Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Dział dla miłośników wizualnego zgłębiania nocnych tajemnic kosmosu
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

2020-02-15 obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8" .

M78 Jasna mglista, dość duża przy 80x plamka na niebie. Na obrzeżach dwie jaśniejsze gwiazdki.
M79 Widocznza ziarnistość gromady. Jaśniejszy środek i słabsze boki. Najlepiej prezentuje się pod względem szczegółów w Celestron luminos 15mm. W TS HR 6mm i 200x mam wrażenie, że gromada kulista pokazuje mniejszą ziarnistość.
M33 Mimo wielu wyciśniętych łez i potów, podejmując próby z mojego ogrodu za pomocą SW SWA 13mm w Synta 8" nie byłem w stanie dostrzec żadnych śladów ramion w tej galaktyce. W Luminosie 15mm widziałem zerkaniem zewnętrzne partie galaktyki i jedno jaśniejsze odnóże ramiona. Transmisja i kontrast Luminosa 15mm względem SWA 13mm jest kosmiczna.
M31 M32 i M110 Na chwilkę się tu zatrzymałem z dwustopniowym polem.
NGC2392 Zerknąłem na tą mgławicę w celu przetestowania TS HR 6mm . Trochę mnie zmartwiły dawane obrazy na niektórych obiektach, ale na tej planetarnej się zrehabilitował. W tym okularze, przy 200x majaczyły mi pewne nieregularności na obrzeżach mgławicy. Musiałem sprawdzić na zdjęciach czy nie mam zwidów, ale faktycznie są.
NGC1555 Mała mgławica przy gwieździe 9.8m. Poświęciłem dużo czasu na ten obiekty. Niby coś tam zerkaniem widziałem, specjalnie poruszałem teleskopem, aby się upewnić że to mgławica, ale w ostateczności nie jestem pewien czy ją widziałem.
M51 NGC5195 Dawno ją widziałem w teleskopie. Mimo niskiego położenia na niebie, prezentowała się całkiem nieźle.
M81 M82 W SWA 13mm nie widziałem tej pary tak wyraźnie jak w okularze Luminos 15mm o wyraźnie mniejszych stratach przechodzących przez szkła okularu fotonów.
NGC3077 Bliska sąsiadka M81 i M82. Wydawała się wyjątkowo jasna tego wieczoru.
NGC2976 Duża galaktyka. łatwo dostrzegalna.
NGC2985 Małych rozmiarów, ale w teleskopie jasna i wyraźna. Szczególnie w centrum. Miałem wrażenie jakby świeciła na niej tle jakaś gwiazda.
NGC3027 Galaktyka o jasności 11.7m na granicy widoczności. Gdy ją dostrzegłem i wiedziałem gdzie się dokładnie znajduje, ustawiłem teleskop tak, aby była widoczna razem z NGC2985 w jednym polu widzenia.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

2020-02-16 Krótkie obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8" . Niebo mocno przymglone. W zenicie względnie ok, ale tylko dla gromad otwartych.

