Księżyc, nasz naturalny satelita.

Odkrywanie kolorowego wszechświata, astrofotografia pomaga sięgnąć dalej niż oko ludzkie uzbrojone nawet w największe teleskopy dostępne dla amatorów.
Paweł25
Społeczność SOS
Posty: 40
Rejestracja: 8 lut 2019, o 22:49
 Polubiane: 3 times

Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: Paweł25 »

Witam ! Dzisiejsza piękna pogoda skłoniła mnie do ustawieniu montażu EQ 5, a na nim teleskopu SCT 8" z zamiarem sfotografowania Księżyca, którego wąski sierp widziałem na jeszcze błękitnym niebie o godzinie 16. Po wychłodzeniu się tuby teleskopu zacząłem sesję o godz 18:03 i zrobiłem ponad 100 klatek Księżyca z różnymi czasami migawki. Aby Księżyc zmieścił się w polu widzenia mojego Canona 450D, do aparatu zakręciłem reduktor ogniskowej Celestron f/6,3, który zmniejszył ogniskową układu do 1260 mm. Poniżej wklejam zdjęcie zestackowane z 34 klatek, oraz jedną klatkę Księżyca z widocznym światłem popielatym.
Pozdrawiam Paweł.
Załączniki
IMG_3263 stack 34 kl bw_3 fb.jpg
Paweł25
Społeczność SOS
Posty: 40
Rejestracja: 8 lut 2019, o 22:49
 Polubiane: 3 times

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: Paweł25 »

Musiałem zmniejszyć rozmiar pliku dla drugiego zdjęcia aby się załadowało :)
Załączniki
IMG_3341 fb.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: abc »

Paweł25 pisze:Musiałem zmniejszyć rozmiar pliku dla drugiego zdjęcia aby się załadowało :)
Niestety, na chwilę obecną musimy ograniczyć rozmiar plików graficznych by za bardzo nie obciążyć serwera. Jeśli forum się rozwinie, to w przyszłości na pewno zwiększymy limit rozmiaru uploadowanych plików, aby można było dodawać zdjęcia o większej rozdzielczości i cieszyć się pełną gamą szczegółów przez wszystkich użytkowników forum, a nie tylko przez ich wykonawców. Jest możliwość dodania plików na innym serwerze i podlinkowania go na naszym forum. Jednak osobiście nie polecam takiego rozwiązania. W przyszłości plik może zostać skasowani i post może stracić sens swojego przesłania. Mimo ograniczeń pierwsze zdjęcie ładnie pokazuje co potrafi takie SCT przy fotografowaniu Układu Słonecznego. Wydaje mi się, że seeing jednak troszku popsuł ostrość. Drugie zdjęcie to ładne ujęcie światła popielatego, czyli odbitych od Ziemi promieni słonecznych oświetlających nocną część Księżyca. Dodatkowo klimacik z lekkimi mglistymi obłokami chmur sprawia, że człowiek zawiesza na dłużej wzrok, by ustalić co to za przymglenia, a może jednak to jakieś odbicia w optyce :?:
Paweł25
Społeczność SOS
Posty: 40
Rejestracja: 8 lut 2019, o 22:49
 Polubiane: 3 times

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: Paweł25 »

Wczoraj pomimo dobrej przejrzystości nieba seeing by fatalny. Obraz Księżyca pływał już podczas obserwacji okularem 30 mm ( pow. 67x), a z okularem 15 mm to już była tragedia. Nie wiem czy nie jest to spowodowane przez ciepłe powietrze unoszące się z kominów pobliskich kamienic, mamy przecież sezon grzewczy w pełni :) Dopóki nie zrobi się cieplej to na lepszy seeing nie mogę liczyć. Ostrość lepiej wychodzi podczas nagrywania kamerą astro w bliskiej podczerwieni , ale wtedy tylko małe fragmenty tarczy mogę nagrywać. Jak będzie większa faza Księżyca to spróbuję nagrać jakieś ciekawsze fragmenty jego powierzchni. Na drugim zdjęciu wyszły jakieś odblaski optyki teleskopu. SCT + reduktor ogniskowej ma dużo płaszczyzn na których mogą się takie odblaski pojawiać. Zdecydowanie lepiej wychodzą takie zdjęcia z refraktora 102/1000 mm, którym też czasami fotografuję Księżyc.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: lukasz_kucemba »

