Minimum słoneczne.

Historia, teoria, badania, przyszłość, wpływ Słońca na ziemię itp.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Minimum słoneczne.

Post autor: abc »

Na tej podstronie :arrow: test.php można zobaczyć kilka wykresów procentowych zależności dni bez i z plamami na tarczy słonecznej. Przydało by się zrobić symulację video, lub gif przynajmniej jednego wykresu. :xsun

Obecne minimum poniżej. Niebieski kolorek powinien się jeszcze zmniejszyć, spaść poniżej 30% :?: :?:
ScreenHunter 151.jpg
Awatar użytkownika
Marek Pacuk
Społeczność SOS
Posty: 8
Rejestracja: 24 lut 2019, o 20:40

Re: Minimum słoneczne.

Post autor: Marek Pacuk »

Obawiam się, że niebieski kolorek może się znacznie powiększyć niestety.

viewtopic.php?f=4&t=54#p461
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Minimum słoneczne.

Post autor: abc »

Poniżej screeny zależności procentowej pomiędzy dniami z i bez plam słonecznych w trzech ostatnich pełnych minimach licząc od pierwszego do ostatniego dnia bez plam

1. Pomiędzy cyklami 21-22
Minimum pomiędzy 21 i 22 cyklem
Minimum pomiędzy 21 i 22 cyklem
ScreenHunter 163.jpg (27.5 KiB) Przejrzano 804 razy
2. Pomiędzy cyklami 22-23
Minimum pomiędzy 22 i 23 cyklem
Minimum pomiędzy 22 i 23 cyklem
ScreenHunter 164.jpg (28.41 KiB) Przejrzano 804 razy
3. Pomiędzy cyklami 23-24
Minimum pomiędzy 23 i 24 cyklem
Minimum pomiędzy 23 i 24 cyklem
ScreenHunter 165.jpg (29.13 KiB) Przejrzano 804 razy
Minimum pomiędzy cyklami 23 -24 mimo dość znacznej różnicy względem pozostałych dwóch (21-22 i 22-23), nie przekroczyło wartości 30% bez plam na tarczy słonecznej. Spodziewałem się większej rozbieżności podobnie jak w liczbach dni bez plami i w okresu od pierwszego dnia bez plam do ostatniego zarejestrowanego. Stąd ta sugestia dla obecnego minimum, że kolor niebieski zejdzie poniżej 30%. Miałem zrobić, uwzględniając średnią miesięczną, symulację dla przynajmniej jednego pełnego minimum, ale jednak dużo z tym pracy i odpuściłem, przynajmniej na razie. Było by fajnie widać, jak od początku do końca zmieniają się względem siebie oba kolory.

Mając na uwadze pozostałe cykle, zrobiłem dwie proste symulacje początku przyszłego cyklu. Pierwsza pesymistyczna uwzględniająca dwunastoletni okres do kolejnego przebiegunowania, ale może być jeszcze gorzej, czyli przerwa trzynastoletnia, lub większa. 3,5 lat to taki średni, trochę naciągnięty okres wzrostu wykresu aktywności po minimum. Poniżej moja pesymistyczna amatorska symulacja :D
pesymistyczny.jpg
Optymistyczny wariant wydarzeń przewiduje, że przed nami jeszcze max około 1,5 lat minimum przy uwzględnieniu dziesięcioletniego okresu do kolejnego przebiegunowania. Może być jeszcze lepiej i na początku kolejnego roku zacznie się coś dziać. :hura
optymistyczny.jpg
Jeśli słoneczko nie zaskoczy nas czymś nowym, to kolejny 25 cykl powinien dopasować się pomiędzy wyżej przedstawionymi wariantami. Przynajmniej tak mi się wydaje. Podaję link do wersji wykresu do 2026r, z którego robiłem powyższe moje symulacje. Z czasem gdy znowu zacznę coś w nim grzebać, może się nieco zmienić. :arrow: http://sos.poa.com.pl/diagrams/sun1749_2.php
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolna dywagacja o Słońcu/Free Dissertation on the Sun.”