Książki o Marsie

Awatar użytkownika
plejads
Społeczność SOS
Posty: 242
Rejestracja: 22 gru 2021, o 21:18
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 130 times

Książki o Marsie

Post autor: plejads »

Cześć. Chciałem tutaj zostawić dwie propozycję dla miłośników Marsa. Pierwsza książka to ''Czerwona planeta'' Stanisława Brzostkiewicza. Kupiłem ją na allegro za jakieś 5 zł, wydanie z 1976 roku. Książka ma swoje lata, ale jest bardzo prosta w odbiorze. Posiada kilka bardzo ciekawych rozdziałów m.in: przewodnik po Marsie, sezonowe zmiany na Marsie, astronautyczne mapy Marsa czy wygląd nieba na Marsie. Książka pomogła mi przede wszystkim zrozumieć jak zmieniają się pory roku na Marsie, gdyż temat ten bardzo mnie interesuje.

Drugą propozycją jest książka Davida Weintrauba ''Mars. W poszukiwaniu życia''. Oto opinie, które możemy spotkać na tylnej okładce książki:
Mars przypadnie do gustu zarówno miłośnikom astronomii na co dzień niezwiązanym ze światem nauki, jak i specjalistom pragnącym dowiedzieć się w jaki sposób doszliśmy do obecnego stanu wiedzy o Czerwonej Planecie. Chronologiczne przedstawienie kolejnych tez, badań i wniosków może być szczególnie wartościowe dla studentów, astronomii, geologii, planetologii, chcących dobrze zgłębić tajniki procesu badań naukowych.
Radosław Kosarzycki, `Puls Kosmosu`
..................
Książka mimo że pisana w formie narracji, bardzo rzetelnie oddaje stan najnowszych badań astronomicznych, odwołując się do oryginalnych prac naukowych. Zawiera mnóstwo szczegółów, które składają się na pasjonującą opowieść o badaniach astronomicznych.
Prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz, Zakład Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
..................
Czytając książkę, można wraz z autorem prześledzić chronologię powstawania i upadania teorii, dotyczących istnienia życia na Marsie, zwłaszcza od momentu, gdy okazało się, że ma on prawie takie samo nachylenie swojej osi obrotu do płaszczyzny orbity, jak Ziemia i że długość marsjańskiej doby niewiele różni się od naszej. Rozpaliło to wyobraźnię ówczesnych astronomów, a także ich następców. Z książki można dowiedzieć się, że astronomowie to też ludzie ze swoimi pragnieniami i słabościami, gdzie często szansa na zapisanie się w historii brała górę nad rzeczywistością i realnymi możliwościami badacza.
Ariel Majcher, Klub Astronomiczny Almukantarat Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

Osobiście także polecam tą książkę wszystkim astro-fanom oraz miłośnikom Czerwonej planety. Pierwsza część to trochę historii i może na początku zniechęcić czytelnika, ale kolejne rozdziały zdecydowanie zaczynają wciągać do lektury.
Załączniki
272620381_460155439153708_2657905879651508224_n.jpg
257747452_2458696664261778_5161327544121495013_n.jpg
272617034_995566381323490_3551503114279620010_n.jpg
272250671_2126682540833955_5528464042434449559_n.jpg
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 832
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 296 times
 Polubiane: 153 times

Re: Książki o Marsie

Post autor: tafig »

Obydwie książki mam. Jedną to kupiłem jako nową, a tę drugą wygrałem w konkursie.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 832
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 296 times
 Polubiane: 153 times

Re: Książki o Marsie

Post autor: tafig »

Mam jeszcze trzecią. Tytuł Planeta Mars
Autor Hieronim Hurnik nieżyjący już były dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UAM.
Wydawca Robert Szaj Fundacja Nicolaus Copernicus Truszczyny.
„PLANETA MARS”
Autor: Hieronim Hurnik
Rok wydania: 2018
Format: 17 x 24 cm
Stron: 184
Twarda oprawa
Planeta Mars od najdawniejszych czasów wzbudzała wielkie zainteresowanie u badaczy Kosmosu. Od 40 lat nie było też na naszym rynku rzetelnej publikacji poświęconej tej planecie, ale teraz to się zmieniło.

