Tranzyt komety C/2018 Y1 na tle galaktyki NGC2903

Dział dla miłośników wizualnego zgłębiania nocnych tajemnic kosmosu
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Tranzyt komety C/2018 Y1 na tle galaktyki NGC2903

Post autor: abc »

18 Grudnia 2018r Japoński obserwator Masayuki Iwamoto odkrył nową kometę o jasności wizualnej 12 mag. Obecnie kometa ma jasność ok. 8mag. 13-02-2019 po godzinie dwudziestej drugiej nastąpi tranzyt C/2018 Y1 na tle galaktyki NGC2903 o wielkości gwiazdowej 9 mag znajdującej się w gwiazdozbiorze Lwa. Galaktyka ta pod ciemnym niebem jest łatwym celem dla lornetki 15x70. Jej rozmiary kątowe są mniejsze od obecnych komety, więc powinna być ona cała zatopiona w otoczce komety. Obserwacje zjawiska będzie utrudniał jasny Księżyc w pierwszej kwadrze, ale jeśli pogoda dopisze będzie to nie lada gratka dla posiadaczy teleskopów. Można również próbować uchwycić zjawisko w większych lornetkach.
ScreenHunter 64.jpg
ScreenHunter 63.jpg
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Re: Tranzyt komety C/2018 Y1 na tle galaktyki NGC2903

Post autor: lukasz_kucemba »

Ja to zobaczę co najwyżej tranzyt chmur. Ostatni okres to pasmo pochmurnych dni podczas ciekawych zjawisk astronomicznych. Przyznam, jednak , że chciałbym zobaczyć ten tranzyt.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Tranzyt komety C/2018 Y1 na tle galaktyki NGC2903

Post autor: abc »

W Polsce przynajmniej mnie pogoda nie pozwoliła na obserwacje zjawiska. Przebieg można zobaczyć na poniższych filmikach.
[youtube][/youtube]
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Tranzyt komety C/2018 Y1 na tle galaktyki NGC2903

Post autor: abc »

Dzisiaj kilka fotonów odbitych od komety zostały zarejestrowane przez moje oko. Obiekt dość sporych rozmiarów, ale o małej jasności powierzchniowej około 10mag. Dokładniejszej oceny jasności komety nie byłem wstanie zrobić, ponieważ przed wyjściem na pole nie popatrzyłem na termometr i obrałem kurtkę wiosenną. :|

Poniżej małe wspomnienie. Kometa, galaktyka i dwa meteory.
[youtube][/youtube]
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Tranzyt komety C/2018 Y1 na tle galaktyki NGC2903

Post autor: abc »

Udało mi się między chmurami wypatrzyć kometę. Jej obecne położenie to gwiazdozbiór Woźnica, prawie że pomiędzy gromadami M38 i M36 widoczne w jednym polu widzenia z C/2018 Y1 . Prawdopodobnie już za kilka dni będzie w zasięgu tylko lornetek z obiektywami powyżej 70mm i teleskopów. Mam nadzieję, że wkrótce w sieci pojawią się fajne zdjęcia z tego spotkania. :)

Jasne komety na niebie https://heavens-above.com/Comets.aspx?l ... 238&tz=CET
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obserwacje wizualne”