M45 Spoglądając na tą gromadę, maiłem cały czas na myśli, że dzięki temu obiektowy zrezygnowałem z zakupu ES 8.8mm 82 stopni. Poważnie rozważałem zakup tego szkła, ale dotarłem do informacji, że okular ten, między innymi ten obiekt masakruje odblaskami. Czytałem też post rozżalonej osoby, której ten okular utrudniał wypatrzenie Mgławicy Płomień, właśnie prze te odblaski. Ten sam problem doświadczyłem na tej mgławicy w okularze SWA 13mm. Piszą niby o dobrej transmisji ES-ów. Jednak jeżeli takie odblaski generuje wersja 8.8mm, to ma złe przeczucia co do jego transmisji. W Luminosie takich cyrków nie ma i dlatego zdecydowałem o zakupie barlowa 2x. Mam już zarezerwowany Soligora i wkrótce przetestuję go z Luminosem 15mm.
M37 Gromada trochę przeze mnie zaniedbana. Najładniejsza jaką dzisiaj widziałem. Duża i mnóstwo gwiazd. Przy kolejnej ładnej pogodzie będę musiał dokładniej ją przebadać.
M36 Kolejna gromada otwarta w Woźnicy. Jednak nie tak spektakularna jak M37. Znacznie mniejsza.
M38 NGC1907 Dwie gromady w jednym polu widzenia.
M35 Nie tak spektakularna jak M37, ale duża. Na mapie w pobliżu gromady jest zaznaczonych kilka innych gromad. Będę musiał kiedyś dokładniej spenetrować ten obszar.
M34 Gromada dla mnie wyjątkowa ze względu na jeną z pierwszych odnalezionych przez lornetkę przy poznawaniu nieba. W teleskopie tak naprawdę niezbyt urokliwa.
NGC869 NGC884 Hihotki. Obserwowałem je Luminosem 15mm i Antaresem 40mm. Doszedłem do wniosku, że ten Antares 40mm ma korekcję brzegów pola na poziomie Luminosa 15mm, a nawet ciut lepszą. Naprawdę dobry okular za niewielkie pieniądze. Jedyny godny następca, to chyba tylko Nagler 31mm.
M42 I jej okolice na szeroko.
Wenus Okropny seeing i mniej, lub chwilami bardziej zamglone w tym rejonie niebo. Chwilami to nawet przy 30x widoczne było jedynie rozmazane kółko bez możliwości wyostrzenia.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

2020-02-18/19 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8" . Niebo po 22:30 bezchmurne. Chwilami przewalały się jakieś zabłąkane chmurki.

M44 Szybkie spojrzenie na szeroko. Bardzo duża gromada.
M42 Również szybkie spojrzenie na szeroko i skierowałem teleskop w stronę Wielkiego Wozu z zamiarem wyłapania fotonów spoza naszej galaktyki.
M81 M82 I ich dwie najbliższe sąsiadki. Dzisiejszej nocy dwukrotnie wracałem w ten rejon. Galaktyki w zenicie prezentowały się naprawdę kosmicznie. Wyraźne, prawie fotograficzna, bez kolorów oczywiście oblicze M82. M81 Pokazało obszerne zewnętrzne swoje struktury. Jednak nie byłem w stanie dopatrzeć się w nich kształtu ramion.
M101 Słaba jasność powierzchniowa nawet w teleskopie, ale duża. W szukaczu jeszcze słabszy kleks światła. Spodziewałem się jaśniejszej galaktyki. Widoczne jaśniejsze jądro i słabsza otoczka. Na tle galaktyki świeci sobie gwiazda.
NGC5474 Szybko ją odnalazłem. Mieści się w jednym polu Luminosa 15mm z M101 mniejsza od niej o małej jasności powierzchniowej.
NGC5485 Galaktyka niedaleko M101 Spodziewałem się słabszego obiektu. Malutka o dużej jasności powierzchniowej.
NGC5473 Niedaleko NGC5485. Podobna, ale mniejsza.
NGC5422 Podobnie jak dwie wyżej.
NGC5443 Mała, ale łatwa. Miałem wrażenie, że ma trochę intrygujący, majaczący kształt.
NGC5475 Bardzo oczywista, ale mała jak sąsiadki. Przy 200x wyraźna, podłużna "chmurka".
M94 Jasna w teleskopie, aż pali w oczy. Wokół jądra otoczka. Przy 200x dalej jasna, a otoczka pokazuje dziwne niejednorodności.
M51 NGC5195 ładna parka nawet w szukaczu. W teleskopie wyraźny zarys ramion. Jednak czuć niedosyt. Nie byłem w stanie wyraźnie dostrzec pomostu łączącego obie galaktyki.
NGC5198 Jasna, mała. Mieści się w jednym polu z M51 i NGC5195
NGC5173 Bardzo słaba i trudna. Sprawia wrażenie, jakby świeciła na jej tle gwiazda.
M63 Jasne jądro i słabsza otoczka. Podłużny kształt. Jasny obiekt dla 8"
M106 Jasne jądro i otoczka.
NGC4248 Co mogę napisać. Mimo wątpliwości, udało mi się ją zobaczyć.
NGC4232 NGC4231 To już był trochę hardkor. NGC4232 według Sky Safari 14.5m, Wikipedii 13.7m. 100% przy 200x Widoczna również przy 80x. Trochę ciężej było się na niej skupić ze względu na szerokie pole. Sąsiadka niepewna, ale raczej tam była.
NGC4217 NGC4226 Jak mgławica przy jaśniejszej gwieździe. Podłużna, wyraźna. Poniżej widoczny mały kleks światła z NGC4226