Ta książka to najnowsze kompendium wiedzy o Marsie, które ukazało się w szczególnym momencie, to znaczy w pobliżu „wielkiej” opozycji planety, która miała miejsce 27 lipca tego roku.

Czytelnik znajdzie tu między innymi: aktualny stan wiedzy o „Czerwonej Planecie”, jak również historyczne fakty z dziejów jej badań przez dawnych astronomów. Nie zabrakło tu też informacji o dotychczasowych misjach marsjańskich oraz meteorytach, które pochodzą z tej planety, a w przeszłości spadły na Ziemię.

Jest to bardzo wartościowa publikacja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika astronomii. To doskonały prezent dla osoby zainteresowanej astronomią. Tej książki nie kupisz w typowej księgarni.



Oto spis treści tej niezwykłej publikacji:
Wstęp

1. Mars w Układzie Planetarnym

2. Prehistoria - Mars mityczny i wczesnohistoryczny

3. Mars Kopernika, Brahego i Keplera

4. Od Galileusza do Lowella, Antoniadiego i Kuipera

5. Przegląd misji marsjańskich

6. Meteoryty z Marsa (Bogusława Hurnik)

7. Topografia

8. Kratery na powierzchni Marsa

9. Wulkany

10. Kaniony, żleby, kanały, koryta, doliny...

11. Równiny

12. Atmosfera Marsa

13. Cechy struktury Marsa

Zakończenie

Obserwacje Marsa - Wielka Opozycja 2018 (Robert Szaj)
Dodam od siebie, że książka bardzo ładnie wydana na znakomitym grubym papierze z kolorowymi zdjęciami.
Sprawdzałem na allegro ale już niedostępna. Swego czasu można było ją kupić w sklepiku Uranii.
Ja dostałem od samego Redaktora Naczelnego Urania Postępy Astronomii Macieja Mikołajewskiego.
Poszukałem ją dla was. To chyba ostatnia szansa jeszcze u wydawcy.
https://allegro.pl/oferta/mars-planeta- ... 1643661085
Załączniki
Planeta Mars.jpeg
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
Jacob Twardowsky
Społeczność SOS
Posty: 44
Rejestracja: 20 paź 2020, o 21:59
 Polubił: 25 times
 Polubiane: 30 times
Kontakt:

Re: Książki o Marsie

Post autor: Jacob Twardowsky »

Od siebie dorzucę książkę pt. "Marsjanin" - autor Andy Weir. Nie jest to książka naukowa, lecz powieść ukazująca pierwszych kolonizatorów czerwonej planety. Fabuła książki toczy się w niedalekiej przyszłości wokół astronauty Marka Watneya, który wraz z kilkuosobową załogą wylądował na Marsie. Po kilku dobach marsjańskich w skutek burzy piaskowej załoga musiała się ewakuować, zostawiając na powierzchni czerwonej planety głównego bohatera myśląc że zginął, po tym jak został trafiony metalowymi częściami anteny. Bohater jednak przeżył i odtąd będzie musiał starać się przetrwać na nieprzyjaznej życiu czerwonej planecie i spróbować w jakiś sposób skontaktować się z załogą i ludźmi na Ziemi, wykorzystując przy tym całą swoją wiedzę, umiejętności i pomysłowość.
Książkę tę czyta się lekko i szybko, jej autor stara się w sposób ciekawy i prosty przedstawić zjawiska i wydarzenia, które wynikają z fabuły. Osoby, które chciałyby jeszcze raz przeżyć historię z tej powieści, mogą obejrzeć film pod tym samym tytułem z 2015 r. zrealizowany na jej podstawie. Można również zacząć od filmu i uzupełnić swoje wyobrażenie o tych wydarzeniach przez lekturę książki, w której z oczywistych względów znajdziemy wiele więcej ciekawostek i smaczków niż w filmie.
15047819630997293-jpg-gallery.large-iext51104029.jpg
SW 114/900 EQ1 + okular 12,5mm
Awatar użytkownika
plejads
Społeczność SOS
Posty: 242
Rejestracja: 22 gru 2021, o 21:18
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 130 times

Re: Książki o Marsie

Post autor: plejads »

Książki nie czytałem, ale oglądałem film kilkakrotnie (ostatni raz wczoraj na Polsacie :lol: ) i bardzo mi się podobał, więc myślę, że kiedyś przyjdzie czas na książkę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza książek z astronomii”