał nam Robert Szaj. Kolejnym prelegentem był Łukasz Wojtyniak który opowiedział nam o problemach w nauczaniu dzieci przedszkolnych, szczególnie z zajęć dodatkowych z astronomii. Sebastian Soberski zaprezentował nam film o hakerach wolności.Na koniec konferencji Grażyna Gawrońska emerytowany radioastronom w swojej prezentacji przedstawiła nam metodę radiowej obserwacji Słońca w paśmie 127 MHz, czyli na fali 2,36m Toruńskie obserwacje prowadzono 33 lata z trzema przerwami na remont lub wymianę anten.W przerwie pomiędzy prezentacjami można było wypić kawę i zjeść ciasto przygotowane przez Agnieszkę i Rafała Pukownik.Mogliśmy też skosztować smacznych mufinek upieczonych i przywiezionych przez Magdalenę Zwolińską jedną z uczestniczek zjazdu. Oprócz prelekcji mieliśmy również zwiedzanie; po części optycznej oprowadzał Maciej Mikołajewski a po części radiowej Sebastian Soberski. Niektórzy po raz pierwszy oglądali radioteleskop z bliska.Już to weszło w nawyk, że każdy uczestnik zjazdu nie tylko otrzymał imienny identyfikator wykonany przez Macieja Polaka z drukarni Tempoprint, mogliśmy po raz pierwszy podziwiać wspaniały banner również z tej drukarni. Maciej Mikołajewski uraczył nas prezentami: kubek i książeczka. Jak zwykle można było sobie coś dokupić w sklepiku Uranii. Tym razem hitem były wspaniałe koszulki Uranii czarne i w kolorze wiśni. Wieczorem około godz. 18.00 mieliśmy grilla przygotowanego przez Agnieszkę i Rafała. Sobota minęła w przyjaznej atmosferze i mimo, iż przygotowałem dość ambitny plan to myślę, że został zrealizowany i każdy uczestnik mógł ze zjazdu wynieść coś ciekawego. Niedziela powitała nas Słoneczkiem, które postanowiliśmy wykorzystać nie tylko do obserwacji ale również małego pokazu dla gości hotelowych. Słońce pokazywaliśmy na moim teleskopie 114 x 900 z wytrawionymi lustrami. Reakcja gości była największą nagrodą dla nas.Większość z oglądających nigdy nie widziała Słońca z bliska. Na spotkanie z Robertem Szajem udajemy się do Truszczyn oddalonych o 105 km. To co tam zobaczyliśmy wprawiło chyba nie tylko mnie w małe osłupienie. Na nasz przyjazd Robert wystawił dwa teleskopy słoneczne lunt o średnicy 100mm i 150 mm. Dla tego większego miał wybetonowany plac. Przez te teleskopy udało nam się zauważyć nieliczne małe protuberancje. Oprócz tego sprzętu w jego sali można było dostrzec spore reflektory bo 50 cali i 45 i kilka mniejszych. W sali medialnej Robert wyświetlił nam film z zaćmienia w Stanach Zjednoczonych. Porobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i wypiliśmy gorącą kawę. Te cztery godziny szybko upłynęły i około 15.00 rozjechaliśmy się do swych miejscowości.Wielu z nas miało jeszcze 300 km drogi do pokonania. Cieszę się, że mimo wielkiego zaangażowania Roberta w inne projekty bez żadnych wielkich próśb postanowił nas przyjąć u siebie i przekazać nam to czym od lat się pasjonuje.Ustaliłem, że kolejny zjazd odbędzie się w Grudziądzu a jego gospodarzem będzie Sebastian Soberski. Do zobaczenia za dwa lata.
Załączniki
IMG_4447.jpg
IMG_4447.jpg (221.7 KiB) Przeglądane 148 razy
IMG_4389.jpg
IMG_4389.jpg (194.56 KiB) Przeglądane 148 razy
IMG_4378.jpg
IMG_4378.jpg (146.51 KiB) Przeglądane 148 razy
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA
tafig

Poprzednia strona

Powrót do Ogłoszenia