W tym momencie przyszła kolej na mały relaks wśród groma kulistych. Odpoczynek przed starciem z gwiazdą tej nocy.

M13 Mimo niskiej pozycji nad horyzontem, nieźle się prezentowała. Przy 200x gwiazdki do centrum no i te ich charakterystyczne układy "baletowe".
M92 Może nie tak spektakularna jak M13, ale również ładny kawał gromady w 8" z mrowiem gwiazd.
M3 Podobnie jak M92. Ciężko mi się zdecydować, która z nich lepiej się prezentowała.
M53 Słabsza względem pozostałych.

Gwiazda tego wieczoru.
3c 273.0 Według obecnej naszej wiedzy, jeżeli obliczenia, teorie itp są prawdziwe, To tego wieczoru moje oko zarejestrowało słabe fotony, które pokonały dystans ponad 2 miliardy lat świetlne. Przywędrowały one z dalekich "krańców" wszechświata, zostały wchłonione przez moje oko i przekształcone w czytelne impulsy elektryczne, z których mój mózg utworzył w mojej świadomości obraz słabej o jasność 12.9m gwiazdy.
Obrazek

Po starciu z najjaśniejszym kwazarem widocznym z planety Ziemia, nadszedł czas na rozstanie z pięknym czystym niebem. Niestety, szyby samochodów pokryły się lodem, z nosal leciało, ręce zdrętwiały, na zegarku godzina 0:40, a jutro rano muszę wstać. Zrobiłem jeszcze szybki przegląd okolic Lwa i najbogatszego obszaru w galaktyki. W Lwie wycelowałem laserem w obszar nieba, w którym po spojrzeniu w okular o powiększeniu 80x i 1 stopniu pola, dostrzegłem trzy jasne galaktyki. M105 NGC3384 i NGC3389. Ta ostatnia zdecydowanie słabsza od swoich dwóch sąsiadek.Następnie szybko przestawiłem teleskop w kierunku M95 i M96. Za bardzo się im nie przyglądałem. Na pewno do nich wrócę. Ostatnie wyszukanie laserem. Teleskop ustawiłem w stronę granicy gwiazdozbiorów Panna i Lew bez określonego celu. Widok w okularze Celestron Luminos 15mm który dawał 80x I 1 stopień pola widzenia wprawił mnie w oszołomienie. Mnóstwo jasnych galaktyk. Ciągnęły się jak po sznurku bez końca. W jednym polu widzenia naliczyłem ich siedem, jasnych, widocznych bez wysiłku i wypatrywania tych słabszych. Przesuwając teleskop w lewo-prawo, wszędzie widziałem po kilka galaktyk w polu widzenia. Będę potrzebował prawdopodobnie kilku ciepłych, wiosennych nocy, aby dokładnie prześwietlić ten rejon nieba. :shock:
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

2020-02-20 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8". Warunki niezbyt korzystne. Gdzieniegdzie chmurki i wilgoć.

