Obserwacje wizualne Księżyca

Dział dla miłośników wizualnego zgłębiania nocnych tajemnic kosmosu
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Obserwacje wizualne Księżyca

Post autor: lukasz_kucemba »

Rozpoczynam ten wątek, w którym będę umieszczał swoje opisy obserwacji Księżyca. Szczegóły później, a teraz zachęcam do spoglądnięcia na naszego satelitę, którego oświetlenie w obłędny sposób uwydatnia krawędzie zespołu kraterów Anaximander i South na północy i Schickard na południu które przypomina oblane ciemnością jezioro z oświetlonym brzegiem. Mega.
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Re: Obserwacje wizualne Księżyca

Post autor: lukasz_kucemba »

Wspaniała sesja obserwacyjna. Bardzo dawno nie było tak dobrych warunków. Seeing określam na poziomie 1,5/5. Gdyby nie blask Księżyca to byłaby jedna z tych kilku idealnych nocy w roku. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Uwielbiam podziwiać Księżyc w każdej porze. Jest w nim coś niezwykłego. Pomimo setek godzin wpatrywania się w niego to on i tak potrafi zaskakiwać mnie nowymi terenami wcześniej, na które nie zwróciłem uwagi.
Trochę szczegółów: Obserwacje prowadziłem Makiem 127mm, który chłodził się przez cały dzień pozostawiony po obserwacji słonecznej. Montaż GOTO. Okulary kitowiec 25mm (został po wpatrywaniu się w Słońce), ES 14mm pow. 107x i 8,8mm pow. 170x. Miejsce taras balkonowy.
Czas: 16.10 - 20.45.
Efekt: niesamowite wrażenia i oko wypalone całkowicie blaskiem Księżyca :)

Pierwszy rzut oka na Księżyc spowodował, że zwróciłem uwagę na jego dwa rejony (właściwie trzy):
1. To kompleks kraterów Anaximander, którego krawędzie były oświetlone uwydatniając swoje szczegóły w okularze teleskopu. Właśnie o to według mnie chodzi w obserwacjach księżycowych. Złapać szczegóły, i napawać nimi wzrok. Kiedy światło Słońca oświetlało krawędzie Anaximandera w tym czasie istniejąca ściana krateru South rzucała cień na jego wnętrze. Wspaniała gra światłą i cienia. Obraz nieruchomy jakby ze zdjęcia. Zero falowania atmosfery.
Odrobinę poniżej choć w rzeczywistości to setki kilometrów wypełniona Słońcem była Sinus Iridum czyli Zatoka Tęczy z wyznaczjącymi jej granicę Montes Jura.
2. Drugi punkt księżycowej podróży to majestatyczna Dolina Shrotera z dwoma kraterami Herodotus i Aristarchus - nazywany Głową Kobry. Jest to jeden z moich ulubionych rejonów Srebrnego Globu. Tu właśnie przydaje się większe powiększenie, które pokazuje niesamowite szczegóły obszaru.
3. To moja gwiazda wieczoru. Krater Schickard. Dzisiaj Oblany ciemnością wewnątrz, która w ciągu godzin obserwacji powoli ustępowała światłu słonecznemu. Doskonałe wrażenia obserwacyjne. Oczywiście nie umknęły mi kratery ościenne tego niezwykle bogatego rejonu.

Na koniec tej jakże udanej sesji nie podarowałbym sobie gdybym nie sięgnął po lornetkę i nie zrobił przeglądu nieba. Dzisiaj wybór padł na Delta Optical Extreme 10x50. Obserwacja z ręki -na co gabaryty lornetki pozwalały. Sesja była szybka. Zlokalizowałem Żłóbek, Plejady, Hiady, oczywiście M42 i Cr 69 z Miessą i Heką w Orionie. Dodatkowo M81 i M82, które w lornetce były na granicy widoczności.

Tak mi dzisiaj minął ten wspaniały obserwacyjny wieczór. Słońce, Księżyc i DS-y. Czego chcieć więcej? :D
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Obserwacje wizualne Księżyca

Post autor: abc »

Do komety C/2018 Y1 nie podchodziłeś? Księżyc pewnie i tak ją przyćmił swym blaskiem :(
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Re: Obserwacje wizualne Księżyca

Post autor: lukasz_kucemba »

Próbowałem. Nie dało rady. W lornetce zapomnij, w Maku też nic nie wyszło. Synty nie chciało mi się wyciągać :)
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 830
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 294 times
 Polubiane: 153 times

Re: Obserwacje wizualne Księżyca

Post autor: tafig »

Od czasu do czasu mój teleskop 200 x 1000 kieruję w stronę Księżyca. Tak było wczoraj. W zasadzie nic więcej nie można było obserwować. No może jeszcze M42 w Orionie, która mimo zaświetlenia blaskiem Księżyca widoczna była gołym okiem. Przy teleskopie stanął również syn mojej chrzestnicy, który po raz pierwszy miał okazję patrzeć przez teleskop. Był mocno zachwycony widokiem jaki zobaczył. :hura Dodam, że aby zmniejszyć blask użyłem filtra planetarnego tym razem czerwonego.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obserwacje wizualne”