Słońce 2020

Aktywność, minimum, rozbłyski ..., czyli to co teraz dzieje się na naszej najbliższej gwieździe.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Słońce 2020

Post autor: abc »

Obserwowałem ten obszar na danych z Stereo-A. Już go widać na dzisiejszym zdjęciu SOHO na brzegu tarczy słonecznej. :xsun2
Untitled 1.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Słońce 2020

Post autor: abc »

Niestety plamy ze wcześniejszego mojego postu, po wejściu w obszar widoczny z Ziemi, rozpłynęły się w słonecznym kotle. Dzisiaj widać kolejny ciekawy obszar. Jeżeli ktoś będzie miał pogodę, to być może będzie w stanie dostrzec jedną, wyglądającą na dość sporych rozmiarów plamę na brzegu Słońca.
ScreenHunter 99.png
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Słońce 2020

Post autor: abc »

Na do widzenia, słoneczko żegna się powtórną sporych rozmiarów plamą w bardzo bliskich okolicach obszaru 2575 gdzie niedawno został plamy wchłonięte. :haha
18102020.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Słońce 2020

Post autor: abc »

Dzisiaj zaktualizowałem wykresy na stronie SOS. Co prawda brakuje jeszcze grudniowego końcowego wyniku, jednak warto zwrócić uwagę na rocznym wykres. Pomimo dość dużego lenistwa naszego Słońca i późne "przebudzenie", widać dość spore wychylenie dla 2020r. Na wykresach minimów bez większych zmian. Od ostatniej aktualizacji dodałem tylko 1 dzień. Warto zwrócić również uwagę na wykresy zależności miedzy całkowitą ilością dni w danym minimum, a okresem w jakim one wystąpiły. W przypadku obecnego minimum brakuje jeszcze tylko 17 dni, aby słupek zrównał się z liczbą dni w poprzednim minimum między cyklami 23-24. Jednak wykres przedstawiający okres w jakim liczone są te dni, nie śpieszy się za słupkiem wykresu z poprzedniego minimum.
Pod linkiem http://sos.poa.com.pl/diagrams/sun_wind2.php można zobaczyć na razie w bardzo uproszczonej formie trzy wykresy zależności prędkości, temperatury i gęstości wiatru słonecznego. Gdy dodam odniesienie do jednostek i dni, umieszczę do niego link na stronie głównej. Wykres gęstości bywa dość kapryśny, dlatego czasem trzeba dość sporo przewinąć stronę w dół, aby go zobaczyć. Wykresy generowane są z ostatnich 7 dni.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Słońce 2020

Post autor: abc »

Zakończyliśmy rok 2020, więc pora i na zakończenie tego tematu. Pod względem aktywności, 2/3 roku 2020 nas nie rozpieszczało. Mieliśmy sporo "cichych" dni na słońcu. Jedno z dłuższych, trwało ponad jeden miesiąc i pobiło rekord względem wcześniejszych trzech minimów. Końcówkę roku kończymy z optymistycznymi prognozami co do wzrostu aktywności plamotwórczej Słońca. Co prawda zapowiadają się ciekawe obraz w teleskopach z plamami na Słońcu, ale niestety okupione to będzie również większym zagrożeniem dla błękitnej planety zamieszkałej przez organizmy żywa, szczególnie te, coraz bardziej uzależnione od dobrodziejstw technicznych. Myślę, że w już obecnym roku 2021 można się spodziewać jeszcze około 30-80 dni bez plam słonecznych. Zakres szeroki i wysoki ze względu na specyfikę obecnego bloku minimum, który powinien w roku 2021 domknąć otwarty nawias w roku 2016. Warto wspomnieć o pewnym, że tak to nazwę sukcesie SOS. O ile dobrze kojarzę, poprzedni i zarazem pierwszy start tej organizacji nie przetrzymał najbliższego minimum. Podczas wzmożonej aktywności słonecznej powinno być trochę z górki. :xsun2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualnie na Słońcu/Currently on the Sun”