Spacerkiem po niebie.

Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Spacerkiem po niebie.

Post autor: tafig »

Jutro o 20 nad Flintą (tam, gdzie odbyły się wianki) organizujemy oglądanie nieba!
Przyjdźcie! Będzie ciekawie!

Tadek Astrotafig
Jeśli ktoś nigdy nie widział nic oprócz gwiazd widocznych gołym okiem to serdecznie zapraszam. Będzie można kupić najstarsze czasopismo astronomiczne tylko za 5 zł. Będziemy oglądać to czego nie widać przez teleskop. Nauczymy się "spacerować" po Niebie.







obrazek

Tak wygląda miejsce naszego spontanu.
IMG_20210902_153526.jpg
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Spacerkiem po niebie.

Post autor: tafig »

Od kiedy zostałem odkryty moim celem było zrobić coś dla swojej społeczności. Pomysł pokazu nieba kwitł w mojej głowie jeszcze za rządzenia poprzedniego Wójta. Mimo, iż zorganizowałem dwa spotkania to nie były one na taką skalę. W ustalonym dniu przed godziną 20.00 udałem się na naszą miejscówkę. Po dotarciu tam zastałem tylko trzy osoby, wraz z Panią dyrektor GOK. Mieliśmy pewne obawy, czy Ryczywolanie przyjdą na spotkanie. Jednak po jakimś czasie zaczęły docierać osoby, które chciały poznać tajniki letniego nieba. Temperatura na dworze była znośna i niebo było dla nas łaskawe. Zabrałem się za składanie teleskopu. Po chwili dotarł do nas kolega Krzysiek Rzyski ze Swarzędza z swoim edkiem na montażu HEQ5. Miał do nas dołączyć jeszcze Przemek Tarasiewicz z Chodzieży ale wcześniej umówił się z kolegami z okolicy również na obserwacje. Na całe szczęście zjawił się Krzysiek Wojtasik, gość z teleskopem, o którym nie wiedziałem. Zanim pojawiły się na niebie gwiazdy opowiadałem o tym jak zostałem astronomem amatorem. Nasz pokaz zaczęliśmy od planety Jowisz z czterema jego księżycami Galileuszowymi. Później przyszedł czas na Saturna. W moim teleskopie nie był on tak okazały bowiem moim celem było pokazanie uczestnikom spotkania gromad otwartych i kulistych, dlatego założyłem okular 2" led 25mm. W międzyczasie pokazywałem wskaźnikiem laserowym kolejne gwiazdozbiory i uczyłem znajdowania gwiazdy Polarnej. Jak niebo zrobiło się ciemniejsze ustawiłem teleskop na gromadę kulistą w Herkulesie M13. Ludzie chętnie ustawiali się w kolejce do teleskopu by na własne oczy ją zobaczyć. Kolejny strzał wykonałem w Hi i Xi Perseusza by jeszcze bardziej rozkochać uczestników w gwiazdach. Tymczasem Krzysiek Rzyski ustawił teleskop i pokazywał Saturna tym, którzy przyszli później. Również Krzysiek Wojtasik miał Saturna ustawionego w teleskopie. Po 22.00 niestety teleskopy zaczęły się robić mokre od rosy. Ludzie tez pomału zaczęli się rozchodzić do swych domów. Zostali tylko najwytrwalsi. Podczas pokazu Pani Ania Nowicka sprzedawała archiwalną Uranię za co jej dziękuję. My zakończyliśmy się składać po 23.00. Umówliśmy się z Panią Anią, iż musimy to powtórzyć w porze zimowej, kiedy na niebie będzie królował Orion z jego majestatyczną mgławicą M42. Mieliśmy też ochotę na Księżyc, który w tym czasie wschodził rychło rano w fazie małego sierpu. Kiedy dotarłem do domu pojawiły się pierwsze artykuły na portalu Oborniki nasze miasto.pl.
https://oborniki.naszemiasto.pl/przybli ... pARA2xHYeM
Także na portalu GOK Ryczywół ukazał się krótki artykuł wraz ze zdjęciami.
2sn.jpg
3sn.jpg
4sn.jpg

obrazek


obrazek


obrazek


obrazek


obrazek


obrazek
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z obserwacji astronomicznych”