NGC185 Galaktyka pomimo dużych rozmiarów na niebie, ma małą jasność powierzchniową. Jednak w miarę dobrze widoczna na wprost.
NGC187 Niedaleko NGC185, obie w pobliżu M31. Gdy już znałem dokładną pozycję tej galaktyki, udało mi się ją zaobserwować. Wygląda na dużą, ale bardzo słaba. Mniejszymi teleskopami, to nie ma co się w te strony zapuszczać przy podobnym ratio jak u mnie. Myślałem, że obie galaktyki będą jaśniejsze.
NGC278 Malutka plamka światła, ale bardzo dobrze widoczna. Miła odmiana dla oka po dwóch wyżej wymienionych obiektach.
UGC3580 Mała. Aby ją wyraźnie dostrzec, trzeba się porządnie wysilić.
NGC2403 Gdy ją zobaczyłem bez problemu w szukaczu, wiedziałem że przywita mnie pięknym obrazem w teleskopie. Duża, jasna z niejednorodnościami w budowie.
NGC2347 Tylko zerkaniem.
IC2179 Tylko zerkaniem. słabsza od NGC2347.
NGC1924 Galaktyka w pobliżu M42 w Orionie. Pod gwiazdozbiorem świecąca latarnia utrudniała mi obserwacje. Udało mi się dostrzec tą galaktykę dopiero przy 200x zeeeeeeeerkaniem.
NGC2654 W miarę dobrze dostrzegalna. Zerkaniem wyraźna podłużna kreska.
NGC2685 Lepiej widoczna niż NGC2654. Kawał małej galaktyki.
NGC2776 Ledwo co zerkaniem. Problemy z zaparowanym szukaczem, chyba również delikatnie lw. Zapaliły się światła na orliku.
Przy kolejnych obiektach dokuczała się wilgoć.
NGC2742 Zerkaniem, ale oczywista.
NGC2768 Widoczna na wprost. Jaśniejsze jądro i słabsza otoczka.
NGC2950 Jasna. Wyraźne jądro i otoczka.
NGC2880 Łatwo dostrzegalna na wprost, ale mała.
NGC3079 Piękna galaktyka. Duży, podłużny kleks światła. Na pewno do niej powrócę przy lepszych warunkach.
NGC2841 Jasna, podłużna z wyraźnym jądrem i zerkaniem mnóstwo otoczki.

Przy poszukiwaniu kolejnej galaktyki zdałem sobie sprawę, że mam dość mocno zaparowane lw. Mogło to się odbić na widok kilku powyższych obiektów.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

2020-02-21 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8". W większości przelotne przymglenia i chmury.

M51 Przy chwilowej poprawie nieba w tym regionie, przy powiększeniu 160x, widoczny zarys ramion. Z sąsiedniej mniejszej galaktyki dostrzegalne chwilami ramię wychodzące w kierunku pomostu łączącego obie galaktyki. Jednak sam pomost był poza zasięgiem mojego wzroku. Podejdę jeszcze do tego obiektu pod ciemniejszym niebem ratio 0.2.
NGC2392 Mgławica Eskimos w gwiazdozbiorze Bliźnięta. Bardzo mi się spodobał ten obiekt i często do niego wracam. Tego wieczoru postanowiłem przetestować Barlow Soligor 2x 2" z TS HR 6mm. Powiększenie 400x. Seeing pozwalał na dość ładne wyostrzenie gwiazdy centralnej. Przy takim powiększeniu, Eskimos prezentował się nadzwyczaj wyjątkowo. Nadal jasny w okularze. Między wewnętrzną a zewnętrzną częścią mgławicy były widoczne ciemne przerwy o niejednorodnym nasileniu. Jedynie co mi przeszkadzało, to brak prowadzenia teleskopu. Trzeba pomyśleć o jakiejś platformie paralaktycznej, lub EQ.
NGC3610 Galaktyka w Wielkim wozie. Jasna, ale mała. Bez problemu ją dostrzegłem w okularze po skierowaniu w jej kierunku teleskop. Można było wyraźnie odróżnić jasny środek i słabszą otoczkę.
NGC3642 Jednorodny, słaby kleks światła. Musiałem dokładnie ustalić jej położenie wśród gwiazd, aby ją dostrzec. Nieznacznie większa od NGC3610, ale dużo słabsza. Obie galaktyki mieściły się w jednym polu widzenia.
NGC3613 NGC3619 Podobne do siebie małe, słabe "placki" światła. Pierwsza jaśniejsza, lepiej dostrzegalna.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

2020-02-27 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8".

