PERSEIDY

Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

PERSEIDY

Post autor: tafig »

Jak co roku z końcem lipca i początkiem sierpnia świat północnej półkuli emocjonuje się "deszczem spadających gwiazd" z roju Perseid. Właśnie za niedługo orbita tego roju przetnie orbitę Ziemi i będziemy mogli oglądać spektakularne zjawisko na niebie zwane deszczem Perseid. Dlaczego rój ten nazywamy Perseidami? A no dlatego, że radiant ( pozorne miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory) umiejscowiony jest w gwiazdozbiorze Perseusza. Poniżej prezentuję pozycję roju wygenerowaną z programu Nocny Obserwator dla miejscowości Ryczywół dn.13. sierpnia 2021 roku.
Perseidy Ryczywół około 21.00.jpg
Choć rój widoczny jest już od 17 lipca do 24 sierpnia to jego maksimum przypada na 12, 13 sierpnia. Wtedy można zobaczyć, jeśli pogoda i warunki do obserwacji pozwolą około 100 meteorów na godzinę. Skoro na pogodę nie mamy wpływu to warunki możemy już sobie wybrać takie aby widzieć meteory( ślady przelotu meteroidów- drobin kosmicznego pyłu) z dala od świateł ulicznych.
Jaką najlepiej przyjąć pozycję do oglądania tych zjawisk. Otóż najlepszą pozycją będzie pozycja leżąca z powiedzmy kocem pod głową lub półleżąca na leżaku. Patrzymy tak aby objąć jak największy fragment nieba od kierunku północnego do wschodniego. Oczywiście najlepszą porą będzie godzina, dwie po północy, wtedy jest wystarczająco ciemno aby zobaczyć meteory te najsłabsze ale też pozycja roju będzie na tyle wysoko, że nasz komfort oglądania znacznie się poprawi. Bardziej zaawansowani obserwatorzy mogą się pokusić o samodzielne wyznaczenie radiantu roju. W tym celu należy przygotować sobie mapkę z interesującymi nas gwiazdozbiorami i po każdym przelocie narysować ślad meteoru na mapce zaznaczając oczywiście czas, jasność meteoru, barwę i jego szybkość. Po zakończonej obserwacji przedłużamy ślady wszystkich meteorów wstecz. Kiedy ślady nam się przetną będzie to nasz radian meteoru. Zjawisko deszczu meteorów gwarantuje nam przednią zabawę połączoną z wątkiem naukowym. Poniżej w załączniku mapka do wydruku.
Załączniki
brno-01.pdf
(166.53 KiB) Pobrany 99 razy
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły SOS PTMA”