Zdecydowanie winny jest okres grzewczy i oddawanie ciepła przez budynki. Ponadto nie wiem jak u Ciebie ale w nocy dosyć mocno chulał wiatr niosąc ze sobą ocieplenie co również u mnie też wpłynęło na lipne obserwacje Księżyca. Na szczęście w ciągu dnia jest przyzwoicie. Tylko Słońce nie chce współpracować z aktywnością :lol:
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: abc »

Jak będzie większa faza Księżyca to spróbuję nagrać jakieś ciekawsze fragmenty jego powierzchni.
Czekamy z niecierpliwością na te fragmenty księżyca. Chętnie zobaczę jak prezentuje się Księżyc bez reduktora ogniskowej w twoim teleskopie. ;)
Paweł25
Społeczność SOS
Posty: 40
Rejestracja: 8 lut 2019, o 22:49
 Polubiane: 3 times

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: Paweł25 »

abc pisze:
Jak będzie większa faza Księżyca to spróbuję nagrać jakieś ciekawsze fragmenty jego powierzchni.
Czekamy z niecierpliwością na te fragmenty księżyca. Chętnie zobaczę jak prezentuje się Księżyc bez reduktora ogniskowej w twoim teleskopie. ;)
Wczoraj próbowałem nagrać jakieś fragmenty Księżyca Kamerą ASI 224 MC, ale nastąpiła awaria sprzętu i na dysku znalazł się tylko jeden film z małym fragmentem. Zrobiłem z niego stacka, ale nie jest to szczyt tego teleskopu i tej kamerki. Atmosfera była nadal bardzo niestabilna i obraz bardzo falował. Poszukam coś starszego na dysku z zeszłego roku i tu wkleję dla porównania.
Załączniki
Mars_174543_pipp stack 1580 kl_6.jpg
Paweł25
Społeczność SOS
Posty: 40
Rejestracja: 8 lut 2019, o 22:49
 Polubiane: 3 times

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: Paweł25 »

Dla przykładu zdjęcie z tego samego setupu z zeszłego roku. Jeszcze lepsze zdjęcia wychodzą z filmów robionych przez filtr podczerwieni, są bardziej ostre.
Załączniki
Moon_225804_pipp_g3_ap14 stack_8 - Kopia.jpg
Awatar użytkownika
abc
Społeczność SOS
Posty: 270
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:16
 Polubił: 18 times
 Polubiane: 30 times

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: abc »

Bez reduktora to faktycznie bardzo ciasno w kadrze. Kilka lat temu uchwyciłem podobny fragment Księżyca jak w pierwszym poście. Synta 10", aparat cyfrówka kompaktowa Praktica z projekcją okularową ES24mm. To jak na razie najlepsze moje ujęcie Księżyca jakim dysponuję :cry:
PIC_1141.JPG
Paweł25
Społeczność SOS
Posty: 40
Rejestracja: 8 lut 2019, o 22:49
 Polubiane: 3 times

Re: Księżyc, nasz naturalny satelita.

Post autor: Paweł25 »

Mnie jak do tej pory najlepsze zdjęcie Księżyca udało się zrobić ponad rok temu. Wykonałem je refraktorem Bresser Polaris 102/1000 mm i Canonem 550D, ustawionym w tryb filmowania środkiem matrycy. Zrobiłem wtedy 19 filmów fragmentów tarczy, które zestackowałem, a następnie zrobiłem mozaikę całości.https://www.fotosik.pl/zdjecie/7fb3afaba6190a38
Link do lepszej rozdzielczości
Załączniki
Mozaika z 19 fragmentów fb.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Astrofotografia”