Filtry kolorowe w obserwacjach słońca.

Dział dla miłośników wizualnego zgłębiania nocnych tajemnic kosmosu
Awatar użytkownika
Dosiek77
Społeczność SOS
Posty: 12
Rejestracja: 9 mar 2019, o 17:44

Filtry kolorowe w obserwacjach słońca.

Post autor: Dosiek77 »

Witam. Który filtr kolorowy przy obserwacjach z folią podniesie kontrast, pokaże troszkę granuacji? Czytałem, że czerwony i zielony. Czy ktoś próbował? Nie chodzi mi o filtry typu Baader Solar Continuum czy inne dedykowane.
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Filtry kolorowe w obserwacjach słońca.

Post autor: abc »

Można próbować też z żółtym do wyłapywania słabych plam. Z tego co mi wiadomo, to zielone najlepiej się sprawują. Chwalone są na anglojęzycznych stronach. Dużo zależy od oka obserwatora, teleskopu i warunków atmosferycznych. Próbowałem kiedyś tanie kolorowe filtry w tym drogie Lumicony UHC OIII i żaden mnie nie zadowolił. Najlepsze rezultaty uzyskiwałem przy wykożystaniu filtru polaryzacyjnego. Przy okazji znalazłem fajną tabelkę na jednej ze stron z wykazem filtrów i ich przydatności przy obserwacji obiektów US. Niestety nie ma w niej Słońca, ale wklejam link jako ciekawostka. Może ktoś skorzysta. https://agenaastro.com/choosing-a-color ... ilter.html
Awatar użytkownika
Dosiek77
Społeczność SOS
Posty: 12
Rejestracja: 9 mar 2019, o 17:44

Re: Filtry kolorowe w obserwacjach słońca.

Post autor: Dosiek77 »

W reflaktorze korzystałem z zielonego i strasznie mnie denerwował. Teraz mam SW150/750 i filtr polaryzacyjny, ale chciałem dokręcić jakiś kolor. Kupię coś do planetek, może się na Słońcu sprawdzi. Jeżeli chodzi o filtr polaryzacyjny to mam ale nie używałem, nowy telep jeszcze swiatła nie widział.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Filtry kolorowe w obserwacjach słońca.

Post autor: tafig »

W sprawie filtrów do Słońca skontaktuj się z Jerzym Zagrodnikiem
jerzy.zagrodnik@wp.pl

Możesz powołać się na mnie;
Tadeusz Figiel
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
Dosiek77
Społeczność SOS
Posty: 12
Rejestracja: 9 mar 2019, o 17:44

Re: Filtry kolorowe w obserwacjach słońca.

Post autor: Dosiek77 »

Dziękuję. Skorzystam
Awatar użytkownika
Marek Pacuk
Społeczność SOS
Posty: 8
Rejestracja: 24 lut 2019, o 20:40

Re: Filtry kolorowe w obserwacjach słońca.

Post autor: Marek Pacuk »

Spróbuj Baader Solar Continuum Filter 1¼" - występuje w wersji 2" oraz double stacked, czyli podwójnej - wtedy CWL = 540nm oraz FWHM = 8nm. Można łączyć z polaryzacyjnymi. Mam i od lat używam nawet to fotografii w świetle dziennym. Według mnie genialny filtr - przez oba wspomniane parametry. Wszędzie i od wielu lat najczęściej polecany zwłaszcza do obserwacji w świetle dziennym.

Do fotografii w świetle dziennym jest wiele bardzo dobrych filtrów. Niestety nie najtańszych. Wiąże się to z głównymi liniami absorpcyjnymi Słońca w fotosferze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obserwacje wizualne”