Ważne dla obserwatorów!

Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Ważne dla obserwatorów!

Post autor: tafig »

Uwaga tyczy się obserwatorów Słońca, a więc tych, którzy systematycznie wykonują swoje obserwacje monitorując jednocześnie aktywność Słońca.
Każdy obserwator powinien wykonywać swoje obserwacje tym samym sprzętem( teleskopem) z tym samym powiększeniem. Wtedy nasze obserwacje będą miały sens. Jeśli będziemy zmieniać sprzęt to nasze obserwacje będą wypatrzone, a uzyskane wyniki mogą znacznie różnić się z wynikami wygenerowanymi z obserwacji wszystkich stacji SIDC Silso w Belgii. Jest to obserwatorium, które wylicza międzynarodową liczbę Wolfa na każdy dzień. Warunek jaki tam stawiają to wykonywanie obserwacji tym samym sprzętem przez 7 lat i co najmniej 7 obserwacji w miesiącu. Prosiłbym też obserwatorów o wpisanie w swoim profilu sprzętu jakim się posługują przy obserwacji Słońca.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Ważne dla obserwatorów!

Post autor: abc »

Wątpię, aby 100, 200 czy prawie 300 lat obserwatorom narzucano takie wymogi jak obecnie. Przeglądałem praktycznie każdy raport miesięczny od 1749r. Widziałem co nieco w nich. Chyba nawet miałem problemy z odczytaniem co niektórych. Pewne zmienne generowane przez obserwatorów w ciągu tych prawie 300lat wygenerowały wykresy i pozwoliły na wiele odkryć. Pielęgnowanie tych zmiennych w obecnych raportach, może być gwarantem ciągłości i kompatybilności tych specyficznych wykresów . Przeglądnąłem wyrywkowo z ostatniego roku i porównałem wyniki z SOS do tych w raportach na stronie SILSO i nie zauważyłem kolosalnych różnic mogących mieć poważny wpływ na całokształt. Gdy się je doda i podzieli, różnica jest nieznaczna. O to w tym wszystkim chodzi. Raporty dzienne są ważne, ale dużo nam nie powiedzą o przebiegu aktywności. Dopiero po zaokrągleniu do miesięcy, lat lub cykli pozwalają na dostrzeżenie porządku w chaosie. Nieznaczne rozbieżności dzienne nie mają aż takiego wpływu na te ważne końcowe wyniki, jednak oczywiście im ich mniej tym lepiej. Niestety widuję dużo innych błędów typu np. niewłaściwa data, źle podliczone, przepisane r końcowe, widywałem pewne nieścisłości wynikłe z czynnika ludzkiego nawet w raportach na stronie SILSO. Dlatego na SOS wyliczenia są robione przez skrypt, co wyklucza jeden z ewentualnych czynników ludzkich jakim jest koordynator sumujący. Pozostają tylko ewentualne pomyłki obserwatorów, których nie sposób uniknąć. Zdecydowanie najważniejsza jest liczba obserwatorów. Jeżeli jeden coś przeoczy, drugi odnotuje i wszystko się ładnie uśredni względem raportów wygenerowanych np 200 lat tamu. Osobiście jestem zdania, że lepiej jest komponować muzykę, niż tańczyć jak zagrają. Chociaż i tak wszyscy ziemscy obserwatorzy Słońca tańczą do rytmu jaki narzucił nam Pan Rudolf Wolf :D
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Ważne dla obserwatorów!

Post autor: tafig »

No my nie mamy aż tak rygorystycznych wymogów jakie stawiają inne sekcje ale chodzi głównie o to abyśmy starali wykonywać swoje obserwacje jedną metodą i tym samym sprzętem, który posiadamy a nie co chwilę innym. Zdaję sobie sprawę, że nie tylko koordynator ale wszyscy jesteśmy omylni i popełniamy błędy, nie tylko na polu astronomii ale w ogóle w życiu. Po to wymyślono zaawansowane technologicznie i naukowo sprzęt i programy. Po drugie ktoś kto używa małego refraktorka mógłby się zniechęcić do swoich obserwacji, a tego nie chcemy, gdyż obserwatorów Słońca w Polsce jest bardzo mało.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Ważne dla obserwatorów!

Post autor: abc »

Z tą jedną prawdziwą i ostateczną dzienną liczbą Wolfa jest taki problem, że w ciągu jednego dnia może ulec sporej zmianie. Obserwator poranny, może odnotować całkowicie inną liczbę R niż inny obserwator w godzinach popołudniowych Takich zmiennych tylko w ostatnich dniach dostrzegłem sporo. Tak więc, możliwe że ten czynnik może wygenerować większe różnice i mieć większy wpływ na rozbieżności niż te wynikłe przez zdolność rozdzielczą teleskopu, wzrok obserwatora, czy warunki atmosferyczne. :xsun2
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Ważne dla obserwatorów!

Post autor: tafig »

Zgadza się> Niestety tak się zwykle dzieje właśnie na początku cyklu i na końcu. Ostatnio mieliśmy właśnie takie jednodniówki, kiedy to obserwator wykonując swoją obserwację rano miał 0 a po południu już pokazała się plama i wtedy R była 11. tego ani warunków atmosferycznych nie przeskoczymy.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia”