Kilka uwag dla zaczynających obserwacje Słońca.

Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Kilka uwag dla zaczynających obserwacje Słońca.

Post autor: tafig »

W jakim wieku zacząć obserwacje Słońca? Ja zacząłem swoje obserwacje mając 16 lat. Czy można wcześniej? Oczywiście, że tak. Na obserwację każdy wiek jest dobry. Przykładem dziecka, które prowadziło swoje obserwacje może być chociażby Kinga Moskal, która przez parę lat wysyłała nam swoje raporty. Oczywiście małe dzieci powinny obserwować Słońce w towarzystwie osoby starszej. Ma to na celu zabezpieczenie najwyższego bezpieczeństwa podczas obserwacji. Takim przykładem jest Grupa Abelowa prowadzona przez astronoma zawodowego Panią Justyna Put. Czy należy się bać takich obserwacji? Oczywiście, że nie. Należy jedynie myśleć o tym co się robi i z czym mamy do czynienia.
Czy potrzebujemy dużego i drogiego teleskopu aby systematycznie prowadzić obserwacje Słońca? Ja odpowiadam, że wcale nie musimy mieć dużego i drogiego teleskopu do tego typu obserwacji. Skoro nie duży i drogi to jaki byłby wystarczający? Znam osoby, które prowadziły swoje obserwacje mając małą lunetkę o średnicy 50 mm, czy 68 mm tak jak ja kiedyś. Jeśli taki teleskop czy lunetkę zakupić to jaki to byłby koszt? Na forach astronomicznych można by taką lub podobną lunetkę zakupić nawet za 100 zł. Jeśli chcielibyśmy kupić w sklepie to koszt wyniósłby około 200 zł. Nie wierzycie?
https://deltaoptical.pl/teleskop-acuter-newton-50mm...

To właśnie taki mały teleskop może być tym, przy którym nauczymy się nieba i prowadzenia obserwacji Słońca. Należałoby do niego dokupić folię ND5 i ewentualnie okular metalowy.
Lepszym rozwiązaniem, troszkę droższym będzie nevton 114 x 900

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... k-1149-eq2...
Ok. Skoro mamy już ten upragniony teleskop to jaką technikę wybrać? Która będzie dla mnie lepsza?
Na początek mamy dwie techniki: wizualną i po przez projekcję. Załóżmy, że wybieramy technikę wizualną, to o czym musimy pamiętać.


obrazek


Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy mamy założony filtr mylarowy ND 5 lub szklany. Sprawdzamy również jego zamocowanie. Czy aby jest stabilne i filtr nie spadnie nam podczas obserwacji. Najlepiej w tym przypadku kupić filtr w obudowie dostosowany do średnicy tubusa teleskopu. Co dalej? Jeśli mamy zamontowany szukacz to również musimy założyć na nim filtr.
Jeśli zrezygnujemy z szukacza to będziemy musieli poradzić sobie z nastawieniem teleskopu na Słońce bez niego. Ja w obserwacji wizualnej nie używam w ogóle szukacza. Jak zatem nastawić teleskop bez szukacza na Słońce? Bardzo prosto. Kierujemy nasz teleskop mniej więcej na tę wysokość ( troszkę niżej lub wyżej) niż znajduje się Słońce nad horyzontem a następnie patrząc przez okular podnosić lub obniżać kąt teleskopu.
Co zrobić jeśli wybierzemy metodę projekcji.

obrazek

Wiadomo, że w tej metodzie nie potrzebujemy filtra. Całość promieni słonecznych odbita od zwierciadła w przypadku reflektora przechodzi przez okular i tworzy obraz na ekranie umocowanym w pewnej odległości od okularu. Aby nasz obraz tarczy słonecznej był ostry regulujemy wyciągiem okularowym to wsuwając lub wysuwając okular. Uwaga! Stoimy za teleskopem i patrzymy na ekran a nie w okular, gdyż można utracić wzrok.


obrazek


To tyle wstępnych uwag dotyczących początków obserwacji Słońca
jeszcze mój filmik instruktażowy dotyczący projekcji.
Załączniki
Zdjęcie z teleskopem1.JPG
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły SOS PTMA”