Obserwacja Słońca - metodyka.

Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Obserwacja Słońca - metodyka.

Post autor: SPUNTI »

Obserwację powierzchni Słońca głównie grup słonecznych wykonuję w dwojaki sposób:
1. Obserwacja wizualna – do tego celu wykorzystuję teleskop „słoneczny” a konkretnie z wytrawionym lustrem, który stanowi jednocześnie filtr skutecznie „zagłuszając” silny blask Słońca. Teleskop posiada średnicę wytrawionego lustra ma 114 mm i ogniskowej 1000 mm. Przy zastosowaniu odpowiednich okularów i nałożeniu na nich filtru uzyskuję obraz 25 x i 50 x.
2. Obserwacja fotograficzna - głównie do tego celu wykorzystuję reflektor TN203/800 + oprzyrządowanie i refraktor Sky - Watcher 90/900 + oprzyrządowanie
Nie kiedy do wykonania obserwacji tarczy słonecznej ale znacznie rzadziej stosuję metodę obserwacji tzw. ekran słoneczny o wymiarach 45x45 cm dołączony do S-W90/900
Do fotografowanie używam dwóch aparatów fotograficznych Canon EOS550D i 300D (po modyfikacji). W ostatnim czasie używałem kamerki CCD ZWO120ASI, jednak nie jest ona moją własnością i będę musiał się z nią pożegnać.
Na obiektyw teleskopów zakładam specjalne (ringi) naciągnięte folią ND5.0 , który pozwala na wykonania bezpieczne i bezpośrednie obserwację tarczy słonecznej. Przy dobrych warunkach pogodowych zapewnia on komfortową obserwację Słońca. Ma on ogromną zaletę przepuszcza on tylko 0,0001% światla słonecznego. Właśnie przez niego możemy m/n zobaczyć w grupach liczne plamy słoneczne, pochodnie, a niekiedy granulacje co jest ogromnym ukoronowaniem całej obserwacji. Do fotografowanie używam drugiego filtru ND3.8 ma on inne całkiem właściwości. Nie nadaje się on do bezpośredniej obserwacji lecz do fotografowania powierzchni tarczy słonecznej
Aparat fotograficzny umieszczam wyciągu okularowym jako body i wykonuję zdjęcia w ognisku zwierciadła głównego. Aby uzyskać większe powiększenie zdjęcia używam soczewki Barlowa 2x lub 3x zazwyczaj je stosuję przy ciekawszych grupach w celu uzyskania więcej ciekawszych szczegółów.
Fotografując Słońce ustawiam czas w zależności od warunków pogodowych ISO100-400 czas 1/500 – 1/2000. Wykonują 30 – 120 klatek później specjalnym programem RegiStax stackuję zdjęcia w odpowiedni sposób je obrabiając wyciągając z nich jeszcze więcej szczegółów.
Załączniki
zamocowanie aparatu (body)
zamocowanie aparatu (body)
obserwacja wizualna
obserwacja wizualna
teleskop+wytrawione lustro
teleskop+wytrawione lustro
mój ekran słoneczny
mój ekran słoneczny
plama ND3.8
plama ND3.8
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły SOS PTMA”