Dzisiaj, na czystym i przejrzystym niebie panuje Księży w koniunkcji z Wenus. Obserwacje rozpocząłem troszkę późno. Wenus była już na tyle nisko nad horyzontem, że ciężko było się doprzeć w jakiej jest aktualnie fazie. Zacząłem przegląd znanych mi obiektów na niebie, głównie gromad otwartych.
Krótki rzut oka na M45, następnie teleskop powędrował w stronę M31, M32 i M110. Mimo blasku księżyca, nawet ładnie się prezentowała M31. Majaczył subtelny pas. Kolejny obiekt to M33. W dzisiejszych warunkach, nawet w teleskopie ledwo widoczna mgiełka na niebie. Obowiązkowo rzut okiem na M42. Jeszcze za nią zatęsknię. Przegląd gromad w Woźnicy. Najpierw M37, Następnie M36 i M38. Tym razem przyjrzałem się dokładniej sąsiedniej gromadzie NGC1907. Kierując teleskop na Hihotki, przypomniałem sobie o komecie w pobliżu. C/2017 T2 (PANSTARRS). Jednak zanim ją odnalazłem, nie mogłem oprzeć się gromadzie NGC663 w Kasjopei. W jednym polu widzenia z NGC654. Gdy odnalazłem kometę, miałem wrażenie, że jest jaśniejsza niż gdy ją ostatnio obserwowałem. W Każdym bądź razie, ciągle jest jasnym obiektem w którym można odróżnić jasne jądro od słabszej otoczki. Miałem wrażenia, jak by otoczka z jednej strony była bardziej rozciągnięta w stronę ogona komety. Przeglądają po drodze kilka gromad otwartych w gwiazdozbiorze Kasjopeja, skierowałem się ku M52. Bardzo dawno ją widziałem. Fajna, jasna, ale trochę mała gromadka gwiazd. Okropnie mnie dzisiaj zaskoczył obraz M35 z NGC2158 w jednym polu widzenia. Może dlatego, że chyba pierwszy raz na nią patrzyłem przez Celestron Luminos 15mm na tak przejrzystym niebie. Blask Księżyca już na tyle przygasł, że majaczyła delikatnie Droga Mleczna w zenicie. M44. Będę musiał poprawić wyczernienie w kątowym szukaczu GSO. Świecąca pod gromadą M44 latarnia generowała takie ogromne odblaski, że nie byłem w stanie jej dostrzec w szukaczu. W teleskopie z Luminosem 15mm w wyciągu gromada prezentowała się pięknie prawie na czarnym tle. M79, mimo nie najlepszych warunków w tym rejonie nieba, prezentowała się bardzo dobrze przy 80x. Widać było typowe cechy gromady kulistej.
Po krótkiej przerwie, gdy wróciłem na pole, okazało się, że praktycznie całe niebo jest zachmurzone, a z teleskopu prawie kapał rosa. Mimo krótkich obserwacji jestem z nich bardzo zadowolony. Była komet, mgławica, galaktyki, pełno gromad otwartych i jedna kulista. Przetestowałem tego wieczoru motofocuser i wstępnie platformę paralaktyczną, która jest już prawie na ukończeniu. Jutro powinien dojść napęd do eq1 i do końca następnego tygodnia, będę w pełni przygotowany na przywitanie planet na niebie. Jeszcze trzeba będzie się zaopatrzyć w jakiś okular ortoskopowy.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

2020-02-28 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8".

