Nowy Biuletyn Zaćmieniowy

Awatar użytkownika
SPUNTI2021
VIP
 Polubił: 3 times
 Polubiane: 197 times

Nowy Biuletyn Zaćmieniowy

Post autor: SPUNTI2021 »

Mam pomysła?..... może wznowimy II wydania po 9 latach specjalnego numeru zaćmieniowego. Ten numer byłby pracą zbiorową uzupełniony tematyką zaćmienia Księżyca, tranzytów planet Wenus i Merkurego i sposoby ich obliczeń… co Sekcja SOS PTMA na to? przydałby się ten następny volumen tym bardziej w 2025 i 2026 roku na obszarach Polski przypadnie częściowe zaćmienie Słońca.
Załączniki
fb_1.JPG
Awatar użytkownika
tafig
VIP
 Polubił: 287 times
 Polubiane: 149 times

Re: MAM POMYSŁA ... :-)

Post autor: tafig »

Jestem za, jak sam wiesz to sporo pracy.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
SPUNTI2021
VIP

Tadeusz .... na pewno dalibyśmy radę, Mariusz z Krosna ma dużo ciekawych materiałów obserwacyjnych, ty zapewne również moglibyśmy porozumieć z innymi osobami chętnych do stworzenie pracy zbiorowej Tadeusz rozruszaj temat w wydaniu tej pracy, fajnie byłoby gdyby PTMA z Prezesem się również włączyło .... :-)
Awatar użytkownika
tafig
VIP

SPUNTI2021 pisze: 20 paź 2023, o 18:31 Tadeusz .... na pewno dalibyśmy radę, Mariusz z Krosna ma dużo ciekawych materiałów obserwacyjnych, ty zapewne również moglibyśmy porozumieć z innymi osobami chętnych do stworzenie pracy zbiorowej Tadeusz rozruszaj temat w wydaniu tej pracy, fajnie byłoby gdyby PTMA z Prezesem się również włączyło .... :-)
Oczywiście zrobię co w mojej mocy bo również zależy mi na konkretnym zaznaczeniu zaćmienia w 2025 roku w Hiszpanii, gdzie z pewnością będzie organizowana przez PTMA wyprawa. Tutaj na pewno mamy ze sobą prezesa Janusza Jagłę. Wiem, że Mariusz organizuje wyprawę na zaćmienie w 2024 roku do USA. To zaćmienie jest dla mnie jakby poza moimi możliwościami i finansowymi i zdrowotnymi. Lepiej przedstawia się zaćmienie całkowite widoczne z terenu Hiszpanii, zwłaszcza, że mamy tam swoich obserwatorów.
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP

Re: Nowy Biuletyn Zaćmieniowy

Jeśli chodzi i strukturę biuletynu to musimy się zastanowić jak on ma wyglądać. Czy na początek dajemy krótką wzmiankę o przebiegu samego zjawiska, tak jak to było w poprzednim biuletynie, czy od razu przechodzimy do konkretnego zjawiska na dany rok i tabel zaćmienia. Na pewno przez 9 lat ceny poszły znacząco w górę i będziemy musieli pójść na kompromis jeśli chodzi o ilość stron. Chciałbym abyście się wypowiedzieli w tym temacie. Czeka przed nami sporo pracy a do pierwszego zaćmienia w USA zostało już niewiele czasu.

Taki cennik znalazłem dla sprawdzenia.
https://kseronimar.szczecin.pl/cennik/

Dla biuletynu 40 stron koszt wydruku 1 strony w kolorze dojdzie do 3 zł, a nawet więcej za stronę.
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
SPUNTI2021
VIP

tak, to musi być wspólna decyzja z drugiej strony myślę, że bez PTMA nie damy rady zapewne cena tutaj odgrywa najważniejszą rolę
Awatar użytkownika
tafig
VIP

Ja uważam, żeby w tym biuletynie nie skupiać się na wyjaśnianiu zjawiska zaćmienia ale skupić się na konkretach. Jeśli chodzi o wyjaśnienie zjawiska zaćmienia Słońca to w tekście można dołączyć odsyłacz do specjalnego biuletynu zaćmieniowego dostępnego do pobrania w pdf z naszej bazy na forum.
TN 200 x 1000
Adamsospoa
Społeczność SOS
 Polubił: 268 times
 Polubiane: 16 times

Post autor: Adamsospoa »

Mnie się bardzo podoba pomysł.
Jeszcze nic nie przemyślałem ale tak na szybko.
1. Może być szersza praca dostępna w pdf a do druku okrojona wg idei Tadka.
2. Gdy będzie beż teorii to możliwe, że praca odstraszy młodych adeptów obserwacji, początkujących obserwatorów. Gdy jest temat wyjaśniony i pokazany to jest większe zrozumienie co, jak i dlaczego się obserwuje, fotografuje, mierzy itp.
3. Ja jestem zainteresowany ale muszę przejrzeć poprzednie wydanie bo nie mam koncepcji co ja bym mógł wnieść.
4. Nie mam w chwili obecnej zdania, pomysłu co do tematu
5. Dobrze by było jednak wydać też w języku np. angielskim, innym w pdf. To by podniosło prestiż.
Ale jak wyżej nie wiem co, jak i ile ale pomysł bardzo dobry.
Awatar użytkownika
tafig
VIP

Myślę Adam, że każdy, który kończył szkołę ma pojęcie o zaćmieniu, nie licząc płaskoziemców oczywiście. Po taki przewodnik będzie sięgał już ktoś kto dysponuje minimalną fachową wiedzą z zakresu astronomii szkoły podstawowej i średniej. Stąd wzięła się moja propozycja aby nie rozwodzić się nad samym zjawiskiem i historią wcześniejszych zjawisk bo to nam zwiększy ilość stron biuletynu. Nie będzie biuletyn wydany dla ogółu bo na to nas nie stać. Będzie to wydanie zaściankowe dla tych, którzy chcą zakupić. Czekam też na innych, którzy jeszcze nie dawno gwarantowali swój byt na forum, czy chacie, a którzy się nie pojawiają.
TN 200 x 1000
Adamsospoa
Społeczność SOS
 Polubił: 268 times
 Polubiane: 16 times

Post autor: Adamsospoa »

Masz rację tak myślę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty SOS PTMA”