AlmSOS

Awatar użytkownika
tafig
Posty: 295
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 27 times
 Polubiane: 16 times
Kontakt:

AlmSOS

Post autor: tafig »

Program Rafała Tomasika do obserwacji Słońca. Bardzo intuicyjny każdy sobie z nim poradzi.

Opis programu AlmSOS

Po ściągnięciu pliku spakowanego WinRar wklejamy go do nowego folderu uprzednio utworzonego i rozpakowujemy w tym folderze. Tam znajdujemy ikonkę z instalką programu.
ikonka.jpg
Klikamy na ikonkę i otwiera nam się okno programu.
st.pr.jpg
U góry w okienku ustawiamy datę i czas obserwacji. Poniżej w okienku z napisem CET ustawiamy strefę czasową ( czas letni w Polsce +2 )

Okienko „Siatka” – likwiduje siatkę na tarczy Słońca
Okienko „Opis” – Likwiduje opisy na zewnętrznej tarczy ( Szerokość heliograficzna)
Po kliknięciu na tarczy zaznaczy nam się na czerwono punkt którego w lewej rubryce i okienku „ Wielkość” możemy powiększyć 5 razy. W lewej rubryce również w tym czasie zostaną wypisane współrzędne punktu X,Y oraz współrzędne plamy lub grupy L,B.. Po skonczeniu zaznaczania a możemy to zrobić 20 razy raport możemy zapisać klikając na okienko” Zapisz”. W tym miejscu w okienku „ Otwórz” możemy otwierać zapisane raporty.
Druga opcja to stworzenie szkicu o rozdzielczości tarczy 601x601 i obrazka 641x641 koniecznie BMP, a następnie otwarcia go klikając na okienko Rysunek z obserwacji ( okienko obok). Po otwarciu rysunku i zaznaczeniu miejsc, w którym naszkicowaliśmy nasze plamy odczytujemy współrzędne plam lub grup. Rys. poniżej
zaz1.jpg


Kolejne okienko z prawej u dołu programu „Invert” pozwala na odwrócenie tarczy do góry nogami( dla teleskopów z wytrawionymi lustrami) Po skończeniu klikamy na EXIT.
alsos.rar
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