Aktywność słoneczna a życie na Ziemi

Historia, teoria, badania, przyszłość, wpływ Słońca na ziemię itp.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Aktywność słoneczna a życie na Ziemi

Post autor: abc »

W 2012 roku Pan Jerzy Zagrodnik http://sos.poa.com.pl/index.php?go=16 napisał dla SOS.PTMA krótki, aczkolwiek iście ciekawy artykuł o wpływie aktywności Słońca na ludzi. Sam wpływ na organizmy żywe zamieszkujące naszą planetę jest oczywisty i nie podlega dyskusji. Ostatnich kilka zdań brzmi jednak dość groteskowo.
Obserwując rozbłysk, można więc o około dobę naprzód przewidzieć pogorszenie się stanu zdrowia chorych. Aktywność Słońca ma przemożny wpływ na naszą psychikę, już w 1928 roku angielski lekarz K. Morrel wykazał, że ilość zabójstw, samobójstw, wypadków drogowych rośnie wraz ze wzrostem aktywności Słońca. Także zauważono, że ilość zbiorowych histerii, przestępstw i społecznych niepokojów nasila się w rytm aktywności Słońca. Jerzy Zagrodnika
Czyżby faktycznie rozbłyski słoneczne, których jest najwięcej przy zmożonej aktywności naszej gwiazdy miały tak ogromny wpływ na ludzką psychikę? W sieci na razie znalazłem tyko kilka krótkich informacji nie wnoszących nic nowego do powyższego artykułu Pana Jerzego Zagrodnika. :?
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: Aktywność Słoneczna a życie na Ziemi

Post autor: tafig »

Chyba najbardziej poczytna książka opisująca te zjawiska zastała napisana przez mojego mentora prof. Jana Mergentalera, w której właśnie można o tym przeczytać. Myślę, że jest to jednak zwykła statystyka, która akurat pasuje do rozbłysków na Słońcu. To pewnie tak samo jak mówi się, że w czasie pełni Księżyca jest więcej samobójstw.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Re: Aktywność Słoneczna a życie na Ziemi

Post autor: lukasz_kucemba »

Zgodzę się z Tadeuszem. Zawsze z dużym dystansem podchodze do takich newsów. Wydaje mi się że mogło to być pokierowane emocjami. Dla mnie istotne jest podparcie się nauką i badaniami. Tak czy inaczej chyba w 2017 roku w Uranii ukazał się cykl bardzo ciekawych artykułów o wpływie zanieczyszczenia światłem na organizmy.
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Re: Aktywność Słoneczna a życie na Ziemi

Post autor: lukasz_kucemba »

Ponadto wydaje mi sie, że rozbłyski stanowią dużo większe zagrożenie dla urządzeń elektronicznych niż dla samych ludzi. Jak to miało miejsce w 1859 roku.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: Aktywność Słoneczna a życie na Ziemi

Post autor: tafig »

Dokładnie. Jeszcze w obecnych czasach, ale nie pamiętam roku koleżanka mieszkająca w Szwecji sygnalizowała podczas rozbłysku klasyX awarię telefonu komórkowego.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolna dywagacja o Słońcu/Free Dissertation on the Sun.”