Dzisiejsze obserwacje zdominowały głównie testy mojej platformy. Jestem z niej bardzo zadowolony. Dawała sobie bardzo dobrze radę nawet przy 400x, jednak będę musiał wykonać jeszcze małe poprawki. Dominowały głównie obserwacje planety Wenus i Księżyca. Szczególnie na tym ostatnim obiekcie przy 400x można było dosłownie odpłynąć z planety Ziemia. Gdy postanowiłem zapolować na komety, zaczęły się problemy ze szronieniem elementów optycznych. Jednak postanowiłem, że się tak łatwo nie poddam i w ruch poszła suszarka do włosów. Najpierw teleskop wycelowałem w C2017T2 (PANSTARRS). Od wczoraj bez zmian. Mimo że w szukaczu uśmiechała się do mnie gromada otwarta NGC663, dzisiaj nie dałem się jej skusić. Kolejnym obiektem mojego zainteresowania stała się kometa C/2019 Y4 ATLAS w Wielkim Wozie o jasności obserwowanej niby 12m. Dużo czasu poświęciłem na ten obiekt. Przy 200x zdawało mi się czasem, że coś widzę w miejscu, gdzie powinna znajdować się kometa. Jednak blask zachodzącego Księżyca i łuna od pobliskiego refraktora skutecznie utrudniały mi próby wypatrzenia komety. Po wyczerpującej i nierównej walce z kometą, dla chwili relaksu skierowałem teleskop w stronę planetarnej Mgławicy Eskimos i zwinąłem manatki.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

Niedziela 2020-03-01. Dzisiaj odbyły się krótkie obserwacje Księżyca i Wenus między przewalającymi się chmurami na niebie.
Na pamiątkę tego wieczoru, zrobiłem kilka zdjęć Księżyca telefonem komórkowym opartym o okular. Efekty poniżej. Zdjęcia bez żadnej obróbki w pełnej rozdzielczości prosto z telefonu.

Zdjęcie przez teleskop Synta 8" telefonem komórkowym opartym o okular Celestron Luminos 15mm.
IMG_20200301_185220.jpg
Poniżej zdjęcia wykonane przez teleskop Synta 8" telefonem komórkowym opartym o okular TS HR Planetary 6mm.
IMG_20200301_190035.jpg
IMG_20200301_190202.jpg
IMG_20200301_190217.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

Poniedziałek 2020-03-02. Księżyc w pierwszej kwadrze.
Dzisiejszego wieczoru dużo czasu poświęciłem obserwacjom Księżyca głównie przy powiększeniu 400x. Zrobiłem oczywiście kilka zdjęć telefonem. :haha

Księżyc z telefonu komórkowego opartego o okular Celestron Luminos 15mm 80x.
IMG_20200302_201923.jpg
Księżyc z telefonu komórkowego opartego o okular TS HR Planetary 6mm+barlow Soligor 2x 400x
Oczywiście obrazy były ostrzejsze w okularze. Przy tym powiększeniu ciężko było zrobić sensowne zdjęcie telefonem trzymanym w ręce. Bez platformy paralaktycznej było by to wręcz niemożliwe.
IMG_20200302_203433.jpg
IMG_20200302_203802.jpg
Trochę mi to zdjęcie z księżycowymi górami nie wyszło.
IMG_20200302_203328.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje teleskopem Newton 200mm f6

Post autor: abc »

11-04-2020 Obserwacje z ogrodu, ratio 0.549. Teleskop Synta 8".

Niebo czyste, chociaż zapowiadało się mgliście i od północnego zachodu powolutku zbliżały się małe chmurki. Zakończyłem jednak prędzej obserwacje przez mocno doskwierające mi w tej nocy zimno. Gdy wychodziłem wieczorem na pole, było przyjemnie ciepło. Po powrocie do domu o 22:30 termometr wskazywał 2 stopnie ciepła. Nie uwzględniłem takiego ochłodzenia w swoim ubiorze.

