Astrofotografia dla początkujących

Odkrywanie kolorowego wszechświata, astrofotografia pomaga sięgnąć dalej niż oko ludzkie uzbrojone nawet w największe teleskopy dostępne dla amatorów.
Janusz Wiland
Społeczność SOS
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2020, o 16:55

Astrofotografia dla początkujących

Post autor: Janusz Wiland »

Astrofotografia po mojemu cz 8

https://youtu.be/LSvGTd6qyOw
Ten blisko 2-godziny film dedykuję początkującym miłośnikom astronomii, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z astrofotografią.
W tle słuchamy muzyki Janusza Kosmowskiego, CosmoSky, któremu bardzo dziękuję za udostępnienie swoich nagrań do tego filmu.
W filmie omówiłem podstawowe zasady astrofotografii, wykonywanie zdjęć, klatek kalibracyjnych i obróbkę darmowymi programami Deep Sky Stacker, Fitswork i GIMP tak jak ja to robię. Z pewnością można to robić lepiej, o czym świadczą fantastyczne zdjęcia moich kolegów widoczne w sieci, ale mam nadzieję, że tym filmem zachęcę do rozpoczęcia przygody z astrofotografią, a wtedy każdy indywidualnie będzie rozwijał swój warsztat, tak jak będzie chciał. Prezentowane tu techniki obróbki umożliwiły mi uzyskanie ładnych zdjęć nieba, których kilka prezentuję na początku filmu. Aby takie uzyskać, to trzeba wykonać długie serie zdjęć pod bardzo ciemnym niebem.
Dla ułatwienia poruszania się po filmie zamieszczam spis tematów tu poruszanych.
0:00 Słowo wstępne + przykładowe zdjęcia
2:05 Cel filmu
3:55 Aparat fotograficzny
5:43 Magic Lantern
7:48 Plugin GIMP - Astronomy
8:02 Ustawienia aparatu
10:53 Klatki kalibracyjne
15:09 Deep Sky Stacker
32:17 GIMP - podstawy obsługi
35:45 GIMP - przykładowa obróbka M42
1:27:47 GIMP - ćwiczenia utrwalające M45
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Re: Astrofotografia dla początkujących

Post autor: SPUNTI »

Współczesna astrofotografia wykonywana w sposób amatorski niczym się nie różnią od zdjęć wykonywanych przez profesjonalne obserwatoria astronomiczne. Amatorzy wykonują je na bardzo wysokim poziomie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Astrofotografia”