Słońce w H-alpha z 31-05-2019.

Odkrywanie kolorowego wszechświata, astrofotografia pomaga sięgnąć dalej niż oko ludzkie uzbrojone nawet w największe teleskopy dostępne dla amatorów.
Paweł25
Społeczność SOS
Posty: 40
Rejestracja: 8 lut 2019, o 22:49
 Polubiane: 3 times

Słońce w H-alpha z 31-05-2019.

Post autor: Paweł25 »

Wczoraj w Radomsku mieliśmy wspaniałe, prawie bezchmurne niebo, czyli idealne warunki do obserwacji Słońca. Ustawiłem moje Coronado PST na głowicy EQ 5 i przez okular 18 mm rozpocząłem obserwacje. Nad wschodnią stroną Słońca zauważyłem potężne, wysokie protuberancje. Dostroiłem jeszcze etalon teleskopu do lepszej widoczności tych wyrzutów plazmy i zmieniłem okular na 9 mm. Ukazał się piękny widok, te wysokie wyrzuty plazmy zaginały się pod wpływem grawitacji, a te niskie tworzyły pomost nad tarczą Słońca :) Widok wspaniały ! Nad zachodnim brzegiem tarczy znalazłem też protuberancję, ale już słabiej widoczną. Nasyciłem oczy tym widokiem i założyłem w miejsce okularu kamerkę ASI 224 MC. Zrobiłem kilkanaście avi po jednej minucie każdy, i zestackowałem w RegiStax 6. Najlepsze zdjęcia wklejam poniżej. Nie jest łatwo zrobić dobre zdjęcia Słońca tą moją małą "pestką" i ciągle jeszcze eksperymentuję z ustawieniami kamery.
Załączniki
Sun_132201 stack.jpg
Sun_132832 stack.jpg
Sun_133149 stack crop.jpg
Sun_134123 stack.jpg
Sun_134247 stack crop prawy-horz-vert.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Astrofotografia”