NGC3593 Jasna w 8". Kształt ciężki do określenia w teleskopie. Trochę jaśniejsze centrum.
M66 Widać, że z jednej strony jest bardziej rozciągnięta względem jasnego centrum.
M65 Podłużny jasny kleks światła z jaśniejszym jądrem. Otoczka zerkaniem wykazuje jakby pewne niejednorodności.
NGC3628 Dużo słabsza powierzchniowo od sąsiadek M66 i M65. Widoczna z nimi w jednym polu przy 80x. Wyraźny podłużny kształt wymiarowo przewyższający sąsiadujące dwie jasne galaktyki. Zerkaniem przy 80 x wydawało mi się, że czasem widoczne jest ciemne pasmo. Powiększenie 160x nic nie wniosło. Wręcz przeciwnie. Pogorszyło mój odbiór obrazu galaktyki i nie byłem w stanie potwierdzić, czy faktycznie widzę to pasmo.
NGC3596 Łatwa do odnalezienia w pobliżu gwiazdy Chertan w gwiazdozbiorze Lew. Okrągła dość jasna mgiełka.
NGC3872 Słaby kleks światła. Wydawało mi się że świeci na jej tle gwiazda, ale to chyba efekt jasnego jądra. Przy 200x widoczne jasne jądro i słaba otoczka. Niedaleko galaktyki dobrze widoczna gwiazda 14.1m
NGC3681 NGC3684 NGC3686 Trzy dość jasne dla teleskopu 8" galaktyki ustawione niemal że idealnie w jednej linii w jednakowych odległościach o podobnej jasności. Przesuwając teleskop, wyskakiwała z tła jedna za drugą.
NGC3691 Widoczna zerkaniem w jednym polu przy 80x z trzema wyżej wymienionymi galaktykami.
NGC3659 Bardzo słaba. Widoczna zerkaniem.
NGC3632 W teleskopie 8" jest to bardzo jasny obiekt. Widać jasne jądro i zerkaniem sporo słabszej otoczki.
NGC3607 Duża i jasna. Widoczne pojaśnienie jądra. Z boku mała ale oczywista NGC3605
NGC3608 Mniejsza od sąsiedniej NGC3607. Tak samo jasna i widoczne pojaśnienie jądra.
NGC3599 Blisko dwóch wyżej wymienionych galaktyk. dużo słabsza od sąsiadek, ale widoczna na wprost.

W tym momencie zrobiło mi się już tak zimno, że postanowiłem zrobić szybki przegląd kilku obiektów, których znałem dobrze położenie i uciekać do domu.
M13 Jasny i spektakularny obiekt w teleskopie 8", którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać.
M51 Nabrała mnie ochota na widok jakiś ramion, więc zerknąłem sobie na tą galaktykę. Może szału nie ma, ale widoczny wyraźny zarys przy patrzeniu na wprost.
M104 Sombrero. Miałem też ochotę na jakiś wyraźny dobrze widoczny pas ciemnej materii przecinającej galaktykę. M104 jak zwykle nie zawiodła w 8". Trochę przeszkadzały mi pobliskie latarnie, ale widok i tak był satysfakcjonujący.
M57 Nisko nad horyzontem, ale wyraźnie widoczny rogalik z ciemną otchłanią w środku.
M101 Duża galaktyka o małej jasności powierzchniowej. Wymaga ciemnego nieba. Jednak nawet w mojej lokalizacji majaczyły subtelne różnice w jej budowie. Nie poświęciłem jej tej nocy dużo czasu. Przypadkiem też trafiłem na sąsiednią galaktykę NGC5474
C/2019 Y4 (ATLAS) Obiekt obowiązkowy. Od dawna go śledzę, więc nie potrzebne mi są mapki by go odnaleźć. Przez ostatnie kilka dni obserwowałem tą kometę praktycznie tylko przez lornetkę. Dzisiaj w teleskopie przy wyśmienitych warunkach jak na moje niebo, niemalże w zenicie, kometa ukazała się przy 80x jako bardzo jasny obiekt. W 8" widać elementy jej budowy, które pozwoliły mi na określenie jej kierunku ruchu. W odwróconym polu teleskopu byłem w stanie odróżnić przednią gładszą zaokrągloną stronę stawiającej czoło naszej gwieździe od strony gubionej materii tworzącej niewielki warkocz. Przesuwając pole widzenia teleskopu w stronę, według której z moich obserwacji porusza się kometa, kierunek ten zgadzał się idealnie z jej aktualnym przemieszczania na niebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obserwacje wizualne”