Marzenia się spełniają

Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Marzenia się spełniają

Post autor: tafig »

Tytuł pozornie nie ma nic wspólnego z astronomią. To będzie tekst o kilku stronach mojego życia. A ono już jest z astronomią związane nierozerwalnie.

Będąc małym chłopcem, tak jak każdy mały chłopiec, miałem swoje ukryte marzenia. Wyobrażałem sobie, że stoję pod kopułą prawdziwego obserwatorium i mogę spojrzeć w rozgwieżdżone niebo przez profesjonalny teleskop. W latach 70 ubiegłego wieku bariera pomiędzy zawodowymi astronomami a amatorami była jednak nie do przebicia. To był inny świat – nierealny, niedostępny, namaszczony, o lata świetlne odległy od szarzyzny codzienności Polski ludowej. W percepcji kilkunastoletniego chłopaka dostęp do profesjonalnego teleskopu był niemal równie fantastycznym marzeniem jak lot na Księżyc.
W 1978 roku zapisałem się do PTMA. Najbliższy mojego ówczesnego miejsca zamieszkania oddział znajdował się w Poznaniu, z siedzibą na Starym Rynku. Jego prezesem była wówczas mgr Honorata Korpikiewicz. Na spotkania PTMA musiałem jeździć pociągiem, ale zawsze robiłem to z wielką chęcią i bez ociągania.
Pracę maturalną z fizyki napisałem o badaniach Słońca. Bardzo liczyłem, że zostanę laureatem olimpiady astronomicznej i otworzy mi to drogę na wymarzone studia, a później – kto wie – może zostanę naukowcem? W tamtych czasach na studiowanie mogła pozwolić sobie tylko garstka absolwentów szkół średnich, może jakieś 2%, a jeśli pochodziłeś z mniejszej miejscowości i nie miałeś odpowiedniego wsparcia materialnego i logistycznego to twoje szanse na naukę na uniwersytecie czy politechnice były niemal zerowe. Jedną z możliwości był sukces na olimpiadzie przedmiotowej.
Niestety, pech chciał, że zima stulecia pokrzyżowała moje szyki: paraliż całego kraju dotknął także Pocztę Polską, a list z ostatnim zestawem pytań przyszedł długo po terminie. Marzenia o studiach mogłem zakopać głęboko pod ziemię.
Będąc bez indeksu, po ukończeniu nauki w 1981 roku, otrzymałem kartę powołania do służby wojskowej. Trwała ona dwa lata i przypadała na trudny okres stanu wojennego. Po jej zakończeniu założyłem rodzinę, wybudowałem dom i...nie pamiętałem już o moim młodzieńczym marzeniu. Codzienne życiowe obowiązki, nowe priorytety i klimat lat 80 nie sprzyjały zresztą realizacji pasji.
Marzenia o poważniejszym zajęciu się astronomią wróciły w roku 2012, kiedy to Janusz Wiland zaczął namawiać mnie do reaktywowania niedziałającej od blisko dekady, Sekcji Obserwacji Słońca. Dlaczego właśnie ja miałbym to zrobić? Cóż, przez te wszystkie lata wykonywałem obserwacje Słońca, doskonaliłem swoją metodę i zdobywałem wiedzę z tym związaną. Pomagałem też Januszowi w tworzeniu aplikacji AstroJaWil, głównie w części dotyczącej obserwacji naszej gwiazdy dziennej. Wkrótce nasz moduł tak się rozrósł, że postanowiliśmy wyłączyć go z AJW i stworzyć osobny program, który ochrzciliśmy nazwą “Solaris”.
Reaktywowaliśmy zatem Sekcję, a ja w ten sposób stałem się potencjalnym kandydatem na stanowisko jej koordynatora. I to właśnie dzięki temu zbiegowi okoliczności, po dwóch latach znalazłem się w Białkowie, gdzie mieści się jeden z największych w Europie koronografów. Na zaproszenie studentów Uniwersytetu Wrocławskiego trafiłem tam z grupką obserwatorów Sekcji w związku z I Konwentem Heliofizycznym Helcon 2014.
Niespodziewanie, we wrześniu 2016 roku spełniają się moje marzenie. Organizuję wraz z drugim koordynatorem, Januszem Bańkowskim I Zjazd SOS PTMA. Postanawiamy, aby zjazd odbył się w okolicy Torunia. Z wielką pomocą przychodzi nam redaktor naczelny czasopisma „Urania - Postępy Astronomii” Maciej Mikołajewski. On bierze na swe barki przygotowanie ośrodka Bachotek na nasze przybycie. Jedną z niespodzianek przygotowanych przez Macieja jest zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach pod Toruniem. Wtedy po raz pierwszy mogę zobaczyć największy w Polsce teleskop – reflektor Schmidta-Cassegraina o średnicy lustra 90 cm!
We wrześniu bieżącego roku planuję ponownie odwiedzić Piwnice. Odbędzie się tam spotkanie redaktorów i współpracowników Uranii.W programie jest... wejście na największy w Europie Środkowej radioteleskop (średnica 32 m). Mam nadzieję, że nie zabraknie mi odwagi, choć wielu kończy przed „żółtą linią”. Wierzę, że to Bóg wynagrodził mi te lata cierpliwego czekania, więc nie mogę teraz zrejterować.

A więc marzenia jednak się spełniają. Trzeba tylko być im wiernym i nie poddawać się w obliczu trudności.
Kochani, nie bójmy się marzyć!

Koordynator SOS PTMA
Tadeusz Figiel
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Marzenia się spełniają

Post autor: Paweł Baran »

Marzenia się spełniają wiem coś o tym, ale dla pozostałych napiszę tak, aby Wam się marzenia spełniły trzeba w życiu być cierpliwym. ;)
Awatar użytkownika
SPUNTI
VIP
Posty: 1637
Rejestracja: 8 lut 2019, o 20:14
 Polubiane: 18 times

Re: Marzenia się spełniają

Post autor: SPUNTI »

Jednak w astronomii obserwacyjnej tak już jest systematyczne obserwacje nie tylko Słońca ale szeregu innych zajwisk astronomicznych kształtuja naszą wiedzę i wyobrażenie o wszechświecie.
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Marzenia się spełniają

Post autor: tafig »

No właśnie. A jakie wy macie marzenia. Może już się spełniły, a może dopiero czekacie na ich spełnienie.
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Paweł Baran
VIP
Posty: 17352
Rejestracja: 9 lut 2019, o 13:58
 Polubił: 1 time
 Polubiane: 23 times

Re: Marzenia się spełniają

Post autor: Paweł Baran »

Jakie mam marzenia no cóż napiszę Wam
1) Być zdrowy by cieszyć się nocnymi obserwacjami nieba :xteleskop:
2) Mieć konkretny napęd do teleskopu
3) Postawić własne małe obserwatorium astronomiczne
4) Spotkać się z Wami. ;)
Awatar użytkownika
lukasz_kucemba
Społeczność SOS
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2019, o 21:46

Re: Marzenia się spełniają

Post autor: lukasz_kucemba »

O punt 4 jest zacny. Przyłączam się
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 829
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 293 times
 Polubiane: 153 times

Re: Marzenia się spełniają

Post autor: tafig »

Jeśli chodzi o punkt 4 to nasze najbliższe spotkanie będzie we wrześniu w Obserwatoriun w Piwnicach pod Toruniem. :xteleskop:
Właściciel i administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystkie inne tematy astronomiczne, lub nieastronomiczne.”