Wenus w protuberancjach Slonca

Dział dla miłośników wizualnego zgłębiania nocnych tajemnic kosmosu

Wenus w protuberancjach Slonca

Postprzez Krukarius » 16 kwi 2020, o 22:03

Witam,
Postanowiłem rozdmuchać pewien nietypowy wątek, a mianowicie czerwcową koniunkcję dolną Wenus ze Słońcem.
Nie jest to już tranzyt, jaki widzieliśmy w latach 2004 oraz 2012, ale okazuje się, że planeta przemknie stosunkowo blisko Słońca wieczorem 3 czerwca. Jej odległość kątowa na terenie Polski wyniesie ok. 12' co odpowiada 40% szerokości tarczy naszej dziennej gwiazdy.
Jest to wciąż dosyć dużo na warunki protuberancyjne, aczkolwiek znane sa protuberancje sięgające na wysokośc 500000km od powierzchni Słońca. Odległość 12' łuku odpowiada circa 550000km od powierzchni Słońca. Największa zarejestrowana potuberancja w historii miała wysokość 800000km.
Szczegóły takowej obserwacji opisałem bliżej tutaj:

http://www.mkrgeo-blog.com/h-alpha-filt ... phenomena/

analizując również studium przypadku dla minionego tranzytu Merkurego, jak i brzegowego zaćmienia Słońca w dniu 21.06.2020 (temat na kolejny wątek).

Czy ktoś na tej grupie planuje przeprowadzić taka obserwację? Warunki cóż...niezbyt sprzyjające, gdyż największe "zbliżenie" obu ciał będzie mieć miejsce między 20 a 21:00, kiedy Słońce na terenie Polski już zachodzi. Niemniej jednak myślę, że warto próbować nawet te 2h wcześniej aby zobaczyć jak wygląda sytuacja.

Gdyby komuś udało się uwiecznić Wenus skąpaną w protuberancji Słońca byłoby to bezprecedensowym wspomnieniem, jakiego świat jeszcze nie widział. Podobna koniunkcja miała miejsce w 1996 roku, ale wszyscy doskonale wiemy jak "stała" wtedy cyfrowa astrofotografia.

Liczę na jakiś odzew w tej sprawie i z góry serdecznie dziękuje

Pozdrawiam

Mariusz Krukar
PTMA Krosno
Załączniki
venus sun.png
Odległość kątowa brzegu tarczy słonecznej od krawędzi Wenus w dniu 3.06.2020 18-19UTC w skali globalnej (rycina uproszczona na podstawie Cartes Du Ciel4).
Avatar użytkownika
Krukarius
 
Posty: 6
Dołączył(a): 11 lut 2019, o 23:09
Lokalizacja: Krosno / Cambridge

Powrót do Obserwacje wizualne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron