XXI rocznica HST

Dział dla miłośników wizualnego zgłębiania nocnych tajemnic kosmosu
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

XXI rocznica HST

Post autor: SPUNTI »

Aby uczcić dwudziestą pierwszą rocznicę umieszczenia w przestrzeni kosmicznej Kosmicznego Teleskopu Hubble'a astronomowie ze Space Telescope Science Institute w Baltimore w stanie Maryland, zwrócili specjalnie oko teleskopu na parę wzajemnie oddziałujących na siebie galaktyk oznaczonych jako Arp 273.

W ciągu dwudziestu jeden lat pracy na orbicie Teleskop Hubble'a znacząco zmienił nasz pogląd na Wszechświat. Pozwolił nam jak nigdy dotąd głęboko spojrzeć w przeszłość, otwierając nasze oczy na majestat i cudowny spektakl jaki rozgrywa się w niezgłębionych czeluściach znanego nam kosmosu.

Administrator NASA Charles Bolden powiedział: „Miałem zaszczyt być pilotem promu kosmicznego Discovery w czasie misji umieszczania na orbicie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Po tym całym czasie nowe zdjęcia z teleskopu nadal wzbudzają zachwyt i są świadectwem niezwykłej pracy wielu ludzi z tego najsłynniejszego obserwatorium na świecie.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a został uruchomiony 24 kwietnia 1990 roku, a wyniesiony na pokładzie promu kosmicznego Discovery w czasie misji oznaczonej jako STS-31 (Space Transportation System). Odkrycia dokonane za pomocą Teleskopu Hubble'a zrewolucjonizowały niemal wszystkie dziedziny prowadzonych obecnie badań astronomicznych od planetologii po kosmologię.

„Hubble jest darem Ameryki dla świata” - powiedziała senator Barbara Mikulski ze stanu Maryland. „Jego oszałamiające zdjęcia umieszczane są w licznych podręcznikach szkolnych i inspirują pokolenia uczniów do studiowania nauk ścisłych. Przez 21 lat teleskop dokumentował ewolucję i historię naszego Wszechświata” Dzięki zaangażowaniu i determinacji naszych dzielnych astronautów udana misja naprawcza w roku 2009 dała Hubble'owi nowe życie. Liczę nadal na niesamowite obrazy oraz inspirujące odkrycia naukowe z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a w nadchodzących latach”. autor: Przemysław Zieliński.

Otrzymana za pomocą Teleskopu Hubble'a, nowa fotografia, ukazuje dużą galaktykę spiralną oznaczoną jako UGC 1810. Jej dysk został zniekształcony na kształt róży przez pływy grawitacyjne powstałe w wyniku oddziaływań ze swoją mniejszą towarzyszką, oznaczoną jako UGC 1813, widoczną u dołu fotografii. Ławica niebieskich punktów niczym klejnoty w koronie to połączone światło pochodzące od skupisk jasnych i młodych, świecących na niebiesko gwiazd. Te masywne gwiazdy ostro manifestują swoją jasność w świetle ultrafioletowym.

Mniejsza galaktyka, widoczna prawie krawędzią, ukazuje wyraźne oznaki intensywnej gwiazdogenezy w swoim jądrze, wywołanej najprawdopodobniej spotkaniem z większą towarzyszką.

Arp 273 ulokowany jest w gwiazdozbiorze Andromedy i oddalony o około 300 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego. Fotografia ukazuje naszym oczom wspaniały widok na swoisty most, utkany z materii pomiędzy dwiema galaktykami, które dzieli od siebie przestrzeń rozległa na dziesiątki tysięcy lat świetlnych.

Seria niezwykłych wzorów w ramionach spiralnych dużej galaktyki stanowi znak ostrzegawczy zachodzących między nimi licznych interakcji. Duże i długie ramię zewnętrzne przypomina swym kształtem pierścień. Widok przypomina spowolniony film fabularny, na którym dwa zwiewne kształty, faktycznie oddziałujących na siebie galaktyk, przechodzą sennie przez siebie nawzajem. Wygląda na to, że mniejsza z galaktyk zanurkowała głęboko w UGC 1810, omijając centrum większej z galaktyk. Dzięki temu, wewnętrzny zestaw ramion spiralnych jest bardzo wypaczony. Widoczne są liczne zgrubienia, wypukłości w ramionach. Nikt nie zna odpowiedzi jak owe ramiona będą wyglądały po połączeniu się obu galaktyk.

Większa z galaktyk, UGC 1810 ma masę około pięć razy większą od swojej mniejszej towarzyszki UGC 1813. W parach nierównych, takich jak ta, stosunkowo szybkie przejście galaktyki towarzyszącej inicjuje powstawanie koślawych i asymetrycznych struktur w głównych ramionach spiralnych. W takich spotkaniach procesy szybkiej gwiazdo-genezy inicjowane są zazwyczaj w pierwszej kolejności w mniejszej z galaktyk potem w większych galaktykach, spowodowane jest to mniejszą ilością gazu obecnego w jądrach mniejszych galaktyk.
Załączniki
XXI rocznica HST
XXI rocznica HST
ODPOWIEDZ

Wróć do „Obserwacje wizualne”